Ezeket látta már?

Bőrviszketés

Orvos válaszol
2017. március 24. 16:05
Módosítva: 2017. április 19. 19:12

Kérdés: Tisztelt Doktornő/Doktor úr!

A feleségemnek már egy ideje nagyon viszket a lába a testápolók gyakori használata ellenére is. Ilyenkor nagyon kivakarja és nem tudunk ellene mit csinálni. Mit javasol, mit próbáljunk ellene tenni?

Köszönettel.

Válasz:

A bőrviszketés (pruritus) egyik leggyakoribb oka a bőr kiszáradása. A bőr túlzott szárazságának első tünetei 35-40 év között már jelentkezhetnek, de 60 év felett válnak gyakoribbá. A száraz bőr a vele járó krónikus viszketés miatt az életminőséget jelentősen befolyásolja, ezért fontos ezzel a panasszal szakszerűen foglalkozni. A túlzott bőrszárazság emellett komoly betegségek tünete is lehet.

A korral a bőr elvékonyodik, a kollagén és rugalmas rostok valamint a lipidek mennyisége csökken, a faggyúmirigyek és a verejtékmirigyek fokozatosan elpusztulnak. Ezt a folyamatot bőröregedésnek nevezzük, melyek együttesen a bőr kiszáradásához és viszkető érzéshez vezetnek.

Az idős emberek több mint felénél jellemző az ún. xerosis, vagyis a fokozott bőrszárazság kialakulása, mely a bőrviszketés egyik leggyakoribb oka. A bőr beidegzése is megváltozik, mely hozzájárul a viszketés élettani folyamatának kialakulásához. Kezdetben főként a lábszárakon, háton jelentkezik, később szinte test-szerte érezhetők az irritáló tünetek, melyek jellemzően az esti órákban, éjszaka a legsúlyosabbak. A vakarózás a viszketést súlyosbítja, mely újabb tüneteket provokál, így egy állandó körforgásban a tünetek tovább romlanak.

A bőrviszketést provokálja vagy súlyosbítja minden, ami a bőrszárazságot fokozza. Így például a hosszantartó, melegvizes fürdők, forró szaunák, vagy a téli hideg és a száraz levegő is. A testápolókban, kozmetikumokban lévő illatanyagok, kémiai tartósítószerek tovább súlyosbíthatják a viszketést. Ismert, hogy pszichés stressz, kimerültség, depresszió mellett a sokszor gyakrabban jelentkező tünetek nehezebben viselhetők és kezelhetők.

A bőr kiszáradása mellett bizonyos betegségek, például cukorbetegség, pajzsmirigy, máj vagy vesebetegség is okozhat test-szerte jelentkező viszketést. Ezek szakorvosi kivizsgálása és kezelése is szükséges.

Javaslom, hogy kedves felesége keresse fel háziorvosát, mondja el neki az észlelt kellemetlen tüneteket, és részletezze a használt készítményeket is! Háziorvosa elsősorban értékelni fogja az szedett gyógyszerei viszketést, túlzott bőrszárazságot okozó esetleges mellékhatásokat, ill. el fogja feleségét küldeni bőrgyógyászhoz további szakvéleményért, a probléma megoldásához szükséges egyedi vizsgálatok elvégzéséért. Sor kerülhet a központi idegrendszer működését szabályozó gyógyszerek adagmódosítására is a vizsgálati eredmények tükrében.

Üdvözlettel: Dr. Tomcsányi Dorottya, gyógyszerész

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: EgészségKalauz
# bőrgyógyászat

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés