Ezeket látta már?

Fogamzásgátlót szedett, mégis terhes lett!

Vizsgálat
2018. március 22. 09:53
Módosítva: 2018. március 22. 09:53
fiatal_terhes

A hormonális fogamzásgátló tabletták szedése a nem kívánt terhességgel szembeni egyik legbiztosabb védekezési módnak számít.

Ennek ellenére vannak nők, akik bár szedik a hormonális fogamzásgátló tablettákat, mégis azzal szembesülnek, hogy két csíkot mutat a terhességi teszt, azaz várandósak.

Terhesség: ki hibázott és mikor?

Nem került bele kellő mennyiségű hatóanyag a tablettákba? Lejárt volt a készítmény? Talán meglepő, de ezek a helyzetek fordulnak elő a legritkábban. Sokkal életszerűbb az, hogy a nők nem a betegtájékoztatóban leírtak szerint szedik a tablettákat, vagy nem számolnak azzal, hogy egyéb gyógyszerek vagy gyógynövényes szerek alkalmazása, netán bizonyos betegségek befolyásolják a fogamzásgátló pirulák által biztosított védelmet.

Miért nem "hatnak" a fogamzásgátlók?

  • nagyon gyakran a betegtájékoztatóban is leírt fogamzásgátló tabletta alkalmazási szabályok be nem tartása a nem kívánt terhesség oka. A nők elfelejtik bevenni a tablettákat, rendszertelen időközönként szedik azokat. Ezeknek a "hibáknak" a kiküszöbölésére ma már okostelefonos applikációk is léteznek, mégis gyakran megesik, hogy kimarad egy-egy tabletta.
  • a hányással, hasmenéssel járó megbetegedések következtében a bevett fogamzásgátló tabletta – akár a széklettel, akár a hányadékkal - idő előtt távozik a szervezetből, és magától értetődő módon nem képes a teherbeeséssel szembeni védelmet garantálni. Ilyen esetekben a tabletta további, rendszeres szedése melletti egyéb, kiegészítő védekezésről (pl. óvszer) kell gondoskodni.
  • a bélben tapasztalható felszívódási zavarok következtében is előfordulhat, hogy a fogamzásgátló hatóanyaga nem kerül be kellő mennyiségben a szervezetbe.
  • számos antibiotikum (pl. doxiciklin) alkalmazása a fogamzásgátlók hatását csökkentheti. Érdemes minden esetben a gyógyszertárban tájékozódni arról, hogy egy adott antibiotikum szedésekor ilyen előfordulhat-e. Ha igen, kiegészítő védelemről (pl. óvszer) kell gondoskodni a tabletta előírásszerű szedése mellett.
fiatal_terhes

Forrás: EgészségKalauz


  • egyes vírusellenes szerek, szájon át szedett gombaölő hatóanyagok, epilepszia kezelésére szolgáló gyógyszerek jelentősen csökkenthetik a fogamzásgátlók hatását. Új gyógyszerek felírásakor, kiváltásakor minden esetben meg kell kérdezni a kezelőorvost vagy a gyógyszerészt arról, hogy a fogamzásgátlóval együtt szedett egyéb gyógyszerek befolyásolhatják-e a teherbeeséstől való védelmet.
  • egyes gyógynövények (pl. orbáncfű) teái és készítményei is kölcsönhatásba léphetnek a hormonális fogamzásgátló gyógyszerekkel. Nem árt tehát az óvatosság a gyógynövényboltban vagy drogériákban való tea- vagy pirulavásárláskor!
  • a dohányzás a fogamzásgátlók hormon hatóanyagainak a gyorsabb lebomlásához vezethet. Hormonális fogamzásgátlók szedése mellett a dohányzás abbahagyása javasolt.
  • divat-diéták, egyoldalú tápanyagbevitel vagy akár a tartós éhezés is vezethet a fogamzásgátlók hatásvesztéséhez. Emiatt is érdemes ügyelni az egészséges, változatos étrendre!

Fogamzásgátlás mellett mi a teendő, ha mégis két csíkot mutat a terhességi teszt?

Ha valaki a fogamzásgátló szedése mellett teherbe esik, azonnal abba kell hagynia a további gyógyszerszedést, és szükséges a szülész-nőgyógyász szakorvos mielőbbi felkeresése.

Fogamzásgátlás spirállal: előnyök és hátrányok - kattintson tovább!

Megnyugtató azonban tudni, hogy a jelenleg forgalomban lévő hormonális fogamzásgátló tabletták nem okoznak fejlődési rendellenességet a gyógyszerszedés mellett "véletlenül" megfogant magzatoknál; azaz, nem kell a terhességet kötelező jelleggel megszakítani – a megfogant gyermek lehetséges betegségére hivatkozva.

forrás:

Dr. Budai Marianna PhD.

szakgyógyszerész

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: EgészségKalauz
# baba # fogamzásgátló tabletta # terhesség # várandósság

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés