Ezeket látta már?

Mit jelent, ha estére mindig megfájdul a fejem? Így ismerheti fel az okokat

Tünet
2025. július 26. 22:04
fejfájás esténként mit jelent

A rendszeresen estére jelentkező fejfájás fontos figyelmeztető jelzés, amit érdemes komolyan venni.

Talán ismerős Önnek is az érzés: reggel még minden rendben, napközben is csak enyhe feszültséget érez a halántékában, de mire este hazaérne, már lüktet, nyom vagy szorít a feje. Ha ez rendszeresen előfordul, érdemes mögé nézni – nemcsak azért, hogy csillapítsa a fájdalmat, hanem hogy hosszú távon is javítsa az életminőségét. Ebben a cikkben végigvesszük az estére jelentkező fejfájások leggyakoribb és kevésbé ismert okait, és segítünk abban is, mit tehet ellenük.

A kiszáradás, az éhség és a napközbeni kihagyások hatása

Gyakran előfordul, hogy a nap végére már alig ivott valamit, kimaradt az ebéd, vagy csak gyorsan bekapott egy szelet kenyeret – pedig a szervezet ekkor már alacsony fordulatszámon próbálna működni. Ilyenkor a vércukorszint csökken, a folyadékhiány pedig az agyi keringést is befolyásolhatja. A dehidratáció miatt a koponya belső nyomása megváltozhat, ami nyomó, feszítő fejfájást okoz. A hullámzó vércukorszint ugyanezt teszi, különösen, ha Ön érzékeny rá – például stresszes vagy migrénre hajlamos.

Nem véletlen, hogy sokaknál ez az esti fejfájás a vacsora előtti órákban jelentkezik. A szervezet jelzést küld: nem kapta meg, amire nap közben szüksége lett volna.

A képernyők kora: amikor a szeme és az agya is túlterheltté válik

Az úgynevezett digitális szemmegerőltetés, vagyis a hosszú órákon át tartó képernyőhasználat manapság népbetegséggé vált. Akár számítógépen dolgozik, akár telefonozik, a szeme folyamatos fókuszálásra kényszerül, a pislogások száma csökken, a szemizmok befeszülnek. Ez nemcsak látásromlást vagy fáradtságot, hanem tompa, szorító fejfájást is okozhat a nap végére – ezt a szakirodalom is egyértelműen alátámasztja.

Ehhez jön a kék fény hatása: ez a kijelzőkből áradó, nagy energiájú fénytartomány gátolja a melatonin, azaz az alváshormon termelődését, így rontja az elalvás minőségét is. Ha Ön sokáig néz képernyőt este, lehet, hogy nemcsak a szeme fárad el, hanem az agya sem tud megfelelően regenerálódni – és másnap reggel újra fáradtan, enyhe fejfájással ébred.

Bár a kékfény-szűrős szemüvegek sokaknál divatosak, egy újabb metaanalízis szerint hatékonyságuk nem minden esetben bizonyított – néhány embernél működik, másoknál inkább placebohatásként értelmezhető.

Belső óránk és a fejfájás rejtett kapcsolata

Tudományosan bizonyított tény, hogy az úgynevezett chronotype, vagyis a biológiai óránk típusa befolyásolja a fejfájásra való hajlamot is. Akik esti típusúak – vagyis későn fekszenek és reggel nehezebben kelnek –, azoknál gyakrabban jelentkezik migrén, sőt, súlyosabb fejfájás-rohamok is előfordulnak. Egy friss kutatás alapján az ilyen emberek általános fizikai és mentális egészsége is gyengébb lehet, ami csak súlyosbítja a fejfájásokat.

A műszakban dolgozók, különösen azok, akik éjszakai műszakot vállalnak, még inkább ki vannak téve ennek. Egy 2024-es tanulmány szerint náluk 44%-kal magasabb a fejfájás esélye, mint a normál nappali beosztásban dolgozóknál.

Ha a stressz nem múlik el, hanem estére csúcsosodik ki

Az egész napos feszültség, rohanás, felelősség – ezek mind-mind észrevétlenül halmozódnak. A test gyakran csak este, nyugalomban engedi el a feszültséget, de sokszor ez nem megkönnyebbülésként, hanem fejfájásként jelentkezik. A váll, nyak és halántéktáji izmok befeszülnek, és ezt a szervezet fájdalomként értelmezi. Ez az úgynevezett tenziós fejfájás, a leggyakoribb típus, amely tompa, szorító érzésként jelentkezik – mintha valami leszorítaná a fejét.

Ha ehhez rendszeres fájdalomcsillapító-használat is társul, az a bajt inkább súlyosbítja. A szervezet hozzászokhat a gyógyszerhez, és az elhagyása esetén úgynevezett rebound headache, vagyis visszaható fejfájás alakulhat ki. Ez gyakori, ha valaki heti háromnál többször szed gyógyszert – különösen, ha nem konzultál rendszeresen orvossal.

A hormonok hullámzása – különösen nőknél

Sok nőnél a fejfájás nem csupán életmódbeli tényezőkön múlik, hanem hormonális változások is befolyásolják. A premenstruáció, a menstruáció előtti napok, a ciklus első szakasza, vagy a hormonális fogamzásgátlók szedése mind előidézhetik az esti fájdalmat. Ezek jellemzően tompa, de néha migrénes jellegű tünetek, amelyek a menstruációs ciklushoz igazodva térnek vissza hónapról hónapra.

Egy ritka, de fontos kivétel: a hypnic fejfájás

Létezik egy olyan típusú fejfájás is, amely nemcsak estére, de konkrétan éjszakára jellemző: ez a hypnic fejfájás, és főként 60 év felettieket érint. A különlegessége, hogy álmából ébreszti fel az embert – általában ugyanabban az időpontban, rendszeresen. Bár nem gyakori, ha felmerül a gyanúja, érdemes neurológushoz fordulni, hiszen kezelésében a koffein (!) hatékonyabb lehet, mint a fájdalomcsillapítók.

Mit tehet a fejfájás ellen – estéről estére?

A legfontosabb, hogy ne várja, míg minden este megfájdul a feje, hanem már napközben gondoskodjon róla, hogy ne kerüljön ebbe az állapotba. Figyeljen oda a megfelelő folyadékbevitelre, rendszeres és tápanyagokban gazdag étkezésre. Próbálja meg csökkenteni a képernyőidőt, vagy legalább óránként szünetet tartani: nézzen ki az ablakon, mozogjon, pislogjon tudatosan. Az esti kékfény minimalizálása érdekében ne csak a képernyőszűrőre hagyatkozzon – inkább próbáljon lefekvés előtt olvasni, lágy fény mellett.

Emellett segítség lehet egy fejfájás-napló vezetése: mikor kezdődött, mit evett, mennyit ivott, hogyan aludt, milyen gyógyszert szedett? Ezekből gyakran egyértelmű minták rajzolódnak ki.

Ha a fájdalom visszatérő, mindennapi életét megnehezíti, vagy más tünetekkel is jár – például látásromlás, szédülés, gyengeség – akkor feltétlenül érdemes orvoshoz fordulni. A rendszeres fejfájás nem csupán kellemetlen, hanem mögöttes problémára is utalhat.

Összegezve: a fejfájás nem csupán fejben dől el

A nap végére jelentkező fejfájás gyakran az egész napos terhelés, kiszáradás, hormonális változás vagy túl sok digitális inger jele. A jó hír, hogy a legtöbb esetben Ön is sokat tehet a megelőzésért – és ha tudatosan figyel magára, akkor este nem fájdalommal, hanem valódi pihenéssel zárhatja a napot.

Ha szeretné, szívesen készítek egy letölthető fejfájás-naplót, vagy segítek megfogalmazni a legfontosabb kérdéseket, amelyeket érdemes feltennie egy szakorvosi viziten.

Éjszakai szájszárazság: nem csak dehidratáció okozhatja, komoly betegségekre is utalhat
Kapcsolódó cikk

Éjszakai szájszárazság: nem csak dehidratáció okozhatja, komoly betegségekre is utalhat

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: EgészségKalauz
# fejfájás # éjszaka # fejgörcs # fájdalom # tünet

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés