Ez az 5 pont a lakásban kifejezetten vonzza a poratkát, penészgombát
Az otthonainkban kialakuló allergiás tünetekért legtöbbször a poratka és a penészgomba, ritkábban a lakásban tartott állat felelős.
Dr. Augusztinovicz Monika, az Allergiaközpont allergológus, klinikai immunológus és fül-orr-gégész szakorvosa öt igen gyakori allergénforrásra hívja fel a figyelmet.
Beltéri allergének?
A hideg időben a beltéri allergének is támadásba lendülnek, megkeserítve az allergiás emberek életét. Otthonaikban elsősorban a poratka és a penészgomba válthat ki magas koncentrációban olyan panaszokat, mint a
- légúti irritáció,
- tüsszögés
- orrdugulás,
- orrfolyás,
- krákogás,
- súlyosabb esetben asztmás tünetek
Ha a tünetek kezelés nélkül maradnak, akkor komoly szövődmények (visszatérő középfülgyulladás, idült arcüreggyulladás) alakulhatnak ki. Amint arra dr. Augusztinovicz Monika felhívja a figyelmet, ha arra gyanakszunk, hogy tüneteinket allergén okozza, akkor érdemes allergológus szakembert felkeresni, aki a kórelőzmények ismeretében allergiateszt elvégzését javasolhatja, pozitív eredmény esetén pedig megfelelő antiallergén készítményekkel lát el bennünket.
Poratka és penész – lakótereink kellemetlen betolakodói
- A poratka allergiát a háziporatka mikroszkopikus méretűre feltöredezett, levegőben szálló, beszáradt ürülékének belélegzése váltja ki. A hűvös idő kezdetétől többet tartózkodunk zárt térben. Amikor beindul a fűtési szezon, változik a lakás légáramlása, szárazabbá válik a levegő, így a poratka ürüléke is könnyebben megtapad a szőnyegekben, ágyneműben és a bútorkárpitban. Innen aztán a levegőbe kerülve és belélegezve okoz súlyos panaszokat az arra érzékenyeknél – magyarázza dr. Augusztinovicz Monika.
A másik gyakori lakáson belüli allergén a penészgomba, ami bárhol felbukkanhat a lakásban, de előszeretettel bújik meg a nedves, sötét helyeken, a vizes blokkok körül, lambéria, gipszkarton fal mögött, a csaptelepek és a nyílászárók környezetében, nem megfelelően páramentesített vizes helyiségekben, hiányos falszigetelés esetén hőhidaknál, valamint az északi falakon.
A penészgomba sokszor észrevétlen marad, csak a makacs légúti tünetek és a jellegzetes dohos szag hívja fel rá a figyelmet. A túlzottan párás lakás (tartósan 70 százalék feletti relatív páratartalom) ideális környezetet biztosít a poratka és a penészgomba elszaporodásához.
A lakás kritikus pontjai – ezekre figyeljen!
Szőnyegek és padlószőnyegek
A szőnyegek szálai könnyen összegyűjtik a port, a poratkákat, az állati szőrt és más allergéneket, melyeket nem, vagy csak körülményesen lehet eltávolítani. A szőnyegek helyett praktikusabb, ha inkább parketta vagy hidegburkolat fedi lakótereinket. Amennyiben mégis ragaszkodunk a szőnyegekhez, válasszunk inkább rövid szálú, könnyebben porszívózható és mosható darabokat.
Ágynemű
Az ágyneműk, matracok, párnák (különösen a tollpárnák és pehelypaplanok) a háziporatkák kedvelt élőhelyei, ráadásul a kültéri pollenek gyűjtőhelyei is. A kellemetlen tünetek elkerülése érdekében cseréljük rendszeresen az ágyneműt, és hetente egyszer 60 C-fokon mossuk ki őket, rendszeresen porszívózzuk a matracot. Érdemes antiallergén, az atka átjutását akadályozó matracvédővel és ágyneműhuzatokkal helyettesíteni a hagyományos huzatokat.
Plüssjátékok
A gyermekek plüssjátékaiban rövid idő alatt is igen nagy mennyiségű poratka halmozódhat fel. Rendszeres, akár hetente 60 C-fokon történő mosással, majd szárítógép használatával azonban jelentősen mérsékelhető az atka mennyisége. Mivel az atkák fagyos hőmérsékleten elpusztulnak, ezért jó megoldás lehet, ha a plüssöket nejlonzacskóba téve a fagyasztóba helyezzük 48 órára.
Nedves törölközők és textíliák
A nedves törölközők és a fürdőszobai szőnyegek ideális környezetet biztosítanak a penészgombák számára, különösen, ha nem száradnak meg rendesen. Egy elektromos törölközőszárítóval gyorsan kellemes hőmérsékletet biztosíthatunk a helyiségben, és szárítani kívánt törölközőket is praktikusan elhelyezhetjük rajta.
Tapétával borított nedves falak
A nem megfelelően szellőztetett vagy nedves falakat fedő tapéták mögött is sokáig észrevétlen maradhat a penész. A tapétán felbukkanó szokatlan folt, hámlás és buborékosodás nedvesség jelenlétére hívhatja fel a figyelmünket, ami a penész előfutára. A falakon tenyésző penészfoltok ellen gombaölő és penészgátló tisztítószerekkel, valamint penészölő festékekkel vehetjük fel a harcot. A penésztől azonban csak csak az esetben vehetünk végleges búcsút, ha megszüntetjük a kiváltó okot is.
Nem is hinné, mennyi piszkos társbérlővel él együtt a tavaszi nagytakarítás előtt
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!