Ezeket látta már?

Komoly kockázatokat rejt az elhanyagolt klímaberendezés!

Színes
2025. március 18. 07:04
klíma fűtés tél energiatakarékos

A klímaberendezések rendszeres karbantartása nemcsak a készülék hosszabb élettartamát, hanem a hatékony és energiatakarékos működését, illetve a megfelelő levegőminőséget is biztosítja. Nem mindegy azonban, hogy mikorra időzítjük a karbantartást.

A legcélszerűbb, ha szakértőtől kérünk tanácsot az ideális időpont kiválasztásához és a legszükségesebb karbantartási műveletek elvégzéséhez, hogy a klíma megbízhatóan működjön a legnagyobb hőségben vagy a téli hidegben is.

Miért fontos a klíma karbantartása?

A klímakarbantartás elhanyagolása hosszú távon komoly hatással lehet a berendezés teljesítményére és élettartamára, mi több egészségkárosító hatása is szót érdemel. A rendszeres karbantartás kulcsfontosságú a hosszútávú működés és hatékonyság, továbbá az adott helyiségben tartózkodók egészségvédelme szempontjából is.

Ha a szűrők szennyezettek, a klímaberendezés nemcsak kevésbé hatékony, hanem a beltéri levegő minősége sem lesz megfelelő, ami az allergének és baktériumok elszaporodásához vezethet. Nem utolsó sorban a klímaberendezés gyártói garanciája is a rendszeres karbantartás elvégzésétől függ.

„Ha a légkondicionáló rendszer nem működik optimálisan, akkor több energiát fog elhasználni a kívánt hőmérséklet eléréséhez, ami magasabb villanyszámlát eredményezhet. A rendszeres karbantartás segít időben felfedezni a kisebb problémákat, amelyek - ha figyelmen kívül hagyjuk őket - később nagyobb meghibásodásokká nőhetnek. A levegő megfelelő minőségének a fenttartásához nagyon fontos a szűrők és a kondenzátorok folyamatos tisztántartása” – hangsúlyozta Stuller István, a Gree légkondicionálók műszaki szakértője.

Milyen teljesítményre és élettartamra számíthatunk?

A szűrők, hőcserélők és kondenzátorok tisztítása nélkül a légkondi nem tudja megfelelően végezni a hűtést vagy fűtést.

A szennyeződött szűrők és eldugult alkatrészek miatt a levegő áramlása akadályozott, így a készülék nem tudja elérni a kívánt hőmérsékletet, így több energiát fogyaszt. A szennyezett alkatrészek vagy hűtőközeg problémák megnövelik a rendszer terhelését, ez pedig az egész berendezés meghibásodását okozhatja.

– magyarázta a Gree szakértője.

„A karbantartás elmaradása felgyorsítja a mechanikai alkatrészek amortizációját. A túlmelegedés és a megnövekedett terhelés miatt a motorok vagy a kompresszor hamarabb tönkre mehetnek. Ezek pedig olyan többletköltségekhez vezethetnek, melyek javarészt elkerülhetők lennének a rendszeres karbantartás által.” - tette hozzá a Gree műszaki kollégája, aki felhívta a figyelmet arra is, hogy a klíma szűrői és belső részei idővel felhalmozhatják a port, szennyeződéseket, penészt és baktériumokat.

„Ha ezek nincsenek tisztítva, a rendszer nemcsak a hűtési és fűtési teljesítményét veszít el, hanem szennyezi a levegőt, amit belélegzünk. Ez különösen problémás lehet allergiás vagy az erre érzékeny személyek számára” – tette hozzá.

Mi utalhat arra, hogy a klíma karbantartásra szorul? 7 tipp a szakértőtől

A Gree légkondicionálók szakembere szerint több jel is figyelmeztethet arra, hogy ideje elvégeztetni a karbantartást. Stuller István ezek közé sorolta, hogy

1. a klíma nem képes elérni a kívánt hőmérsékletet vagy a korábbiakhoz képest hosszabb időre van szüksége ahhoz, hogy lehűtse vagy felmelegítse a helyiséget

2. klímaberendezés több energiát fogyaszt a megszokottnál, és ennek következtében magasabb a villanyszámla

3. a klíma működése közben szokatlan zajok jelentkeznek

4. ha a klíma belső vagy külső egységéből nem megfelelő helyen folyik a kondenzvíz

5. ha a készülék nem kapcsol be vagy időnként leáll működés közben, nem reagál a távvezérlő parancsaira

6. ha a légkondicionálóból kellemetlen szagok jönnek

7. ha légkondi használat közben nehezebbnek, terheltebbnek érezzük a benti levegőt

Mikorra érdemes időzíteni a karbantartást?

A szakértő szerint a klímakarbantartást ideális esetben tavasszal és ősszel érdemes elvégezni, attól függ milyen üzemmódókban használjuk a berendezést. Ehhez pedig klímaszerelő és karbantartó szakembert hívjunk segítségül!

„A már véget ért szezon után és még a következő idény előtt kényelmesen fel tudjuk készíteni a klímát a nyári hőségre vagy a téli fűtésre. A tisztítására és a berendezés ellenőrzésére ekkor még rendelkezésre áll elég idő, mielőtt a napi használat elkezdődne. Ilyenkor még a szakemberekkel is könnyebb időpontot egyeztetni, és nekik is egyszerűbb megtervezniük az időszakot, mintha mindent az utolsó pillanatra hagynánk” – emelte ki a Gree műszaki képviselője.

Majd azzal zárta gondolatait a Gree légkondicionálók műszaki profija, hogy ha hűtő-fűtő klímánkat mindkét üzemmódban használjuk a berendezést, úgy minden szezon után el kell végeztetni a kötelező karbantartást. Ezzel biztosítjuk a berendezés hosszabb élettartamát, odafigyelünk a saját egészségünkre és sok esetben a garancia feltétele is, hogy a rendszeres, évi 2 alkalom ellenőrzést igazolni tudjuk.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: Grees
# klíma # légkondii # tél # fűtés

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés