Ezeket látta már?

Bőrkeményedés, szemölcs, ekcéma: ezek a legjobb módszerek ellene

Vizsgálat
2024. szeptember 08. 16:04
hiperkeratosis szemölcs, bőrkeményedés, ekcéma, ellen

A hiperkeratosis egy összefoglaló megnevezés, amely a bőr bizonyos területének megvastagodására utal, és többféle megjelenése formája ismert. Fogadja meg a bőrgyógyász tanácsait!

Dr. Borbola Kinga, a Dermatica bőrgyógyásza, klinikai onkológus szerint a kezelés is a diagnózisnak megfelelően összetett.

A bőr megvastagodását több bőrbetegség is okozhatja

Hiperkeratosis alatt az elszarusodó hám szarurétegének a megvastagodását értjük, vagyis azt, amikor a szokásosnál nagyobb mennyiségben termelődik szaru. A szarunak a keratin nevű összetevője az, ami ilyen esetben nagyobb tömegben jelenik meg a bőr felhámjában. A hiperkeratosisnak két fő formája különböztethető meg.

  • Nyomás okozta hiperkeratosis: a túlzott nyomás, állandó vagy ismételt mechanikai hatásnak, a gyulladás vagy a bőr irritációja következtében alakul ki. Ez akkor történik, amikor a bőr extra réteg keratint kezd el termelni, hogy megvédje a károsodástól önmagát. Ilyen esetben észlelhető a bőrkeményedés – hétköznapi nyelven tyúkszem, a bőrkérgesedés.
  • Nem nyomás okozta hiperkeratosis: nincs külső irritáció, a szakértők ezt a jelenséget egyrészt a genetikának, másrészt a fertőzéseknek tudják be. Ennek eredménye öröklődő elszarusodási zavarokhoz tartozó betegségek, illetve fertőzéses eredetű a HPV okozta szemölcs.

A hiperkeratosis megjelenhet számos bőgyógyászati kórképben, például az ekcémában, pikkelysömörben, a különböző szemölcsök formájában, valamint fénykárosodás egyes bőrtüneteire is jellemző lehet a szaruréteg megvastagodása (actinikus keratosis). Ezen kívül természetesen még számos bőrbetegségben előfordulhat hiperkeratosis tünetként, amelynek azonosítása azonban bőrgyógyász feladata.

Hogyan kezelhető a hiperkeratosis?

Bármilyen változás tapasztalható a bőrön, azt mindenképpen érdemes bőrgyógyásznak megmutatni. A hiperkeratosis csak néhány formájánál jelentkezik fájdalom, így bizonyos bőrkeményedéseknél, szemölcsöknél, de ennek hiányában is fontos a bőrgyógyászati vizsgálat.

– hangsúlyozza dr. Borbola Kinga, a Dermatica bőrgyógyásza, klinikai onkológus. – A kezelésről a diagnózis ismeretében lehet dönteni, tudnunk kell, pontosan mi áll a bőr megvastagodása mögött. Ha a bőrképlet olyan helyen van, ami zavarja a pácienst, esetleg fáj, kipirosodik, vagy esztétikailag zavaró, számos módszer közül választhatunk az eltávolításnál.

Típustól függően szóba jöhet a fagyasztás, a sebészeti eltávolítás, az elektromos- vagy lézerkéssel való roncsolás, és szemölcsirtó szerek helyi alkalmazása egyaránt. A megfelelő módszer kiválasztása mindig az egyedi probléma felmérése után történhet meg. Ha a képletnél felmerül a rákos elváltozás gyanúja, szükséges lehet biopszia végzése, vagyis egy olyan mintavétel, amely során szövettani elemzés történik.

Tippek a megelőzéshez

  • Viseljünk kényelmes, jól illeszkedő cipőt vagy akár talpbetétet a bőrkeményedések, tyúkszem kialakulásának megelőzése végett.
  • Szükség lehet esetleges ortopédiai szakvizsgálatra, gyógycipő viselésére.
  • Ne járjunk mezítláb olyan helyeken, ahol gombás fertőzést szedhetünk össze, mint például az uszodák, strandok, tornatermek, zuhanyzók.
  • Aki hajlamos ekcémára, lehetőleg kerülje az illatosított kozmetikai termékeket, erős kemikáliákat, az extrém hideg vagy meleg hőmérsékletet, a száraz levegőjű helyiségeket.
  • Hidratáljuk megfelelően a bőrt, lehetőleg bőrgyógyász által ajánlott mosakodókkal és testápolókkal.
  • Már az első napsugaraknál és a téli napsütésben is használjunk napvédő termékeket minden fedetlen testrészünkön.
  • Válasszunk természetes anyagú, nedvszívó ruhadarabokat, amelyekben a lehető legjobban elkerülhető a tartós izzadás.

Összegezve

  • A hiperkeratózis a bőr bizonyos területeinek megvastagodását jelenti.
  • A hiperkeratózis többféle megjelenési formában fordulhat elő.
  • Az elszarusodó hám szarurétegének megvastagodása okozza a hiperkeratózist.
  • A kezelési módszerek a diagnózistól függnek.
  • Ha rákos elváltozás gyanúja merül fel, biopszia igazolhatja.
Görbék az ujjai? Ha ilyenek, a szervezete önmagát pusztíthatja
Kapcsolódó cikk

Görbék az ujjai? Ha ilyenek, a szervezete önmagát pusztíthatja

EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: Dermatica
# bőrkeményedés # szemölcs # ekcéma # tikkelés # hiperkeratosis # pikkelysömör

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés