Kutatók szerint ez a négy állapot a demencia előszele
Ha ezek a problémák jelentkeznek, érdemes komolyan venni: kapcsolatban állhatnak a demenciával.
Egy új, nagyszabású amerikai kutatás forradalmasíthatja a demencia felismerését és kezelését: a szakértők négy különböző kockázati útvonalat azonosítottak, amelyek mentén a betegség kialakulhat. Ez a felismerés lehetővé teheti a személyre szabottabb kezelést, és akár már a tünetek megjelenése előtt megelőző beavatkozásokat - írja a Daily Mail.
Négy különböző kockázati útvonal
A vizsgálatban több mint 24 000 beteg egészségügyi adatait elemezték, és négy jellegzetes mintát tártak fel, amelyek a demencia kialakulásához vezethetnek:
- pszichés betegségek
- neurológiai rendellenességek
- enyhe kognitív zavarok
- szív- és érrendszeri problémák
A kutatók szerint ezek az útvonalak demográfiai csoportokhoz is köthetők, ami segíthet az orvosoknak abban, hogy gyorsabban felismerjék a demencia kockázatát pácienseiknél.
A betegséget megelőző mintázatok felismerése
Az The Lancet című orvosi szakfolyóiratban megjelent tanulmány rávilágít arra, hogy az esetek több mint egynegyedénél jól nyomon követhető egészségügyi mintázatok vezettek a betegség kialakulásához. Például azok, akiknél magas vérnyomást követően depressziós tünetek jelentkeztek, nagyobb eséllyel szenvedtek később Alzheimer-kórban.
Ez a felismerés alátámasztja azt az orvosi irányelvet, hogy a kezelési terveket az egyéni egészségi háttér alapján érdemes kialakítani. Dr. Timothy Chang, a UCLA Health neurológusa, így fogalmazott:
- Ha nem elszigetelt diagnózisokra, hanem a panaszok sorrendjére összpontosítunk, azzal pontosabbá tehetjük az Alzheimer-kór felismerését.
Korai beavatkozás, célzott kezelés
A kutatók szerint még a nem közvetlenül az agyat érintő problémák – például elhízás vagy magas vérnyomás – célzott kezelése is csökkentheti a demencia kockázatát. Erre példa lehet a GLP-1 típusú gyógyszerek alkalmazása, amelyek segítenek a testsúly csökkentésében, ezáltal javítva a vérnyomást és a koleszterinszintet.
Figyelmeztető jelek: többről van szó, mint egyszerű feledékenység
A demencia korai szakaszában jelentkező klasszikus tünetek közé tartozik:
- emlékezetzavar
- nehézségek a koncentrálásban
- beszéd- és nyelvi problémák
- hangulati ingadozások
Korábbi kutatások azonban felhívták a figyelmet arra is, hogy a betegség kezdete gyakran érzékszervi változásokkal is járhat – például a látás, hallás, tapintás vagy az egyensúlyérzék megváltozásával. A szakértők szerint ezek a jelek segíthetnék a korai felismerést, és érdemes lenne őket beépíteni a diagnosztikai eszköztárba is.
Így őrizheti meg az agya fiatalságát
Egy másik friss kutatás szerint az aktív életmód és a megfelelő étrend képes megőrizni az agy „fiatalságát”, ami védelmet nyújt a szellemi hanyatlással szemben. A kutatók azt javasolják:
- mozogjon rendszeresen, intenzíven
- fogyasszon sok szárnyas húst és omega-3-ban gazdag halat
- fejlessze a szellemi képességeit például tanulással vagy rejtvényfejtéssel
Ezzel szemben a dohányzás, az alkoholfogyasztás, a feldolgozott ételek rendszeres fogyasztása, valamint a hátrányos társadalmi helyzet hozzájárulhat az agy gyorsabb öregedéséhez.
Nem kell azonban feltétlenül beiratkoznunk egyetemre: már egy reggeli keresztrejtvény is sokat segíthet az agyi frissesség megőrzésében.
Milyen mozgás a leghatékonyabb?
Korábbi eredmények szerint a közepes vagy intenzív fizikai aktivitás akár 41 százalékkal is csökkentheti a demencia kockázatát. Ide tartozik például:
- tempós séta
- kocogás
- kerékpározás
Vannak azonban kutatók, akik szerint a nagyobb intenzitású edzések – mint a HIIT (High-Intensity Interval Training) – hatékonyabbak lehetnek, mivel több vért pumpálnak az agyba. A HIIT során rövid, erőteljes mozgásszakaszokat váltanak pihenőidőkkel, ilyenek például:
- burpee-gyakorlatok
- hegymászó gyakorlatok
- guggolásos ugrások
- kettlebell gyakorlatok
- futópad sprint
Fontos azonban kerülni a túl intenzív mozgást lefekvés előtt, mivel rontja az alvás minőségét – ez pedig szintén növeli a demencia kockázatát.
Mikor érdemes belekezdeni?
Szakértők szerint a 45 és 65 év közötti életkor a legideálisabb időszak arra, hogy az életmódváltással megelőzzük az agyi hanyatlást. Ugyanakkor óvatosságra is intenek: a túlzásba vitt edzésnek is megvan a maga kockázata.
Lehet, hogy a pozitív gondolkodás segíthet megelőzni a demenciát? Egy új kutatás szerint igen!
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!