18+

Felnőtt tartalom

Elmúlt már 18 éves? Ezen az oldalon felnőtt tartalom található!

Ezeket látta már?

Így hat az alkohol a tesztoszteron szintre - nagyobb bajt okoz, mint azt gondolja!

Vizsgálat
2025. február 22. 10:54
alkohol, tesztoszteron, meddőség, gyerektervezés

Az alkohol sokaknak a mindennapok részeként jelentkezik, de ez nem szerencsés. A férfiak esetében nem csak a spermiumtermelés teheti tönkre, de hatással van a tesztoszteron szintre is, ezzel pedig a férfias kinézetnek is odavág.

A témában Ratkó Tünde termékenységi szakember, a Trimeszter Termékenységi Klinika szakértője van a segítségünkre.

Alkohol és spermium

Mára több tanulmány is igazolja, hogy a túlzott alkoholfogyasztás kifejezetten rossz hatással van mind a spermiumok termelésére, mind pedig azok minőségére. 40 egységnyi alkohol hetente már tartós romlást idéz elő, de az értékekbe már heti 5 egység alkohol is képes jelentős mértékben beleszólni (1 egység egy korsó sör, egy pohár bor vagy egy feles).

Mivel napjainkban a spermiumtermelésben egyébként is erőteljes hanyatlás mutatkozik, így ezt nem érdemes még a túlzó alkoholfogyasztással is tetőzni. Sajnos a spermiumszám évek óta tendenciálisan csökken, vagyis a férfiakat érintő meddőség is egyre jobban terjed. Ez ellen a megfelelő tápanyagpótlással mi magunk is képesek vagyunk harcolni, azonban kizárólag az étkezéssel megoldani a tápanyagpótlást ma már a legtöbb esetben lehetetlen. Egyrészt az élelmiszerek beltartalma jelentősen csökkent, másrészt a minket érő külső hatások romboló ereje megnőtt - ezt tetézi még az alkoholfogyasztás is.

A tápanyagpótlás megfelelő eszköze lehet egy jó férfivitamin, mely megfelel minimum két kritériumnak: komplex és szerves kötésben tartalmazza a lehető legtöbb anyagot. A komplexitás lényege, hogy nem tudjuk, pontosan milyen hiányállapotok nehezítik a fogantatást, illetve a szervezet normál működését. A szerves kötések - praktikusan a -citrát és -glükonát kötési típusok - pedig akár 80%-kal is jobb hasznosulást tesznek lehetővé, azaz az eredmények is erőteljesebbek és gyorsabban jönnek. Azonban számolni kell azzal a ténnyel, hogy a spermatogenezis egy 74 napos folyamat, vagyis a tápanyagpótlás hatásai akár 3 hónap eltelte után jelentkezhetnek.

Alkohol és tesztoszteron

A legfontosabb androgén hormon, a tesztoszteron termelésére is rossz hatással van az alkohol. Nem csak az úgynevezett Leydig sejtek működését rombolja, melyet ezt a hormont is termelik, hanem a máj azon enzimjeinek működését is serketi, melyek a tesztoszteronból ösztrogént hoznak létre.

- mondja Ratkó Tünde a Trimeszter Termékenységi Klinika szakembere.

Maga az ösztrogén a férfi szervezet számára is létfontosságú anyag, de ha túl sok van belőle, akkor ösztrogéndominancia jelentkezik. Ennek jelei a kikerekedő has, a lógó mellek, a libidó csökkenése és akár a merevedési zavarok is.

A tesztoszteron megfelelő termeléséhez, sőt, az elcsúszott termelés helyreállításához is a tápanyagpótlás az elsődleges út. Természetesen a hormonális gondok, vagy akár a termékenységi problémák esetében a szakorvos felkeresése is szükséges lehet, de igen sokat tehetünk a saját egészségünkért azzal, ha a tápanyagpótlásról gondoskodunk, illetve azzal, ha az alkoholfogyasztást mérsékeljük, eseti élvezeti cikké tesszük és nem élünk vele rendszeresen.

Összegzés

  • Az alkohol káros hatással van a férfiak spermiumtermelésére és tesztoszteron szintjére.
  • Hetente 40 egység alkohol már tartós romlást idéz elő a spermiogramban.
  • Tápanyagpótlásra van szükség a spermiumszám növelése és a férfi hormonális egyensúly fenntartása érdekében.
  • A megfelelő tápanyagpótlás mellett fontos az alkoholfogyasztás mérséklése.
  • Az alkoholfogyasztást eseti élvezeti cikké kell tenni és nem szabad rendszeresen fogyasztani.
Kopaszodás, tesztoszteron, termékenység - így függ össze a férfiaknál
Kapcsolódó cikk

Kopaszodás, tesztoszteron, termékenység - így függ össze a férfiaknál

EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: ratkotunde.hu
# tesztoszteron # alkohol # meddőség # családtervezés # terméketlenség

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés