Ezeket látta már?

Trópusi éjszakák Magyarországon: komoly terhelést jelent a szervezetünknek, hogy éjjel is meleg van

Színes
2025. július 02. 13:54
felmelegedés, éjszaka, nyár, kánikula

Nyáron a forróbb nappalok mellett egyre gyakrabban jelentkező trópusi jellegű éjszakák jócskán megnehezítik, hogy kipihenjük magunkat

Az elmúlt fél évszázadban nőtt a napi hőingás Magyarországon, főként áprilisban és nyáron a melegebb nappalok miatt. A klímamodellek szerint a következő évtizedekben már nem várható további jelentős változás, mert a maximum- és minimumhőmérsékletek hasonló ütemben emelkednek. Ennek azonban nem érdemes örülnünk: nyáron a forróbb nappalok mellett egyre gyakrabban jelentkező trópusi jellegű éjszakák jócskán megnehezítik, hogy kipihenjük magunkat — derül ki az ELTE Meteorológiai Tanszék kutatói, Kis Anna és Pongrácz Rita elemzéséből.

A napi hőingás azt mutatja, mekkora a különbség a napi maximum- és minimumhőmérséklet között. Míg a két napi szélsőséget gyakrabban szokták vizsgálni, addig az ezekből számítható hőingást ritkán, holott ez a mutató is meghatározó lehet például az ökológia, a mezőgazdaság és az emberi egészség szempontjából. Az ELTE kutatói elemzésükben a napi hőingás változását vizsgálták Magyarországra vonatkozóan havi bontásban, a múltbeli adatok és a jövőre vonatkozó klímamodell-szimulációk alapján.

Növekedés az elmúlt fél évszázadban, nyári csúcsokkal

A napi hőingás hazánkban nyáron a legmagasabb, ilyenkor a hosszabb nappalok és a derült égbolt miatt nagyobb a nappali felmelegedés, míg éjszaka jelentősebb lehűlés következhet be. 1971 és 2024 között a legmagasabb országos átlagos napi hőingás augusztusban volt (12,9 °C), míg télen alacsonyabb értékek fordultak elő, különösen decemberben, amikor 6 °C körül alakult.

Az elmúlt évtizedekben a napi hőingás nőtt, különösen áprilisban, amikor az országos átlagos növekedés 1,4 °C volt. Nyáron 1 °C körüli emelkedést mértek, területileg Délkelet-Magyarországon a legnagyobb növekedéssel. Ez részben a nyári maximumhőmérsékletek gyakoribb kiugrásával magyarázható: júliusban például a 36 °C fölötti értékek is megjelentek, miközben az éjszakai minimumok is emelkedtek, egyre gyakoribbá téve a 20 °C feletti éjszakákat.

Változik a melegedés jellege: nyáron jönnek a trópusi éjszakák

A regionális klímamodellek szerint a következő évtizedekben a hőingás már nem fog jelentősen változni, mert a maximum- és minimumhőmérsékletek emelkedése hasonló mértékű lesz. Ez azonban azt is jelenti, hogy a nyári éjszakák is tovább melegszenek, és nő a trópusi éjszakák aránya.

Trópusi éjszakának nevezzük, amikor a hőmérséklet nem süllyed 20 °C alá éjszaka, ami jelentős terhet ró az emberi szervezetre, hiszen a pihenési időszak sem hoz igazán enyhülést, ami növeli a hőstressz és a hőhullámok egészségügyi kockázatait. Míg 1991–2020 között évente átlagosan 4 trópusi éjszaka fordult elő Magyarországon, 2024-ben, a valaha mért legmelegebb évben 18 ilyen éjszakát regisztráltak.

Mit tehetünk?

Ahhoz, hogy a trópusi éjszakák ne váljanak megszokottá, sürgős és határozott üvegházhatásúgáz-kibocsátás-csökkentésre van szükség globális és hazai szinten egyaránt. A klímamodellek szerint az évszázad végére a nyári maximumhőmérsékletek akár 4 °C-kal is emelkedhetnek, amennyiben a globális üvegházhatásúgáz-kibocsátás nem csökken érdemben.

“Ha azonnali kibocsátáscsökkentésbe kezdenénk, a maximumhőmérsékleti értékek gyakorlatilag nem változnának” — írják cikkükben az ELTE meteorológusai. Ha tehát időben cselekszünk, a legrosszabb forgatókönyv elkerülhető, és mérsékelhető a nyári hőhullámok és a trópusi éjszakák gyakoriságának növekedése.

Összegzés

  • Az elmúlt 50 évben a napi hőingadozás Magyarországon növekedett, különösen áprilisban és nyáron.
  • A trópusi éjszakák aránya nyáron emelkedett, ami kihívásokat jelent a pihenés és az egészség szempontjából.
  • A klímamodellek szerint a hőingadozás további jelentős változása nem várható, de a hőmérsékletek folyamatosan növekednek.
  • A trópusi éjszakák számának csökkentéséhez sürgős üvegházhatásúgáz-kibocsátás csökkentési intézkedések szükségesek.
  • Az ELTE kutatói részletes elemzést végeztek a napi hőingadozás alakulásáról és annak következményeiről.
Migrén nyáron: ha fejfájásra hajlamos, fogadja meg a neurológus tanácsait!
Kapcsolódó cikk

Migrén nyáron: ha fejfájásra hajlamos, fogadja meg a neurológus tanácsait!

EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: ELTE
# felmelegedés # nyár # kánikula # hőség # alvászavar

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés