Ezeket látta már?

Kutatók szerint ez a négy állapot a demencia előszele

Orvostudományi kutatások
2025. július 21. 13:54
demencia megelőzés kutatás megelőzés

Ha ezek a problémák jelentkeznek, érdemes komolyan venni: kapcsolatban állhatnak a demenciával.

Egy új, nagyszabású amerikai kutatás forradalmasíthatja a demencia felismerését és kezelését: a szakértők négy különböző kockázati útvonalat azonosítottak, amelyek mentén a betegség kialakulhat. Ez a felismerés lehetővé teheti a személyre szabottabb kezelést, és akár már a tünetek megjelenése előtt megelőző beavatkozásokat - írja a Daily Mail.

Négy különböző kockázati útvonal

A vizsgálatban több mint 24 000 beteg egészségügyi adatait elemezték, és négy jellegzetes mintát tártak fel, amelyek a demencia kialakulásához vezethetnek:

  • pszichés betegségek
  • neurológiai rendellenességek
  • enyhe kognitív zavarok
  • szív- és érrendszeri problémák

A kutatók szerint ezek az útvonalak demográfiai csoportokhoz is köthetők, ami segíthet az orvosoknak abban, hogy gyorsabban felismerjék a demencia kockázatát pácienseiknél.

A betegséget megelőző mintázatok felismerése

Az The Lancet című orvosi szakfolyóiratban megjelent tanulmány rávilágít arra, hogy az esetek több mint egynegyedénél jól nyomon követhető egészségügyi mintázatok vezettek a betegség kialakulásához. Például azok, akiknél magas vérnyomást követően depressziós tünetek jelentkeztek, nagyobb eséllyel szenvedtek később Alzheimer-kórban.

Ez a felismerés alátámasztja azt az orvosi irányelvet, hogy a kezelési terveket az egyéni egészségi háttér alapján érdemes kialakítani. Dr. Timothy Chang, a UCLA Health neurológusa, így fogalmazott:

- Ha nem elszigetelt diagnózisokra, hanem a panaszok sorrendjére összpontosítunk, azzal pontosabbá tehetjük az Alzheimer-kór felismerését.

Korai beavatkozás, célzott kezelés

A kutatók szerint még a nem közvetlenül az agyat érintő problémák – például elhízás vagy magas vérnyomás – célzott kezelése is csökkentheti a demencia kockázatát. Erre példa lehet a GLP-1 típusú gyógyszerek alkalmazása, amelyek segítenek a testsúly csökkentésében, ezáltal javítva a vérnyomást és a koleszterinszintet.

Figyelmeztető jelek: többről van szó, mint egyszerű feledékenység

A demencia korai szakaszában jelentkező klasszikus tünetek közé tartozik:

  • emlékezetzavar
  • nehézségek a koncentrálásban
  • beszéd- és nyelvi problémák
  • hangulati ingadozások

Korábbi kutatások azonban felhívták a figyelmet arra is, hogy a betegség kezdete gyakran érzékszervi változásokkal is járhat – például a látás, hallás, tapintás vagy az egyensúlyérzék megváltozásával. A szakértők szerint ezek a jelek segíthetnék a korai felismerést, és érdemes lenne őket beépíteni a diagnosztikai eszköztárba is.

Így őrizheti meg az agya fiatalságát

Egy másik friss kutatás szerint az aktív életmód és a megfelelő étrend képes megőrizni az agy „fiatalságát”, ami védelmet nyújt a szellemi hanyatlással szemben. A kutatók azt javasolják:

  • mozogjon rendszeresen, intenzíven
  • fogyasszon sok szárnyas húst és omega-3-ban gazdag halat
  • fejlessze a szellemi képességeit például tanulással vagy rejtvényfejtéssel

Ezzel szemben a dohányzás, az alkoholfogyasztás, a feldolgozott ételek rendszeres fogyasztása, valamint a hátrányos társadalmi helyzet hozzájárulhat az agy gyorsabb öregedéséhez.

Nem kell azonban feltétlenül beiratkoznunk egyetemre: már egy reggeli keresztrejtvény is sokat segíthet az agyi frissesség megőrzésében.

Milyen mozgás a leghatékonyabb?

Korábbi eredmények szerint a közepes vagy intenzív fizikai aktivitás akár 41 százalékkal is csökkentheti a demencia kockázatát. Ide tartozik például:

  • tempós séta
  • kocogás
  • kerékpározás

Vannak azonban kutatók, akik szerint a nagyobb intenzitású edzések – mint a HIIT (High-Intensity Interval Training) – hatékonyabbak lehetnek, mivel több vért pumpálnak az agyba. A HIIT során rövid, erőteljes mozgásszakaszokat váltanak pihenőidőkkel, ilyenek például:

  • burpee-gyakorlatok
  • hegymászó gyakorlatok
  • guggolásos ugrások
  • kettlebell gyakorlatok
  • futópad sprint

Fontos azonban kerülni a túl intenzív mozgást lefekvés előtt, mivel rontja az alvás minőségét – ez pedig szintén növeli a demencia kockázatát.

Mikor érdemes belekezdeni?

Szakértők szerint a 45 és 65 év közötti életkor a legideálisabb időszak arra, hogy az életmódváltással megelőzzük az agyi hanyatlást. Ugyanakkor óvatosságra is intenek: a túlzásba vitt edzésnek is megvan a maga kockázata.

Lehet, hogy a pozitív gondolkodás segíthet megelőzni a demenciát? Egy új kutatás szerint igen!
Figyelmébe ajánljuk

Lehet, hogy a pozitív gondolkodás segíthet megelőzni a demenciát? Egy új kutatás szerint igen!

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: EgészségKalauz
# Kutatás # demencia # mozgás # pszichés betegségek # elhízás # magas vérnyomás

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés