Ezeket látta már?

Visszahívtak mammográfia után! Lehet, hogy rákos vagyok?

Vizsgálat
2024. szeptember 15. 15:04
mammográfia után melldaganat, mellrák, emlőrák

Sokan megrémülnek, mikor visszahívják őket mammográfia után. Vajon jogos a félelmük?

A mammográfiás szűrővizsgálat az egyik legjobb módszer a kicsi, még nem tapintható elváltozások időben történő felismerésére. De mit jelent az, ha a vizsgálat után visszahívnak? Talán rákos vagyok?

A mammográfia célja, hogy az emlőben megtalálja, kimutassa azokat az apró elváltozásokat is, melyeket még nem lehet kitapintani. A kutatások szerint a mammográfia kellően érzékeny, különösen a tapintásos vizsgálattal kombinálva, ugyanakkor (természetesen) ez sem tökéletes. Szerencsére, minimális azonban az esély arra, hogy tévesen negatív vagy éppen tévesen pozitív legyen a szűrővizsgálati lelet. Azonban ezeket a lehetőségeket sem szabad kizárni. Nem árt tehát ezzel tisztában lenni, de a mammográfiás szűrővizsgálaton ezt el is mondják.

Visszahívtak, most mi lesz?

Akár meghívásos alapon, akár saját szervezetésben veszünk részt a mammográfiás szűrővizsgálaton, a kapott eredmény vagy negatív, vagy nem-negatív. Mindkét eredményről értesítést kapunk, nem-negatív eredmény esetén pedig ismételt vizsgálatokat javasolnak. A nem-negatív eredmény azonban nem jelent automatikusan pozitív eredményt! Ha tehát visszahívásra kerül sor, nem szabad pánikba esni.

Akkor se ijedjünk meg, ha a következő vizsgálat időpont viszonylag közel van. Ez egyáltalán nem azt jelenti, hogy annyira „súlyos” az eset, hogy a további lépésekkel egyetlen percet sem szabad késlekedni. Sokkal inkább arról van szó, hogy a várakozási idő lerövidítésével a bizonytalansággal járó stresszt és félelmet igyekeznek csökkenteni.

Ha a mammográfia után a nem-negatív eredmény miatt visszahívnak, egyszerűen további vizsgálatokra van szükség - ez az esetek mintegy 10 százalékában fordulhat elő. A további, kiegészítő vizsgálatok célja, hogy pontosan kiderítsék, mi okozza az elváltozást.

Ultrahang és biopszia

A következő, az eredeti leletet pontosító vizsgálat lehet ultrahangos emlővizsgálat, biopszia (szövetmintavétel) vagy a kettő kombinációja is. A biopszia során általában egy vékony tűt vezetnek a felvételen talált csomóba, a kapott sejteket pedig mikroszkóp alatt vizsgálják, rendellenességeket keresve.

Még az sem jelenti, hogy mellrákunk van, ha biopsziára kerül sor! Ezt a vizsgálatot éppen azért végzik el, hogy a daganatos betegség rizikóját kizárhassák. A végső diagnózist csak a szövettani vizsgálatot követően mondják ki.

Engem is vissza fognak hívni?

A felmérések szerint 1000 mammográfiás vizsgálatból 900 negatív eredményt ad, vagyis kóros elváltozás nem ismerhető fel a mell szövetében. A többi esetben lehet szükség további vizsgálatokra, és ezek közül is csak 3-4 esetben lesz daganatos betegség a végső diagnózis.

Természetesen, van, akinél magasabb a daganatos betegségek, például az emlőrák rizikója. Sokkal jobban oda kell figyelnie magára például azoknak, akiknek a közvetlen családtagjainál, elsősorban az anyánál, nagymamánál vagy lánytestvérnél előfordult már mellrák.

Összegezve

  • A mammográfia a kicsi, még nem tapintható elváltozások időben történő felismerésére szolgál.
  • Visszahívás esetén további vizsgálatokra van szükség.
  • A visszahívás nem jelenti automatikusan a mellrákot.
  • A további vizsgálatok célja a pontos diagnózis felállítása.
  • Az esetek csupán 3-4 százalékában lesz daganatos betegség a végső diagnózis.
Mammográfia és emlőultrahang: tudja meg, mikor, melyik vizsgálatra van szükség
Ez a cikk is érdekelheti

Mammográfia és emlőultrahang: tudja meg, mikor, melyik vizsgálatra van szükség

EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: EgészségKalauz
# mammográfia # Daganatos betegségek # daganat # mellrák # emlőrák # nőiegészségéve # biopszia # ultrahang # Mellrák megelőzés hónapja

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés