Ezeket látta már?

A Vese Világnapra: könnyen szűrhető a vesebetegség!

Betegségek
2012. március 06. 11:46
Módosítva: 2016. november 08. 19:56

A veseelégtelenség korai felismerésének fontosságára hívják fel a figyelmet szakemberek a Vese Világnapja alkalmából.

Minden évben március második csütörtökén tartják a vese világnapját, amelynek célja az emberek tájékoztatása erről az alattomos betegségről - tudatta az MTI-vel közleményében a B. Braun Avitum Zrt. elnevezésű egészségügyi vállalkozás, amely Magyarországon elsőként kezdte meg 1989-ben egy dialízishálózat kiépítését.

A vese világnapja idén a szervadományozás és szervátültetés témája köré épül. A vesebetegségben szenvedők 2-3 naponta dialíziskezelésre járnak, hogy egy speciális gép segítségével kiürítsék szervezetükből a salak- és méreganyagokat. Azok számára, akik szervezete alkalmas rá, a művesekezelés alternatívája lehet a transzplantáció, amely lehetővé teszi számukra a korábbi életvitelükhöz történő visszatérést. Ez a megoldás azonban a betegek csupán 16-18 százaléka esetében jöhet szóba, a többiek számára a dialízis az egyetlen esély az életben maradásra.

Magyarországon jelenleg 846 beteg vár új vesére, akik a tavalyi Eurotranszplanthoz történő csatlakozás eredményeként sokkal nagyobb eséllyel juthatnak veséhez. A transzplantációhoz szükséges szerv származhat agyhalott és élő donortól is.

Magyarországon - a törvény értelmében - mindenki feltételezett donornak számít, kivéve azt, aki életében tiltó nyilatkozatot tesz szervei felhasználásáról. Az élődonációnak is meghatározott feltételei vannak, elsősorban a beteggel genetikai rokonságban vagy bizonyítottan szoros érzelmi kapcsolatban lévő ember vállalhatja. A szervadományozást egy illetékes bizottság engedélyezi, miután elvégeztették a szükséges vizsgálatokat.

"Dialízisközpontunkban fontosnak tartjuk, hogy az összes betegünket tájékoztassuk a transzplantáció lehetőségéről, illetve eloszlassuk bennük a félelmet. Igyekszünk a lehető legtöbb információt eljuttatni betegeinkhez, és ha a transzplantáció mellett döntenek, akkor megadjuk az ehhez szükséges segítséget. Fontos, hogy a betegeinknek a legkiválóbb kezelést adjuk, mivel minőségi dialízis nélkül a szervezet nem állna készen a transzplantációra" - hangsúlyozta Kiss István professzor.

Kiemelte, hogy nagyon hasznosnak tartja az olyan figyelemfelhívó események megszervezését, mint a vese világnapja. "Az emberek nemcsak többet tudhatnak meg a vesebetegségekről és a rendszeres szűrés fontosságáról, hanem például az idei témának köszönhetően elgondolkoznak a szervdonáció, transzplantáció kérdésén is. Éppen ezért a világnap alkalmából március 11-én 9-12 óra között nyílt napot tartunk dialízisközpontunkban, ahová minden érdeklődőt sok szeretettel várunk" - tette hozzá.

A veseelégtelenség kialakulásának hátterében számos tényező állhat. Létrejöhet más betegségek szövődményeként, elhanyagolt bakteriális fertőzés miatt, de lehet velünk született rendellenesség is. Az időben észrevett vesebetegség gyógyszerekkel kezelhető, kifejlődése lassítható. Amikor a beteg már kritikus állapotban van, veséi leállhatnak, ezzel szükségessé válik az életmentő dialíziskezelés.

GFR, azaz glomerulus filtráció

A veseműködést legjobban leíró tényező a glomerululus filtrációs ráta (arány, a GFR). Ennek lényege, hogy megmutatja a vesén átszűrődő folyadék mennyiségét. Másik jellemnző mutatószám a kreatinin clearance (kiválasztási) arány, CCr CrCl. Ez azon mennyiségű vérszérum/plazma, ami egységnyi idő alatt tisztul meg a kreatinin vegyülettől.

Mind a GFR mind a CCr pontosan meghatározható, a vérben és a vizeletben egyaránt. Gyógyszerek adásakor is fontos e két érték ismerete, mert a vesekárosodás mértéke összefügg a gyógyszerkiválasztással, illetve pont ezért súlyosabb vesekárosodás esetén számos gyógyszer adása ellenjavallt lehet.

Magyarországon a rendszeres szűrés hiányában az emberek több mint fele az utolsó pillanatban, végállapotú veseelégtelenséggel kerül orvoshoz, amikor már elkerülhetetlenné válik az azonnali dialízis. Ezért fontos, hogy mindannyian megismerkedjünk a glomerulus filtrációs ráta, a GFR fogalmával. A vesefunkció hatékonyságát leíró mérőszám azt mutatja meg, hogy adott idő alatt mennyi vér átszűrésére képes a szerv. Ennek ellenőrzését kérhetjük háziorvosunktól az éves rutin-szűrővizsgálatok alkalmával, így egyszerűen megbizonyosodhatunk veséink állapotáról - ajánlják a szakemberek.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: MTI
# egészség

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés