Ezeket látta már?

Anyáink a világban (felmérés a nők helyzetéről)

Vizsgálat
2010. május 06. 10:13
Módosítva: 2015. november 04. 13:49

Az anyák számára Norvégiában és Ausztráliában a legjobbak a körülmények, míg Afganisztánban és egyes afrikai országokban a legrosszabbak - derült ki az anyák lehetőségeit számba vevő évente közölt index 2010-es rangsorából.

A Save The Children elnevezésű kezdeményezés 11. alkalommal adta ki jelentését az anyák helyzetéről. Az összesítés során a nők és a gyerekek jólétét - beleértve az oktatási, gazdasági és egészségügyi lehetőségeket - vizsgálják 160 országban.

A lista élén tavaly még Svédország állt, 2010-re azonban Norvégia került az első helyre. A skandináv országot Ausztrália, Izland követi, Svédország a negyedik, Dánia az ötödik. Az első tíz helyezett között szerepel még Új-Zéland, Finnország, Hollandia, Belgium, valamint Németország.

A legrosszabbak a körülmények az anyák számára Afganisztánban, amelyet olyan országok előztek meg, mint Niger, Csád, Bissau-Guinea, Jemen, a Kongói Demokratikus Köztársaság, Mali, Szudán, Eritrea, illetve Egyenlítői-Guinea. A tavalyi összesítésben még Niger szerepelt az utolsó helyen.

A 43 fejlett és 117 fejlődő ország adatait számba vevő 2010-es jelentésből kiderült: évente 350 ezer nő hal meg a terhesség vagy a szülés alatt, közel kilencmillió gyerek pedig nem éri meg ötödik születésnapját.

"Az utolsó helyeken szereplő tíz országban rémisztőek a körülmények az anyák és gyermekeik számára. Átlagosan 23-ból egy nő hal meg a terhességhez kapcsolódó okokból kifolyólag. Minden hat gyerekből egy nem éri meg az öt évet, háromból egy pedig nem jut megfelelő élelemhez" - fogalmaz a Save The Children közleménye.

Érdekesség, hogy az Egyesült Államok csak a 28. helyen szerepel a listán, tavaly is a 27. volt. A fejlett államok közül ott az egyik legmagasabb a gyermekágyi halandóság, 4800 szülésre jut egy. Amerikában emellett a többi ipari országnál rövidebb szülési szabadságot biztosítanak a nőknek.

"Bár az Egyesült Államokban javítani kellene a helyzeten, a fejlődő országokban sokkal nagyobb veszélyek fenyegetik az anyákat és a gyerekeket" - mondta Beth Powers, a Save The Children magas rangú munkatársa.

A szervezet rémisztő adatokat közölt a rangsor végén tanyázó országokból. Afganisztánban és Csádban például a szülések kevesebb mint 15 százalékánál segédkezik megfelelő képzettséggel bíró személyzet, Etiópiában pedig a szülések alig hat százalékánál van bármiféle felügyelet. Norvégiában ez az arány közelít a száz százalékhoz.

Nigerben minden hétből egy nő hal meg a szülőágyon, Afganisztánban és Sierra Leonéban nyolcból egy az arány. Írországban 47.600 szülésre jut egy halálozás.

Angolában, Dzsibutiban, Eritreában, Bissau Guineában és Afganisztánban a lányok átlagosan öt évig ülnek iskolapadban, Ausztráliában, valamint Új-Zélandon több mint 20 év az átlag.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: MTI
# életmód # gyermeknevelés # női betegségek # terhesség

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés