18+

Felnőtt tartalom

Elmúlt már 18 éves? Ezen az oldalon felnőtt tartalom található!

Ezeket látta már?

Tévhit, hogy megnyugtat a dohányzás - a pszichológus tanácsai

Színes
2025. március 20. 06:14
Tévhit megnyugtat dohányzás

A függőségért felelős nikotin egy stimuláns, vagyis serkentő anyag, ami növeli a pulzusszámot, emeli a vérnyomást. Akkor mégis mi áll ennek az ártalmas szokást fenntartó tévhitnek a hátterében?

A felnőtt magyar lakosság dohányzási szokásait vizsgáló legutolsó országos, reprezentatív Felnőtt Dohányzás Felmérés (2019) adatai szerint, a 18 év feletti lakosság 29%-a (a férfiak 34%-a, míg a nők 25%-a) dohányzik. 27 100 ember hal meg évente dohányzással összefüggő betegségek miatt (1). Komoly gondot okoz, hogy miközben a hagyományos dohánytermékek fogyasztása Magyarországon nem az elvárt ütemben csökken, az új típusú dohány- és nikotintartalmú élvezeti termékek világszerte, így nálunk is terjednek.

Elvonási tünetek csillapítása

A dohányzással kapcsolatban számos olyan tévhit él a köztudatban, amely megnehezíti a leszokást és fenntartja a dohányzást. Az egyik ilyen hiedelem a dohányzás stresszcsökkentő hatásaira vonatkozik. Több, mint 7000 mérgező és legalább 70 rákkeltő anyagot azonosítottak a dohányfüstben (2), de egyikük sem bír nyugtató, feszültségoldó hatással. Ráadásul a függőségért felelős nikotin egy stimuláns, vagyis serkentő anyag, ami növeli a pulzusszámot, emeli a vérnyomást. Akkor mégis mi áll ennek az ártalmas szokást fenntartó tévhitnek a hátterében? Kiss Laura pszichológus videójában egészségpszichológiai szempontból vizsgálja azt, hogy milyen négy szerepet tölthet be a cigaretta stressz, negatív érzelmek esetén.

A nikotin kiürülése a központi idegrendszerből a megvonási tünetek gyors megjelenését eredményezi. Így amikor már másfél-két óra telt el az előző rágyújtás óta, akkor egy rendszeres dohányos ‘nikotin-tartálya’ már jelentősen kiürült, tehát már egy negatív állapotból hozza vissza magát a rágyújtással. Ilyenkor úgy tűnhet, mintha megnyugtatna a rágyújtás, pedig csak a saját maga által generált negatív elvonási tünetektől szabadít meg. És újra meg újra megismétlődik a függőség körfolyamata. A nikotin elvonási tünetek és a sóvárgás azonban hatékonyan kezelhetők. Tippekért kattints ide: “3 tipp a nikotinéhség csillapítására”)

Pótcselekvés

A dohányzás egy jól begyakorolt, ‘túltanult’ pótcselekvés. És a pótcselekvések, a rutin tevékenységek, a szokások megnyugtatnak bennünket. Ám nem szükséges cigarettához nyúlnunk, hogy egy jól begyakorolt, szokás jellegű tevékenységgel nyugtassuk meg magunkat. Lehet ilyen bármi, amire lecseréljük a cigarettát. Mondjuk felhívhatunk ilyenkor valakit telefonon vagy házimunkát végezhetünk, esetleg más aktív figyelemelterelő tevékenységet is beiktathatunk.

Kilépés a helyzetből

Amikor idegessé, feszültté válunk, akkor az, hogy helyszínt vagy helyzetet változtatunk, már önmagában feszültségcsökkentő hatással bír. Ehhez nem szükséges rágyújtanunk, elég felállni és elhagyni azt a helyszínt, ahol a bosszúság ért bennünket, átmenni egy másik szobába vagy pedig kimenni a friss levegőre. Ezzel pedig el is jutunk a tévhit hátterében álló negyedik okhoz, ami a légzéssel van összefüggésben.

Légzés megváltoztatása

Amikor idegesek, feszültek leszünk, akkor a légzésünk felszínessé, felületessé, kapkodóvá, ritmustalanná válik. A cigaretta ezen változtat, a dohányfüstnek a mély és ritmusos leszívásával. Stresszes, feszült, ideges légzésünket azonban cigaretta nélkül is elmélyíthetjük, például hasi légzéssel vagy más relaxációs technikákkal.

A dohányzásnak tehát nincsen olyan szerepe a stressz csökkentésében, amit ne tudna sokkal hatékonyabban és egészségesebben pótolni valami más - derül ki Kiss Laura pszichológus videójából.

COPD: az enyhébb köhögés sincs rendben, ne hagyja figyelmen kívül!
Kapcsolódó cikk a témában

COPD: az enyhébb köhögés sincs rendben, ne hagyja figyelmen kívül!

EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ

A cikk szerzője Kiss Laura pszichológus

Források:

(1) Felnőtt Dohányzás Felmérés 2019 Az Országos Korányi Pulmonológiai Intézet megbízásából a M.Á.S.T. Kft. által végzett felmérés (letöltve: 2024.11.16.)

(2) BM - EÜ-i Államtitkárság - Egészségügyi Szakmai Kollégium (2024):

Egészségügyi szakmai irányelv - A dohányzásról való leszokás támogatásáról

.In: Egészségügyi Közlöny. (letöltve: 2024.09.01.)

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: EgészségKalauz
# dohányzás # cigaretta # e-cigaretta # Stressz # szorongás

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés