Miért ugrik meg nyugalomban is a pulzusom? Az orvos válaszol
Vajon pszichoszomatikus vagy más oka van?
A Vakcinainfós orvosokhoz az alábbi kérdés érkezett:
"Tisztelt Doktornő / Doktor Úr!
Ezúton szeretnék Önhöz fordulni másodvéleményért egy régóta fennálló panaszommal kapcsolatban, amely jelentősen befolyásolja a mindennapjaimat.
33 éves vagyok, két kisgyermek édesanyja. Az utóbbi hónapokban gyakran tapasztalok hirtelen megemelkedett pulzusszámot – nyugalmi helyzetben is akár 120/perc fölé emelkedik –, amit testi szinten is érzek (belső remegés, mellkasi szorítás, légszomj). Ez az érték idővel visszaáll 80 körülire, éjszaka pedig általában normális (60 körüli) a pulzusom.
Májusban heves mellkasi fájdalmaim jelentkeztek, a hátamba is kisugárzó nyomó érzettel kísérve. Ez az állapot közel két hónapig fennállt. A légzésem ilyenkor szintén nehezített, nyomásérzetet tapasztaltam. A kivizsgálások során készült:
• mellkas-CT,
• mellkasröntgen,
• pajzsmirigy-ultrahang,
• TSH- és laborvizsgálatok,
• kardiológiai kivizsgálás (szívultrahang, EKG),
melyek mind negatív eredménnyel zárultak. Az eddigi vélemények szerint a panaszokat bordaközi ideggyulladás vagy pszichés ok (stressz, szorongás) okozhatja.
Azonban szeretném jelezni, hogy alapvetően kiegyensúlyozott, nyugodt életet élek, nem érzem magam különösebben idegesnek vagy terheltnek. Ugyanakkor természetes módon, ha a pulzusom rendszeresen megemelkedik vagy rosszul érzem magam, az aggodalommal tölt el, és nyilvánvalóan fokozza a tüneteimet.
További érdekesség, hogy a COVID-fertőzésem óta (5 éve) szinte folyamatosan fennáll nálam egyensúlyzavar, melyet számos fül-orr-gégészeti kivizsgálás során sem tudtak szervi okokra visszavezetni. Minden leletem ezen a területen is negatív volt.
Mindezek alapján szeretném megkérdezni Öntől:
• Érdemes lehet-e újabb irányból (pl. kardiológia, neurológia, endokrinológia) vizsgálódni?
• Van-e javaslata arra, milyen további vizsgálatok segíthetnek pontosabb diagnózist adni?
• Lehetséges-e, hogy a pulzusugrálás mégis kardiológiai eredetű, annak ellenére, hogy az alapvizsgálatok nem mutattak eltérést?
Nagyon hálás lennék, ha szakmai véleményével segítene a továbblépésben, hogy minél előbb enyhíteni tudjuk a panaszokat, és visszatérhessek a nyugodt, kiegyensúlyozott életvitelhez.
Vagy esetleg bármi étrend kiegészítő vitamin szedése ? (magnézium,B vitamin, D +K, multit szedek)
Nagyon köszönöm!"
Az orvos válasza
"Kedves Kérdező!
A fentiek alapján úgy tűnik, szomatikus oldalról jól ki van vizsgálva. Kérdéseire így a válasz:
1. nem
2. ld lent
3. nem, max egy 24 órás Holter merül még fel, de az sem az okot deríti fel, csak igazolja a pulzusemelkedés tényét és természetét.
Ami fontos: a ritka betegségek ritkák, a gyakoriak pedig gyakoriak. A fenti tünetegyüttes egészséges, jól kivizsgált ember esetén leggyakrabban pszichogén eredetű, így teljesen egyetértek azzal a feltételezéssel, hogy valószínűleg Önnél is erről van szó. Abszolút értem azt is, hogy ezt nehéz befogadnia, mert szubjektív pszichés panasza nincs, de ez is egy igen gyakori kiindulópont, a szomatizációs rosszulléteket elsősorban tudattalan (!!!) folyamatok indítják, és inkább tévhit, hogy ehhez szorongónak, tépelődőnek, látszólag stresszesnek kell lenni. A tudattalan okok felderítése viszont időigényes, és nagyon fontos az érintett bevonódása. Kiindulási pont lehet egy pszichoszomatikus konzultáció (pár helyen már itthon is elérhető), egy első interjú egy klinikai szakpszichológussal / pszichoterapeutával, vagy esetleg egy pszichiáter (bár utóbbi "indításnak", ha ennyire nem érzi valószínűnek ezt az irányt, erős).
Magas pulzus csökkentése- ezt javasolja az orvos
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!