Ezeket látta már?

Ne hagyja, hogy az aranyér súlyosbodjon! Ebben a stádiumban még kezelhető

Betegségek
2024. szeptember 17. 16:22
aranyér, véres széklet, székrekedés, hasmenés

Ha elhanyagoljuk, az aranyeret nehéz kezelni. Mire figyeljünk, kiket érinthet az aranyeresség?

Aranyérről akkor beszélünk, amikor a belső aranyértörzsek kötőszövetes felfüggesztése megnyúlik, és ezek az érpárnák előesnek a végbélbe. A betegség legenyhébb változata a kisfokú megnagyobbodás az aranyér előesése nélkül.

Mikor súlyos az aranyér?

Súlyosabb esetben székeléskor az aranyerek nyomásra lesüllyednek, de spontán visszahúzódnak; a harmadik stádiumban székeléstől függetlenül akár mozgáskor is előesnek, már spontán nem húzódnak vissza, de ujjal visszahe­lyezhetők; míg a legsúlyosabb esetben az aranyerek már nem helyezhetők vissza, folyamatosan a végbélnyílás előtt helyezkednek el.

A betegek panaszai közül a leggyakoribb tünet a székelés után jelentkező friss, piros vérzés, amelyet a székleten vagy a vécépapíron észlelnek.

A betegség elhanyagolásával az aranyeresség egyre súlyosabb stádiumai jelentkeznek, a vérzés intenzitása erősebbé és gyakoribbá válik

Mi növeli az aranyér kockázatát?

Az aranyeresség már fiatalokat is érinthet, hiszen a divatos erősportok, ha azok gyakorlását túlzásba viszik, a betegség korai megjelenését okozhatják. Emellett a túlsúly, a családi örökletes hajlam, az elhízás, a különböző daganatos megbetegedések, a vénás rendszer nyomásfokozódásával járó májbetegségek vagy akár a várandósság is hozzájárulhat a kialakulásához. A kor előrehaladásával, kb. 40 éves kor körül pedig kiegyensúlyozott életmód mellett is megjelenhet a probléma.

Hogyan előzhetjük meg az aranyeret?

A szakember hozzátette, a helyes életmód kialakításával az esetek nagy részében megelőzhető vagy nagyon sokáig kitolható az aranyér betegség kialakulása. Ennek azonban feltétele a rostban gazdag táplálkozás, a napi 2-3 liter folyadék fogyasztása, a rendszeres, dinamikus mozgás, az elhízás, valamint az erősportok túlzott művelésének elkerülése. Szükség lehet bizonyos rossz szokások elhagyására: sokan újságot olvasnak például székelés közben, ez azonban az aranyeresség idő előtti kialakulásához vezet.

Van-e hatásos aranyér terápia ?

Enyhébb esetben diéta, életmódbeli változás, kúpos, kenőcsös kezelés mellett teljes gyógyulás érhető el. A II-III. fokú aranyeresség esetén olyan ambulánsan elvégezhető, de fájdalmatlan kezelésre van már szükség, mint például a gumigyűrűzés. Súlyosabb esetekben azonban már csak műtéttel lehet eredményeket elérni.

Olvasta már?

Aranyér: oka, tünetei, otthoni és orvosi kezelése
Cikkajánló

Aranyér: oka, tünetei, otthoni és orvosi kezelése





EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: egeszsegkalauz.hu
# aranyér # aranyér diagnózisa # aranyér tünetei # aranyér kezelése # megelőzés # széklet # vérzés # pirosodas

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés

Címlapról ajánljuk