Ezeket látta már?

Így segíthet az AI a pajzsmirigybetegség felismerésében

Vizsgálat
2025. március 06. 18:24
Pajzsmirigy alul- vagy túlműködés jele

Tudjon meg többet az OKOSLELET-ről.

A pajzsmirigyet érintő betegségek Magyarországon népbetegségnek számítanak, a lakosság 10-15 százalékát érintik. Különösen érintettek a hölgyek, a pajzsmirigy betegséggel élők 75-80 százaléka ugyanis nő. A tünetek sokfélék és sokáig észrevétlenek lehetnek, így elsőre nem mindig beazonosíthatóak. A SYNLAB új vizsgálatával, a mesterséges intelligencia segítségével már egyetlen vérvételből felmérhető a hat leggyakoribb pajzsmirigyet érintő betegségcsoport kockázata, így megelőzhető a súlyos tünetek kialakulása.

Az OKOSLELET egy innovatív laborvizsgálat, amely egy hagyományos laborvizsgálati leletet és a mesterséges intelligencia által végzett kockázatbecslést foglalja magában. Az általános OKOSLELET vizsgálat 14 különböző betegségcsoport kockázatát méri fel és eddig több mint 10 ezer páciensnek segített a korai felismerésben és megelőzésben. A rendszer a laboratóriumi vizsgálati eredményeket több százmillió korábbi laboreredménnyel hasonlítja össze. A továbbfejlesztett pajzsmirigy OKOSLELET 6 pajzsmirigyet érintő egészségügyi kockázatot képes kimutatni.

Ezért alakul ki a pajzsmirigybetegség

A leggyakoribb, pajzsmirigyet érintő rendellenességek közé tartozik a pajzsmirigy alulműködés és túlműködés, ezek mellett előfordulhat többek között a pajzsmirigy gyulladás, jódhiány, pajzsmirigy daganat, valamint thyreotoxikózis is, mely a túlműködés egy súlyos, akut változata.

A pajzsmirigy túlműködése esetén leginkább jellemző panaszok a fogyás, izzadás, szapora szívverés, ritmuszavarok, izgatottság, hasmenés, remegés, valamint az alvászavarok. Alulműködés esetén pont a felsorolt tünetek ellentéte jelentkezik, és mindkét esetben jelentkezhet hajhullás, menstruációs zavarok.

Genetikai, valamint környezeti hatások is egyaránt szerepet játszanak a betegségek kialakulásában. A különböző fertőzések, toxikus, vegyi anyagoknak, sugárzásnak való kitettség, illetve a stressz tovább növelhetik a kialakulás esélyét. Vannak azonban olyan életmódbeli szokások, melyekkel csökkenthetjük a kockázatot.

Életmódunk és a kivizsgálás fontos szerepet játszanak a megelőzésben

Táplálkozásunkban fontos odafigyelni az elegendő vas, jód, szelén, valamint cink bevitelre. Az egészséges étkezés egyik módja, ha például mediterrán jellegű étrendet követünk, mely jellemzője, hogy zöldségben, gyümölcsökben és omega-3 zsírsavakban gazdag. Az ultrafeldolgozott élelmiszerek fogyasztását, a dohányzást, és az alkoholfogyasztást érdemes kerülni, illetve nagyon fontos a stresszes életmód hatásainak ellensúlyozása is.

Mivel a pajzsmirigyet érintő betegségek népbetegségnek számítanak hazánkban, és tünetei hosszú ideig észrevétlenek, enyhék lehetnek, ezért fontos a pajzsmirigy működésének rendszeres laboratóriumi vizsgálata és szükség esetén a szakorvosi konzultáció.

- A mesterséges intelligencián alapuló kockázatfelmérő OKOSLELET laborvizsgálatunk a pajzsmirigy funkcionális működése alapján a pajzsmirigy alulműködés vagy túlműködés kockázatát vizsgálja, ezentúl egyéb, pajzsmirigyet érintő egészségügyi kockázatokra is felhívhatja a figyelmet. Amennyiben magas kockázat igazolódik a vizsgálat során, szakorvosi vizsgálat szükséges. A pajzsmirigyet érintő betegségek kivizsgálása komplex folyamat, melyhez számos egyéb vizsgálatra is szükség van – mondja Dr. Bartók Róza, a SYNLAB orvosa.

Azért is fontos a betegség gyanúja esetén a komplex, szakorvosi kivizsgálás, mert a kockázatfelmérő vizsgálat álnegatív eredményt is adhat például abban az esetben, ha a páciensnek kezelt pajzsmirigy betegsége van. Ilyenkor a vizsgálat azt mutatja, hogy a kezelés mellett a pajzsmirigy hormon szintek rendben vannak, a rendszeres kontrollvizsgálat viszont ebben az esetben is elengedhetetlen.

A mesterséges intelligencia segíthet a megelőzésben

- A pajzsmirigy betegségek kockázatát felmérő OKOSLELET csomagunk már a negyedik olyan vizsgálatunk, ami mesterséges intelligenciát is használ a kockázatok felmérésére. Ez az innováció elsősorban prevenciós célokat szolgál, lehetőséget teremt olyan betegségek korai azonosítására is, amelyek még nem okoznak panaszokat. Számunkra kiemelten fontos a megelőzés, és elkötelezettek vagyunk abban, hogy a legmodernebb eszközökkel támogassuk az egészségmegőrzést. OKOSLELET eszközünk folyamatosan fejlődik, így a későbbiekben újabb betegségcsoportok elemzésével bővíthetjük a kockázatelemzést – tette hozzá Póda Tamás, a SYNLAB kereskedelmi és marketingigazgatója.

Összegezve

  • Az OKOSLELET laborvizsgálat mesterséges intelligenciát használ a pajzsmirigy betegségek kockázatának felmérésére.
  • Az OKOSLELET vizsgálat felismeri a hat leggyakoribb pajzsmirigyet érintő betegségcsoport kockázatát.
  • A pajzsmirigyet érintő betegségek magas arányban érintik a hölgyeket.
  • Az egészséges étkezés és életmód csökkentheti a pajzsmirigyet érintő betegségek kialakulásának esélyét.
Pajzsmirigyzavar: legfontosabb kérdések és válaszok
Kapcsolódó cikk a témában

Pajzsmirigyzavar: legfontosabb kérdések és válaszok

EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: SynLab
# mesterséges intelligencia # AI # pajzsmirigyzavar # pajzsmirigy szűrés

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés