Ezeket látta már?

Stroke után - így segíthet szerettének, ha nyelési zavarral küzd

Orvosi gyógymódok
2024. május 31. 14:04
nyelési, zavar, stroke, után, kezel

Gyakorlati tanácsokat adunk, hogyan segítse családtagját stroke után az evésben, ivásban.

A nyelési nehézségek viszonylag gyakoriak a stroke-on átesetteknél, a betegek nagy részének állapota néhány héten belül jelentősen javul. Addig azonban az életmód és az étrend megváltoztatására is szükség van.

A rehabilitáció szakember segíthet megtalálni a megfelelő testtartást, olyan gyakorlatokat ajánlhat, melyek erősítik a száj, az arc és a nyelv izmait, vagy egyéb technikákkal javíthatja a nyelést.

Élet a stroke után

Stroke után az élet gyakran megváltozik. Bár az állapot súlyossága és a felépülés mindenkinél más, hasznos lehet, ha felkészül néhány dologra.

Az állapot hosszú távú hatásai – amelyek személyenként változnak, a stroke súlyosságától és az érintett agyterülettől függően – a következők lehetnek:

  • kognitív tünetek: például memória- és beszédzavar
  • fizikai, mozgásszervi tünetek: például gyengeség, bénulás és nyelési nehézség
  • érzelmi tünetek: például depresszió, impulzivitás
  • erős fáradtság és alvászavarok

A stroke által okozott károsodás megszakíthatja a normál nyelési reflexet, lehetővé téve, hogy apró ételrészecskék kerüljenek a légcsőbe. A nyelési problémákat dysphagiának nevezik, ami tüdőgyulladást is okozhat.

A felépülés kezdeti szakaszában gyakran előfordul, hogy a betegeket tápszondán keresztül kell etetni, hogy elkerüljék a nyelési zavarból eredő szövődményeket. Hosszú távon azonban bevált gyakorlat a felépülés elősegítése érdekében a beszéd- és nyelvterapeuta által tartott foglalkozás, mellyel kezelhetők a nyelési problémák.

Hogyan változtassuk meg az étrendet és az étkezési szokásokat?

Szerencsére a legtöbb esetben a nyelést érintő funkcióromlás vagy funkcióvesztés csak ideiglenes, az érintettek csak kis százalékának maradnak tartósan problémái a nyeléssel. Esetükben akár mesterséges, szondán keresztül történő táplálásra is sor kerülhet, így ugyanis az előre elkészített, speciális tápszer közvetlenül a gyomorba juttatható, a szájüreg és a nyelőcső kiiktatásával.

A nyelési zavarokkal küzdők esetében nagyon fontos az étrend megváltoztatása, hiszen olyan ételekre és italokra van szüksége, melyek tápanyagokban gazdagok, ugyanakkor biztonságosan lehet őket fogyasztani. A cél, hogy minimálisra csökkentsük a félrenyelés rizikóját. Természetesen, mielőtt bármilyen módon változtatunk a beteg étrendjén vagy étkezési szokásain, egyeztessünk erről a kezelőorvossal.

Gyakorlati tanácsok

  • a sűrűbb italokat könnyebb lenyelni, mint a tiszta vizet, vagy más, híg állagú innivalókat. Speciális porokkal, tápszerekkel sűríteni lehet az italokat!
  • részesítsük előnyben a puhább, pürésített ételeket! Ezeket nem kell annyira megrágni, és kisebb annak az esélye, hogy a félig megrágott darabkák a légcsőbe kerüljenek.
  • kerüljük azokat a fogásokat, melyekben az ételek többféle textúrájúak, állagúak (pl. leves nagyobb zöldségdarabokkal, gabonapehely tejjel).
  • a forró italokat és ételeket hagyjuk kihűlni, kínáljunk inkább hidegebb fogásokat a betegnek!
  • az agyvérzésen átesett beteg egyen inkább többször kis adagokat!
  • semmiképpen ne siettessük! Ha azt vesszük észre, hogy túl gyorsan eszik, gyengéden figyelmeztessük arra, hogy lassítson!
  • teremtsünk nyugodt környezetet az evéshez, ne legyen olyan környezeti tényező, mely könnyen elterelheti a beteg figyelmét (pl. ne kapcsoljuk be a televíziót).
  • ha lehetséges, a beteg ne egyen félig fekvő testhelyzetben, csak teljesen felülve, egyenes háttal.
  • figyelmeztessük a beteget, hogy minden falat után kétszer is nyeljen.
  • lehetőség szerint ne kínáljuk a beteget étellel vagy itallal, ha túlságosan álmos, kimerült, fáradt vagy ha nem tudunk mellette maradni, míg eszik.
  • figyelmeztessük a beteget, hogy ne beszéljen evés közben.
  • csőrös poharat vagy szívószálat csak abban az esetben használjon a beteg, ha a kezelőorvos és a terapeuta szerint ezek biztonságosak a számára.
  • lehetőleg ne kínáljunk a betegnek szénsavas italokat!
  • legyünk különösen körültekintőek a beteg szájhigiéniával kapcsolatban, segítsünk neki rendszeresen fogat mosni, figyelmeztessük ennek fontosságára.

<KÖVETKEZŐ CIKK>

Stroke, agyvérzés: őket nagy mértékben veszélyezteti

EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: EgészségKalauz
# rehabilitáció # Stroke # agyvérzés # nyelési nehézség # étkezés # nyelési zavarok

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés