Ezeket látta már?

AstraZeneca vakcina: a WHO szerint is biztonságos

Betegségek
2021. március 20. 09:07
AstraZeneca vakcina, vérrög, trombózis, WHO

Nincs az AstraZeneca oltás miatt nagyobb kockázat a vérrögképződésre és a trombózisra - erről nyilatkozott a Világegészségügyi Szervezet (WHO), miután megvizsgálta az ügyet. Íme a nyilatkozatuk.

A WHO globális oltásbiztonsági tanácsadó bizottság (GACVS) COVID-19 albizottságának nyilatkozata az AstraZeneca COVID-19 vakcinával kapcsolatos jelzésekről.

Nyilatkozat

2021. március 17-én több mint 120 millió COVID-19 fertőzésről és több mint 2 millió halálesetről számoltak be világszerte. Az oltás továbbra is egy lényeges eszköz a további megbetegedések és a halálesetek megelőzésében, valamint a világjárvány kontrolljában.

Eddig Európában több mint 20 millió adag AstraZeneca vakcinát, Indiában pedig több mint 27 millió adag Covishield vakcinát (AstraZeneca vakcina az Indiai Szérumintézet részéről) adtak be.

A GACVS COVID-19 albizottság 2021. március 16-án és 19-én ülésezett, hogy megvizsgálja az AstraZeneca COVID-19 oltást követő tromboembóliás eseményekkel (vérrög) és az oltást követő trombocitopéniával (alacsony vérlemezkeszám) kapcsolatos információkat és adatokat.

Cikkek ebben a témában:

Astra Zeneca: vérrögök alakult ki az oltás után

AstraZeneca: a vakcina jobb, mint a koronavírus

Európai Gyógyszerügynökség: az Astra Zeneca vakcina biztonságos

Az albizottság áttekintette a klinikai vizsgálatok adatait és jelentéseit, amelyek Európából, az Egyesült Királyságból, Indiából és a Vigibase-től származtak, a WHO egyedi esetek biztonsági jelentéseinek globális adatbázisából.

A rendelkezésre álló információk gondos tudományos áttekintése alapján az albizottság az alábbi következtetéseket és ajánlásokat fogalmazta meg:

· Az AstraZeneca COVID-19 vakcina (beleértve a Covishield-et) továbbra is pozitív előny-kockázat profillal bír, óriási potenciállal rendelkezve a fertőzések megelőzésében és a halálesetek csökkentésében szerte a világon.

· A rendelkezésre álló adatok nem utalnak az alvadási események, mint például a mélyvénás trombózis vagy a tüdőembólia általános növekedésére a COVID-19 vakcinák beadását követően. A COVID-19 vakcinák beadását követő tromboembóliás események bejelentett aránya összhangban van ezen állapotok várható diagnózisainak számával. Mindkét állapot természetesen előfordul, és nem ritka. A COVID-19 megbetegedésben is előfordulnak. A megfigyelt arányok az ilyen eseményeknél a vártnál alacsonyabbak voltak.

· Nagyon ritka és trombocitopéniával kombinált egyedi thromboemboliás eseményekről, például az agyi vénás sinus trombózisáról (CVST) is beszámoltak az AstraZeneca COVID-19 vakcinával végzett oltást követően Európában, nem biztos, hogy az oltás eredményezte ezeket.

Vérrögök a testünkben, milyen tünetek utalnak rá? Kattintson!

· Az Európai Gyógyszerügynökség farmakovigilanciai és kockázatértékelési bizottsága az AstraZeneca COVID-19 vakcinával Európában összesen több mint 20 millió oltás közül 18 agyi vénás sinus trombózist vizsgált meg. E ritka események között okozati összefüggést egyelőre nem sikerült megállapítani (1).

· Megfelelő oktatást kell biztosítani az egészségügyi szakemberek és az oltott személyek részére, hogy felismerjék bármely COVID-19 vakcinával végzett oltást követő nemkívánatos súlyos esemény jeleit és tüneteit, annak érdekében, hogy az emberek azonnali és megfelelő orvosi ellátást kérhessenek és kaphassanak.

· A GACVS albizottság javasolja a tagországoknak az összes COVID-19 vakcina biztonságosságának felügyeletét és indítványozza a feltételezett nemkívánatos események bejelentését.

· A GACVS albizottság egyetért az Európai Gyógyszerügynökség azon terveivel is, hogy tovább vizsgálják és figyelemmel kísérjék az oltást követő eseményeket.

A GACVS COVID-19 albizottság folytatja az összes COVID-19 vakcina biztonságosságával összefüggő adatok felülvizsgálatát, és szükség esetén frissíti az esetleges ajánlásokat. A WHO COVID-19 vakcina biztonság felügyeletének kézikönyve útmutatást ad az országoknak az új COVID-19 vakcinák biztonságosságának megfigyelésre és a nemkívánatos események adatainak megosztására.

(1) EMA nyilatkozat: https://www.ema.europa.eu/en/news/covid-19-vaccine-astrazeneca-benefits-still-outweigh-risks-despite-possible-link-rare-blood-clots

Az Egyesült Királyság MHRA nyilatkozata: https://www.gov.uk/government/news/uk-regulator-confirms-that-people-should-continue-to-receive-the-covid-19-vaccine-astrazeneca

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: egeszsegkalauz.hu
# Astra Zeneca # vérrögképződés # astra zeneca vakcina # astra zeneca oltás # WHO

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés