Ezeket látta már?

Évekkel később is gondot okozhat a kullancscsípés – ezek a Lyme-kór késői tünetei

Betegségek
2025. május 28. 08:34
Lyme-kór késői tünetei

A Lyme-kór nem mindig ér véget a kullancscsípés utáni néhány héttel. Hónapokkal vagy évekkel később is súlyos tünetek jelentkezhetnek.

Valószínűleg Ön is hallott már a Lyme-kórról. Talán tudja, hogy az első tünetei a kullancscsípést követően nagyjából 10-14 nappal jelennek meg, tipikus jele a vörös kokárdaszerű folt, amely után egy antibiotikumkúra következik - s aztán halad tovább az élet a maga medrében. Ez sok esetben így is van – de nem mindig. A Lyme-kór egy alattomos kórkép, amely, ha rejtve marad vagy nem kezelik kellő ideig, akár évekkel később is gondot okozhat. Nem egy újabb bőrpír formájában, hanem úgy, hogy megváltoztatja a mindennapokat – fájdalmassá, fárasztóvá vagy épp kiszámíthatatlanná teszi őket.

A késői Lyme-kór – más néven késői disszeminált Lyme-kór – már nemcsak a bőrt érinti, hanem az ízületeket, az idegrendszert, sőt, még a szívet is. Mindezt sokszor úgy, hogy a beteg rég elfelejtette: valaha kullancscsípése volt.

Ha a Lyme-kór eléri az idegrendszert

Az egyik legkomolyabb szövődmény, amikor a Borrelia baktérium az idegrendszerbe vándorol. Előfordulhat, hogy hónapokkal, évekkel a fertőzés után jelennek meg neurológiai tünetek. A leggyakrabban zsibbadás, bizsergés, vagy égő érzés jelentkezik a végtagokban. Egyeseknél arcidegbénulás alakul ki, amitől az arc egyik oldala elernyed, míg mások memóriazavarról, nehézkes koncentrációról, mentális fáradékonyságról számolnak be.

Sokan úgy érzik, „ködös a fejük”, nem tudják összeszedni a gondolataikat, és ez a frusztráció az alvásminőségre is hatással lehet. Az ilyen eseteket neuroborreliosis néven ismeri az orvostudomány – és sajnos nem ritkák.

Az ízületek is megszenvedik

A Lyme-kór egyik legismertebb késői következménye az ízületi gyulladás, ami leggyakrabban a térdet érinti. Nem egyszerűen fájdalomról van szó: az ízület megduzzad, nyomásra érzékennyé válik, és nehézzé, sőt lehetetlenné válik a mozgás. Előfordul, hogy a panaszok időről időre enyhülnek, majd újra fellángolnak – de kezelés nélkül a gyulladás akár krónikussá is válhat. Ezt az állapotot nevezzük Lyme-artritisznek.

Ha a szív is célponttá válik

Bár jóval ritkábban fordul elő, a Lyme-kór a szívet sem kíméli. Ilyenkor a baktérium a szív elektromos vezérlőrendszerét támadja meg, ami ritmuszavarokat okozhat. A beteg furcsa szívdobogásérzésről, mellkasi nyomásról számol be, szédülhet, akár el is ájulhat. Ezt az állapotot Lyme-karditisznek hívjuk, és azonnali orvosi beavatkozást igényelhet.

A test gyógyul, de a fáradtság marad

Sok betegnél a Lyme-kór kezelését követően is visszamarad egyfajta állandó kimerültség. Az ember úgy érzi, semmi energiája nincs, még akkor sem, ha átaludta az éjszakát. Gyakori a fejben megélt „lassulás”, memóriazavar, ingerlékenység. Ezt a jelenséget PTLDS – poszt-kezeléses Lyme szindróma – néven ismerjük, és bár a baktérium ilyenkor már nem mutatható ki, a tünetek mégis nagyon is valóságosak.

Amikor a bőrön is nyomot hagy

Kevésbé ismert, de Európában gyakrabban előforduló tünet a akrodermatitisz krónika atrofikans. Ez egy olyan bőrbetegség, amely évek alatt alakul ki, jellemzően a végtagokon. Először lilás elszíneződés, majd a bőr elvékonyodása, érzékenysége, sorvadása követi. Nemcsak esztétikailag zavaró – gyakran fájdalmas is.

Mit tehet, ha felmerül a Lyme-kór gyanúja?

Ha Önnek volt kullancscsípése az elmúlt években, és most furcsa, elhúzódó tüneteket észlel – ne legyintsen. Forduljon infektológushoz, belgyógyászhoz vagy neurológushoz, és mondja el részletesen a panaszait. A Lyme-kór szerológiai vizsgálattal (ELISA, Western blot) kimutatható, és ha a diagnózis megerősítést nyer, a kezelés antibiotikumokkal elkezdhető.

Ugyanakkor fontos tudni, hogy a késői szövődmények komplexek. Gyakran szükség van tüneti terápiára is – ideggyógyász, reumatológus, pszichológus együttműködésére.

A Lyme-kór nem mindig múlik el nyomtalanul

Ha nem kezelik időben, az évek múlva jelentkező tünetekkel „kopogtat vissza”. Lehet ez egy fájós térd, egy féloldali arcbénulás, egy krónikus fáradtságérzet – s mindegyik mögött ott állhat okként egy régi kullancscsípés. A jó hír viszont az, hogy a késői Lyme-kór is kezelhető, ha felismerjük és időben lépünk.

A legújabb kutatások jelentős előrelépést jelentenek a Lyme-kór késői tüneteinek megértésében és kezelésében

Az új terápiás lehetőségek, a tünetek pontosabb osztályozása és a vakcinafejlesztés mind hozzájárulnak ahhoz, hogy a betegek hatékonyabb kezelést kapjanak, és javuljon az életminőségük.

  • A Pfizer és a Valneva közösen fejlesztett Lyme-kór elleni vakcinája például, a VLA15, pozitív eredményeket mutatott a második fázisú klinikai vizsgálatok során. A vakcina erős immunválaszt váltott ki, és biztonságosnak bizonyult. Jelenleg két harmadik fázisú vizsgálat is folyamatban van, amelyek eredményei alapján a vállalatok 2026-ban tervezik benyújtani a szabályozási jóváhagyási kérelmet.
  • A Tulane Egyetem kutatói 2024 áprilisában ígéretes eredményeket publikáltak a Frontiers in Immunology folyóiratban. Tanulmányukban kimutatták, hogy a fibroblaszt növekedési faktor receptor (FGFR) gátlók – amelyeket korábban főként daganatos betegségek kezelésére vizsgáltak – jelentősen csökkentették a Borrelia burgdorferi baktériummal fertőzött agyi és idegszövetek gyulladását és sejtpusztulását. Ez a felfedezés új reményt jelenthet azok számára, akik a Lyme-kór antibiotikumos kezelése után is tartós neurológiai panaszoktól szenvednek.
  • A Tufts Egyetem vezetésével indult el az eddigi legnagyobb, az NIH által finanszírozott prospektív tanulmány, amely a Lyme-kór korai diagnózisától kezdve követi nyomon a betegeket. A cél, hogy megértsék, miért alakulnak ki egyeseknél hónapokkal vagy évekkel később is tartós tünetek, míg mások teljesen felépülnek. Ez a kutatás különösen fontos, mivel a poszt-kezeléses Lyme-betegség szindróma (PTLDS) pontos mechanizmusai még mindig nem teljesen ismertek.
  • A Northeastern Egyetem kutatói által kifejlesztett új antibiotikum, a hygromycin A, 2024-ben megkezdte az emberi klinikai vizsgálatokat Ausztráliában. Korábbi állatkísérletek során a szer hatékonyan eltávolította a Lyme-kórt okozó baktériumot, és nem mutatott toxikus hatásokat. Ha az emberi vizsgálatok is sikeresek lesznek, ez az antibiotikum új lehetőséget kínálhat a Lyme-kór kezelésében.
Lyme-kór: ezek a kullancscsípés utáni első tünetek
Kapcsolódó cikk

Lyme-kór: ezek a kullancscsípés utáni első tünetek

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: EgészségKalauz
# Lyme-kór # lyme-kór tünete # késői tünet # tünet

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés