18+

Felnőtt tartalom

Elmúlt már 18 éves? Ezen az oldalon felnőtt tartalom található!

Ezeket látta már?

Miért veszélyes a hüvelyi fertőzés a 3. trimeszterben?

Vizsgálat
2025. április 04. 07:04
hüvelyi folyás terhesség bakteriális vaginózis

A harmadik trimeszterre a legtöbb kismama már hátradől, mondván, most már nem történhet baj. Sajnos azonban hátradőlni nem lehet, mert egy igen gyakori kórkép, a bakteriális vaginózis ilyenkor is jelentkezhet, a magzatra nézve pedig igen komoly kockázatokat rejt magában!

A témában dr. Angyal Géza szülész-nőgyógyász főorvos, a Trimeszter Termékenységi Klinika szakértője van a segítségünkre.

Mi az a bakteriális vaginózis?

Az említett betegség egy hüvelyi fertőzés, mely egyike a leggyakrabban jelentkező problémáknak. Kiváltó oka a Lactobacillusok számának csökkenés a hüvelyben, melyet nagyon sok dolog okozhat. Alapvetően nem egy veszélyes kór, jelenlétére a bőséges, halszagú és szürkésfehér folyás hívja fel a figyelmet, mely együttlét után bővebbé válik.

A terhesség során az immunrendszer visszafogottan működik, így védve a magzatot, de a hormonális változások miatt a hüvely flórája is kissé megváltozik. Ennek megfelelően már maga a terhesség is hajlamosabbá teszi a nőket a hüvelyi fertőzések kialakulására. Ez pedig gond, hiszen a felszállóvá váló hüvelyfertőzések okozzák a vetélések mintegy 70%-át. A kialakulásának megelőzése a fő fegyver, melyben néhány szabály betartása, valamint az immunrendszer megfelelő támogatása a fő szereplők. Ez utóbbin belül is a cink és a réz hatalmas segítség lehet, de a szervezetbe juttatásuk mikéntje nem mindegy!

Fertőzés a harmadik trimeszterben

A vetélés a harmadik trimeszterben már nem fenyeget, a koraszülés azonban annál inkább. A bakteriális vaginózis pedig ezt a veszélyt is magában rejti. A fertőzés jelentkezése a koraszülés mellett méhnyálkahártya-gyulladást, valamint idő előtti burokrepedést is okozhat. Ezek mindegyike veszélyes a magzatra, hiszen a koraszülés és a fertőzések is befolyással vannak a fejlődésre, mely a harmadik trimeszterben sem zárult még le! Ilyenkor központi szerep jut a tüdő érésének, de emellett számtalan más, kiemelt jelentőségű fejlődési folyamat is zajlik, vagyis a baba idő előtti érkezése mindenképpen problémás.

Mivel ma már a WHO is javasolja a mikrotápanyagok pótlását, a legtöbb kismama élve a lehetőséggel, terhesvitamint szed. Ez nagyon jó dolog, de mindenképpen ügyeljünk rá, hogy a harmadik trimeszternek nem azonos a tápanyagigénye a másodikkal, eltér az elsőtől is. A trimeszterek tápanyagszükséglete nem azonos, vagyis olyan terhesvitaminnal támogassuk a szervezetet, mely ezt a trimeszterenkénti tagoltságot képes kiszolgálni.

Megelőzés

A hüvelyi fertőzések megelőzése a terhesség során kiemelt jelentőségű. Ennek megfelelően javasolni szokták a kismamáknak, hogy kerüljék a hideg felületekre ülést, sőt, ha lehet mindenképpen tegyenek valamit a felületre, ahova leülnek. Fontos, hogy az együttlétek messze nem tilosak a terhesség alatt sem (amíg az orvos mást nem mond), a kockázatok minimalizálása érdekében azonban érdemes óvszert használni.

A bakteriális vaginózis és más hüvelyfertőzések ellen is hatékonyan képes fellépni a szervezetben a cink és a réz. Ezek az anyagok a testünkben antibakteriális, vírusellenes és gombaellenes hatásokkal is rendelkeznek, hatékonyan képesek fellépni a fertőzések ellen. Pótlásuk a terhesvitaminnal történhet, de az igazán hatékony hasznosulás érdekében a készítményekben szerves kötési formában kell jelen lenniük (ez praktikusan -citrát és -glükonát kötési formákat jelent), mert így hasznosulásuk akár 80%-kal is jobb lehet!

Fontos megjegyezni, hogy a hüvelyfertőzések kialakulása sokszor kötődik a túlzásba vitt, illetve nem megfelelő intim higiéniához. A mosakodógélek és hüvelyi öblítők alkalmazása semmi esetre sem ajánlott a terhesség során, hiszen eltolják a hüvely természetes egyensúlyát. Emellett a kismamáknak a nedves törlőkendők, illetve az illatosított intimbetétek sem ajánlottak, ezeknek ugyanis szintén hatása lehet az intim területek pH-jára.

Abban az esetben, ha a bakteriális vaginózis minden elővigyázatosságunk ellenére is jelentkezik, mindenképpen forduljunk szakorvoshoz, aki a megfelelő terápia kiválasztásával hatékony segítséget tud nyújtani a kór ellen.

Összegzés

  • A harmadik trimeszter alatt a bakteriális vaginózis jelentkezhet, ami komoly kockázatokkal jár a magzat számára.
  • A terhesség során az immunrendszer visszafogottabban működik, ami hajlamosabbá teszi a nőket a hüvelyi fertőzések kialakulására.
  • A bakteriális vaginózis okozhat vetélést és koraszülést, így kiemelt fontosságú a megelőzése.
  • A cink és a réz fontos szerepet játszik a hüvelyfertőzések elleni védelemben, de a megfelelő szerves kötési forma is kulcsfontosságú a hatékonysághoz.
  • A helyes intim higiénia és táplálkozás, valamint a terhesvitaminok trimeszterenkénti megfelelő pótlása is fontos a hüvelyfertőzések megelőzésében.
Miért újul ki a hüvelyfertőzés? A nőgyógyász elmondja
Kapcsolódó cikk a témában

Miért újul ki a hüvelyfertőzés? A nőgyógyász elmondja

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: ratkotunde.hu
# terhesség # hüvelyi folyás # hüvelyi fertőzés # várandósság # vetélés

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés