Ezeket látta már?

Mit jelez a gyors szívverés?

Tünet
2025. május 07. 08:04
szapora szívverés pulzus mit jelez

Minden, amit a szapora szívverés testi és lelki hátteréről tudni érdemes.

Előfordult már Önnel, hogy nyugalomban is úgy érezte: hevesen, szinte „kiugrik” a szíve? Vagy ébredt már éjszaka szapora szívverésre, amit nem tudott hová tenni? A gyors szívverés – vagyis orvosi nevén tachycardia – gyakori panasz, és bár sok esetben ártalmatlan, néha fontos figyelmeztető jel lehet.

A szív normál működése során percenként 60–100 ütést végez. Ha ez a szám nyugalmi helyzetben tartósan a 100 fölé emelkedik, akkor orvosi szempontból már tachycardiáról beszélünk. A szív ilyen túlzott aktivitása lehet válasz egy külső ingerre, például stresszre vagy lázra, de akár szívritmuszavar vagy hormonális egyensúlyzavar is állhat mögötte. Fontos tehát elkülöníteni, hogy a gyors szívverés természetes reakció vagy kóros tünet.

Ezekre a tünetekre fontos odafigyelni

Gyakori, hogy fizikai megterhelés, izgalom, düh vagy akár egy erős kávé hatására felgyorsul a pulzusunk. Ez önmagában még nem ad okot aggodalomra. Ugyanakkor ha a szapora szívverés gyakran, váratlanul vagy hosszabb ideig tart, esetleg szédüléssel, légszomjjal, mellkasi diszkomforttal, nyomással is együtt jár, akkor nem szabad legyinteni rá.

Különösen figyelemfelkeltő, ha ez a tünet éjszaka, alvás közben jelentkezik. Ilyenkor a háttérben akár pánikzavar, rejtett stressz vagy szívritmuszavar is állhat, de nem ritka, hogy hormonális folyamatok – például a pajzsmirigy túlműködése vagy a nőknél jelentkező perimenopauzális változások – idézik elő. Igen, a hormonális átrendeződés, különösen a változókor környékén, gyakran okoz szapora pulzust, amit sokan nem is kötnek össze a ciklus változásaival.

Bizonyos gyógyszerek is kiválthatnak gyors szívverést

Ilyenek például a hörgőtágítók (amelyeket asztmás vagy COPD-s betegeknél használnak), egyes pajzsmirigyhormon-készítmények vagy szteroidok. Ha valaki új gyógyszert kezd el szedni, és ezt követően tapasztalja a tünetet, mindenképp érdemes erről egyeztetnie a kezelőorvosával.

A kivizsgálás során elsőként az EKG segít az aktuális szívritmus feltérképezésében. Ha a panasz időszakosan jelentkezik, akkor javasolt lehet a 24 órás Holter-monitorozás is, ami egy hordozható EKG-készülék segítségével naplózza a szív működését. Emellett a vérvizsgálat, a szívultrahang és a pajzsmirigyfunkció mérése is kulcsfontosságú lehet. Ha a gyors szívverés ismétlődő vagy visszatérő jellegű, érdemes vezetnie egy pulzus- és tünetnaplót, ami segítheti a diagnózist – különösen akkor, ha a panaszok nem minden nap jelentkeznek.

A kezelés természetesen mindig attól függ, mi váltja ki a tachycardiát. Ha stressz, túlzott koffeinbevitel vagy alváshiány a ludas, akkor már néhány életmódbeli változtatás is elég lehet:

  • elegendő pihenés,
  • mérsékelt kávé- és alkoholfogyasztás,
  • illetve a szorongás oldása relaxációs technikákkal.

Más esetekben azonban gyógyszeres terápia válhat szükségessé, például béta-blokkoló vagy antiaritmiás készítmény formájában. Ha szívritmuszavart diagnosztizálnak, akkor egy speciális kardiológiai beavatkozás, az úgynevezett katéterabláció is szóba jöhet – ez egy olyan célzott eljárás, amely képes megszüntetni a szívben lévő „hibás” elektromos gócokat.

Végül nem szabad elfelejtenünk, hogy a szív „beszél” hozzánk. Néha csak azt mondja: túl sokat vállalt, túl keveset pihen. Máskor viszont komolyabb üzenetet közvetít, amelyet nem szabad figyelmen kívül hagyni. Ha a szív túl gyorsan ver, az nem mindig a test hibája – néha a léleké. De bármelyik is legyen, odafigyelést és megértést érdemel.

Mikor jelez a gyorsabbnak érzett szívverés szívritmuszavart?
Figyelmébe ajánljuk

Mikor jelez a gyorsabbnak érzett szívverés szívritmuszavart?

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: EgészségKalauz
# szapora szívverés # pulzus # pulzusszám # emelkedő pulzus # tünet

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés