Ezeket látta már?

Hisztamin intolerancia: szívritmuszavar is jelezheti

hisztamin intolerancia, hisztamin intolerancia tünetei, hisztamin intolerancia kezelése, HIT, DAO

A hisztamin intolerancia tünetei valóban igen sokfélék. Mutatjuk, milyen jelek kapcsán gyanakodjon rá!

A légúti panaszoktól kezdve az emésztőrendszeren át az izmokat és a csontozatot is érintheti. Dr. Németh Alíz gasztroenterológus, hepatológust, a Budai Allergiaközpont orvosát a hisztamin intoleranciával kapcsolatban kérdeztük.

A hisztamin intolerancia tünete lehet

  1. orrfolyás,
  2. orrdugulás,
  3. szívritmuszavar,
  4. magas vagy alacsony vérnyomás,
  5. hőhullám,
  6. az arc kipirulása,
  7. csalánkiütés,
  8. ekcéma,
  9. viszketés,
  10. fejfájás,
  11. hangulati ingadozás,
  12. hányinger,
  13. puffadás,
  14. hasi görcsök,
  15. hasmenés,
  16. izom- és ízületi fájdalom.

Ha valakinél ezek közül több is jelen van egy időben, vagy a tünetei ugyan egy típusba sorolhatók, egy szervhez köthetők, de ott a szakorvos nem talált eltérést, akkor érdemes gasztroenterológussal is konzultálni, illetve a kivizsgálás során a hisztamin intolerancia lehetőségére is gondolni.

Ez a hisztamin intolerancia oka

A hisztamin intolerancia tüneteit a szervezetben termelődő, hisztamint lebontó diamino-oxidáz (DAO) enzim alacsony szintje okozza. Attól függően, hogy kinél milyen mértékű a csökkenés, eltérő súlyossággal és gyakorisággal jelentkezhetnek a tünetek. A panaszokat ugyanis a szervezetben hisztamint felszabadító, vagy magas hisztamin tartalmú ételek fogyasztása okozza. Ha valakinél nagyon kevés DAO enzim termelődik, már kis mennyiségű étel fogyasztása miatt is erősebb tünetekre számíthat.

Így zajlik a kivizsgálás

A DAO értékét vérvizsgálattal tudjuk meghatározni. A vérmintát laboratóriumban elemzik, 10 alatti érték szinte biztosan pozitívnak tekinthető, de 10 feletti érték esetén sem zárható ki a hisztamin intolerancia.

Dr. Németh Alíz kiemelte, hogy a csökkent DAO enzim szintet mindig a beteg tüneteivel és más vizsgálati eredményekkel összhangban kell értékelni. A kivizsgálás során ki kell zárni az egyéb, hasonló panaszokat okozó betegségeket, felszívódási zavarokat – például laktóz intolerancia vagy irritábilis bélszindróma – is.

Erre kell figyelni kivizsgálás előtt

Az első lépésben az orvos kérdéseket fog feltenni, a válaszaink megerősítik vagy kizárják egyes betegségek gyanúját. Ez alapján határozza meg, hogy milyen vizsgálatokat kell a továbbiakban elvégeztetnünk a diagnózishoz. Nagyon lényeges tehát, hogy minél pontosabb válaszokat tudjunk adni a tüneteinkről. Ehhez érdemes a vizsgálat előtti 2-3 hétben tüneti naplót is vezetni, amiben feljegyezzük, hogy milyen panaszok, mikor, például étkezésekhez köthetően jelentkeztek.

Emellett arra is figyelni kell, hogy bizonyos gyógyszerek szedése - például izomlazítók, fájdalomcsillapítók, magas vérnyomás elleni gyógyszerek, bizonyos antibiotikumok, nyákoldók, hörgőtágítók, gyomorégés elleni szerek, antidepresszánsok – is befolyásolja a hisztamin termelődését a szervezetben. Ezek elhagyásáról konzultáljunk a kezelőorvosunkkal a vizsgálat előtt!

Mi történik a diagnózis után?

Amennyiben a tüneteket valóban hisztamin intolerancia okozza, diétát kell tartani. A magas hisztamin tartalmú ételek fogyasztását mellőzzük, illetve fontos bizonyos konyhai praktikákat is követni a vásárlás és főzés során. Ezeket a diéta kezdetén dietetikussal érdemes egyeztetni. A kezelést alapvetően a diéta jelenti, alkalmanként van lehetőség – ha nem tudjuk másként megoldani – DAO enzim pótlására, a tablettát étkezés előtt bevéve meg lehet előzni a tünetek kialakulását.

Olvasta már?

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en is!

<KÖVETKEZŐ CIKK>

Ezért fájdulhat meg hirtelen a feje!

Mi a Tünetkereső? Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ mappa

cöliákia

Forrás: Budai Allergiaközpont
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához