Lábgomba az orrban: hogy kerülhet oda, és milyen tüneteket okoz?
Lábgomba az orrban? Valóban létezhet ilyen! Ezt érdemes tudni róla.
Ha valaki azt mondja: „lábgomba van az orromban”, első hallásra talán csak nevetünk rajta. Elsőre valóban inkább egy orvosi viccnek tűnik, mint valós egészségügyi problémának. De ahogy az orvostudományban oly sokszor, ezúttal is kiderül: a test működése sokkal furcsább és bonyolultabb, mint gondolnánk. És bár a kifejezés nem hivatalos, mégis komoly jelenségre hívja fel a figyelmet.
A gombás fertőzések nem csak a lábat, hanem más ritka területeket is érinthetnek – például a szemet, az arcüregeket , az agyat, a gyomor-bél traktust és a tüdőt is érinthetik.
A lábgomba jelenléte például az arcüregekben ritka, de szokatlan módon az orrban kialakulhat. Az orrban található lábgomba ebben az esetben ugynanaz a gomba, amely az orr belsejét, csak ezúttal nem a lábfejen telepedett meg. Gombás arcüreggyulladásnak is nevezik, és egyfajta arcüregfertőzést takar, amely kezeletlenül súlyos egészségügyi problémákhoz vezethet.
A lábgomba gyakran hámlásként, pikkelyesedésként, égő érzésként, viszketésként, gyulladásként vagy a lábujjak közötti bőr repedéseként jelentkezik. Gyakori betegség, a lakosság körülbelül 70%-át érinti élete során.
A lábgomba akkor alakul ki, amikor a dermatofita gombák szennyezett felületekkel, például öltözői padlóval, közös zuhanyzókkal, medence melletti teraszokkal és közös cipőkkel való érintkezés útján terjednek.
A gombás arcüreggyulladás ezzel szemben gyakran okoz hasonló tüneteket mint az arcüregfertőzés – például orrdugulás, csökkent szaglás, arcüregnyomás vagy fejfájás.
Többféle gomba is bejuthat az orrüregbe a levegőben lévő penész vagy élesztőgomba belélegzésével. Míg az egészséges emberek általában nem reagálnak negatívan a belélegzett gombára, az immunhiányos egyéneknél ez előfordulhat.
Valójában a gombás arcüreggyulladás veszélyessé vagy akár életveszélyessé is válhat a legyengült immunrendszerű embereknél.
Az orrban előforduló gombás fertőzések ritkábbak, mint a lábon előfordulók. Míg a lakosság 12%-a szenved arcüreggyulladásban (arcüreggyulladás), az akut invazív gombás arcüreggyulladás (AIFS) ritka és néha halálos kimenetelű, az Egyesült Államokban évente mindössze 300-400 embert érint.
A nem invazív gombás fertőzések gyakoribbak ennél, de nem halálosak, mivel az orrban és az orrjáratokban találhatók.
Az orrban lévő lábgomba okai
Az orrban lábgombát (gombás arcüreggyulladást) okozó gombák például a következők:
- Trichoderma longibrachiatum
- Aspergillus fumigatus
- Mukormicéták
- Egyéb ( Rhizopus, Candida Mucor, Cladosporium, Trichophyton stb.).
Árvizeket, természeti katasztrófákat követően gyakoribb
A gomba jelen van a környezetünkben, beleértve a belélegzett levegőt is. Párás és nedves környezetben a legelterjedtebb. A természeti katasztrófák, például a heves tornádók, bizonyos gombák levegőbe kerülését okozták.
A legtöbb gombás arcüregfertőzés élesztő- vagy penészgombák belélegzéséből ered. Sokféle gomba már eleve él a testünkben vagy a testünkön. Az orrban előforduló gombás arcüregfertőzéseket azonban a környezetben található gombák terjesztik, nem mások.
Erős immunrendszerük miatt az egészséges emberek szervezete jellemzően nem reagál az orron keresztül belélegzett gombára. Ritka esetekben azonban a gomba krónikus vagy akut gyulladást okozhat az orrmelléküregekben és az orrban.
A gomba, amely nem ismeri a testhatárokat
A „lábgomba” orvosi szempontból általában a Trichophyton rubrum nevű gombafajhoz köthető, amely szereti a keratint: ez a bőr, a köröm és a haj fő alkotóeleme. A gombák számára a meleg, párás környezet a paradicsom – és bár leggyakrabban a lábujjak között vagy a körmökön szaporodnak el, bizonyos esetekben képesek más területekre is átterjedni.
Ez különösen akkor válik veszélyessé, ha az immunrendszer valamilyen okból legyengült. Szteroidkezelés, cukorbetegség, daganatos betegség vagy éppen autoimmun kórképek esetén a szervezet védelmi vonalai meggyengülnek. Ilyenkor a gomba már nemcsak a bőr felszínén marad, hanem behatolhat a mélyebb szövetekbe is. Ezt az állapotot invazív dermatofitózisnak nevezik, és 2024-es kutatások szerint ezekben az esetekben a T. rubrum a leggyakoribb kórokozó. De mi köze ennek az orrhoz?
Amikor a gomba orrot talál magának
A legvalószínűbb forgatókönyv az, hogy a gombaspórák – például kézmosás hiányában – a kézről kerülnek az orrnyílásba. Normális esetben a nyálkahártya és az immunrendszer hatékonyan védekezik, így a spórák nem okoznak gondot. Azonban ha valaki gyakran piszkálja az orrát, esetleg tépkedi az orrszőröket, mikrosérüléseket okoz, amelyek megkönnyítik a fertőzést. Ha ehhez társul egy gyengült védekezőképesség, a gomba máris megtalálta az új „otthonát”.
Bár az orrban vagy az orrmelléküregekben előforduló fertőzéseket többnyire nem a T. rubrum, hanem más gombafajok – például az Aspergillus vagy Mucor – okozzák, ritkán mégis előfordulhat, hogy egy klasszikus „lábgomba” típus is elszaporodik ezen a területen. Különösen, ha az orr nyálkahártyája sérült, és a szervezet nem tud elég gyorsan reagálni a támadásra.
Gombás sinusitis – és amit nem szabad félvállról venni
A gombás eredetű orrmelléküreg-gyulladást – más néven fungal sinusitis-t – többféle formában ismerjük. A leggyakoribb a nem invazív típus, például az allergiás gombás rhinosinusitis, ahol a szervezet túlérzékeny reakciója okozza a panaszokat, és maga a gomba nem hatol be a szövetekbe. Ez a forma gyakran társul orrpolipokkal, krónikus orrdugulással és nehezen múló váladékozással. Az orvos ilyenkor nem ritkán gombatelepeket talál az arcüregben – ezek eltávolítása sokszor műtétet igényel, de életveszélyt ritkán jelent.
Egészen más a helyzet az invazív gombás sinusitis esetén. Itt a kórokozó már mélyebbre hatol: megtámadja az orr és arcüregek szöveteit, továbbterjedhet a szemgödörbe, sőt, akár az agy felé is. Ez az állapot gyorsan romlik, különösen immunszupprimált betegekben, és gyakran életveszélyes, ha nem ismerik fel időben.
Milyen tüneteknél gyanakodhat?
A legfontosabb jelek, amelyeknek érdemes figyelmet szentelni, a hosszan tartó, makacs orrdugulás és a sűrű, gyakran kellemetlen szagú váladék. Ha ehhez arcfeszülés, arcüregi nyomásérzés, láz vagy általános gyengeség is társul, az már komolyabb bajt jelezhet. Az arc vagy a szem körüli duzzanat pedig figyelmeztető vészjelzés: ilyen tüneteknél azonnali orvosi vizsgálat szükséges.
Mit tesz az orvos, ha gombára gyanakszik?
Először is képalkotó vizsgálat – CT vagy MRI – segítségével térképezi fel, hogy hol és mennyire terjedt el a fertőzés. Ezt követheti a mintavétel: az orrváladékot vagy szükség esetén műtéti úton eltávolított szövetdarabot laboratóriumban elemzik, hogy pontosan azonosítsák a kórokozót.
Ha beigazolódik a gombás eredet, a terápia típusa attól függ, hogy mennyire mély a fertőzés. Felületes, nem invazív esetekben szájon át szedhető vagy helyileg alkalmazható gombaellenes készítmények, például itrakonazol vagy terbinafin is hatékonyak lehetnek. Ezek használatáról részletesen ír a Medscape.
Invazív fertőzés esetén azonban a gyógyszeres kezelés nem elegendő. Ilyenkor gyakran szükséges sebészi beavatkozás a fertőzött szövetek eltávolítására, majd intravénás gombaellenes szerek – például vorikonazol vagy amfotericin B – alkalmazása. A kezelés hossza akár hónapokban is mérhető lehet.
Hogyan előzhető meg?
Bár a „lábgomba az orrban” extrém ritkaság, néhány egyszerű higiéniai szabály betartásával sokat tehetünk a megelőzés érdekében. Érdemes kerülni az orr belső felszínének sértését – vagyis ne tépkedje az orrszőröket, ne piszkálja az orrát, különösen nem fertőtlenítetlen kézzel. Ha a bőrén valahol már fennáll gombás fertőzés, különösen fontos, hogy ne érintkezzen vele az arc vagy az orr. És persze, immunrendszeri gyengeség esetén a rendszeres orvosi kontroll elengedhetetlen.
Összefoglalva
A "lábgomba az orrban" nemcsak egy meghökkentő szókapcsolat, hanem egy figyelemfelkeltő ablak a ritka, de potenciálisan súlyos gombás fertőzések világába. A test minden része összefügg – és ha a védekezőképesség meggyengül, a legfurcsább helyeken is kialakulhatnak fertőzések.
A legfontosabb, amit tehet: ha szokatlan tüneteket észlel, ne halogassa a kivizsgálást. Egy egyszerűnek tűnő orrdugulás mögött is rejtőzhet komoly probléma – de időben felismerve és megfelelően kezelve a gyógyulás esélyei kiválóak.
A fehéresen felázott bőr is utalhat lábgombára - ilyen gombákkal fertőződhet meg a bőr
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!