Viszket a bőre esténként? Ne legyintsen rá, komoly problémát is jelezhet!
Önnek is szokott esténként viszketni a bőre? Tudja meg, mi minden okozhatja!
Ha Ön is tapasztalta már, hogy a nap végén hirtelen kellemetlen viszketés jelentkezik – különösen elalvás előtt – akkor nincs egyedül. Bár elsőre jelentéktelen panasznak tűnhet, ám az esti viszketés nem mindig pusztán véletlen vagy ártalmatlan jelenség. Teste ezzel ugyanis ezzel is jelezni próbál valamit.
A viszketés nem csak a bőrről szól
Sokan hajlamosak kizárólag bőrproblémaként kezelni a viszketést, pedig a kiváltó ok gyakran mélyebben gyökerezik. A háttérben állhatnak hormonális változások, anyagcserezavarok, sőt, akár belső szervi betegségek is.
Az esti és éjszakai viszketés különösen jellemző például májproblémákra. A máj méregtelenítő szerepe estére gyakran intenzívebbé válik, és ha működése nem megfelelő, az epesavak felhalmozódhatnak a szervezetben - ez pedig viszketést okozhat.
Mi történik a testben este?
Az, hogy erősödik este a viszketés, nem véletlen. A cirkadián ritmus miatt bizonyos folyamatok, például a testhőmérséklet változása vagy a bőr kiszáradása, ekkorra kifejezettebbé válhatnak. Emellett este csökken a kortizolszint is, ami a gyulladásos folyamatok szabályozásában is szerepet játszik. Éppen ezért, amikor alacsonyabb a szintje, a gyulladásos és irritációs reakciók – például a viszketés – felerősödhetnek.
Amire érdemes odafigyelni
Az alkalmi vakarózás nem feltétlenül ad okot aggodalomra, de ha a viszketés rendszeresen visszatér, különösen, ha az alvást is zavarja, érdemes utánajárni az okoknak. Az alábbi tünetek esetén mindenképpen javasolt orvoshoz fordulni:
- bőrkiütés vagy elszíneződés megjelenése
- sárgás bőrtónus (májprobléma jele lehet)
- éjszakai izzadás
- jelentős fáradtság, fogyás
- viszketés gyógyszerszedés kezdete után
Lehet az ok allergia vagy szárazság is
A legegyszerűbb magyarázat természetesen az is lehet, hogy bőre egyszerűen kiszáradt – különösen fűtési szezonban vagy a forró fürdők után. Ugyanígy kiválthat viszketést egy-egy új mosószer, kozmetikum, fürdősó vagy ételallergia is. Ezért mindig érdemes figyelni arra, mikor és milyen körülmények között jelentkezik a kellemetlen érzés.
Hogy ezen kívül még mi minden okozhat esténként kellemetlen bőrviszketést?
Gyulladásos betegségek
Sokan tapasztalják, hogy a viszketés éjszaka erősödik, különösen akkor, ha valaki bőrbetegséggel küzd (pl. atópiás dermatitis vagy pikkelysömör). Kutatások kimutatták, hogy az ekcémás emberek gyakran alvászavarokkal küzdenek, mivel az intenzív viszketés miatt többször is felébrednek. A pikkelysömörnél a gyulladásos foltok túlmelegedhetnek, amikor a szervezetnek hűlnie kellene, így még kellemetlenebb érzést okozhatnak.
D-vitamin-hiány
Kiderült, hogy a szervezetben található vitaminok és ásványi anyagok szintje jelentős hatással van a bőr állapotára. Alacsony D-vitamin-szint például fokozhatja a gyulladást, és módosíthatja az immunreakciókat, ami súlyosbíthatja a viszketést. A D-vitamin ráadásul szerepet játszik a bőrsejtek növekedésében, javításában és anyagcseréjében, és segít fenntartani a bőr egészségét. Hiánya károsítja a bőr természetes folyamatait, ami irritációhoz és viszketéshez vezethet.
Egyes kutatások szerint a D-vitamin pótlása mellett az omega-3 zsírsavak bevitele is segíthet enyhíteni a tüneteket.
Stressz
Egy 2024-es európai kutatásban, amelyben 3399 fő vett részt 17 országban, megállapították, hogy a stressz, szorongás vagy depresszió megléte esetén gyakoribbá válik az erős esti viszketés. A pszichés nyomás az érintettek érzékenyebben reagálnak mindenféle irritációra, fájdalomra, kellemetlen érzésre. Napközben az agy sok ingert dolgoz fel, éjszaka viszont, amikor a környezeti zajok vagy stresszkeltő tényezők hiányoznak, a viszketés erősödhet - írja a Medonet.
Mindemellett a stressz fokozza a kortizol és más stresszhormonok termelődését, amelyek befolyásolhatják a bőr állapotát és érzékenységét. Az idegrendszer ezekre a hormonális változásokra reagál, és fokozhatja a bőr érzékenységét, ami viszketéshez vezethet. Ráadásul stressz alatt a bőr barrier funkciója is sérülhet, ami növeli az irritáció és a viszketés esélyét.
Allergiák
Az allergiás reakciók szintén gyakori kiváltói lehetnek az éjszakai viszketésnek. Bizonyos ételek, gyógyszerek vagy környezeti allergének hatására a bőrön kiütések vagy hólyagok jelenhetnek meg - ilyenkor a viszketés mellett ezek kísérő tünetek is tapasztalhatók.
Csípések
Az éjszakai viszketés mögött gyakran paraziták, rovarok is állhatnak. Az ágyi poloskák jelenléte például gyakori okai az esti/éjszakai viszketésnek - ekkor harapásnyomokat is felfedezhetőek a bőrön. Az ágyi poloska harapásai ugyanis általában kis, vörös, viszkető csípések, amelyek gyakran csoportosan vagy sorban jelennek meg.
Betegségek
Számos belgyógyászati és hormonális betegség is kiválthatja a bőr kellemetlen viszketését éjszaka. Okozhatja például a 2-es típusú cukorbetegség, máj- és epeproblémák, pajzsmirigy-túlműködés, vesebetegség, limfóma vagy egyéb daganatos kórképek (pl. hasnyálmirigyrák).
Fontos tudni, hogy bizonyos gyógyszerek, például vírus- vagy bakteriális fertőzések kezelésére használt készítmények mellékhatásaként is jelentkezhet a bőrirritáció. Ha ezeket a tüneteket légszomj, duzzanat vagy általános gyengeség kíséri, azonnal orvoshoz kell fordulni, mivel ezek súlyos allergiás reakciókra vagy más életveszélyes állapotokra utalhatnak..
Mit tehet a viszketés ellen?
- Igyon elegendő folyadékot, hogy hidratált maradjon a bőre.
- Kerülje a túl meleg fürdőket, használjon bőrbarát, illatmentes tusfürdőt.
- Alvás előtt alkalmazzon nyugtató, hidratáló krémet, különösen a problémás területeken.
- Ha panaszai nem múlnak, kérje bőrgyógyász vagy belgyógyász véleményét.
Viszketés, sárgás szín, kiütések - ezekkel jelezheti a bőr a vesebetegséget
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!