Ezeket látta már?

Kezelhetőbbé vált az egyik legveszélyesebb daganat Magyarországon

Betegségek
2023. május 06. 12:49
melanoma , melanoma malignum, bőrrák, bőrdaganat, daganattípus

A betegség kezelése továbbra is akkor a leghatásosabb, ha korai stádiumban észlelik - ezekre a jelekre figyeljen oda.

Lényegesen meghosszabbodott az áttétes melanómás betegek túlélési esélye Magyarországon

Az elmúlt években ugyanis több új terápiás és kezelési lehetőséget vezettek be hazánkban – mondja dr. Holló Péter, a Semmelweis Egyetem Bőr-, Nemikórtani és Bőronkológiai Klinika igazgatója, aki hozzátette azt is: a betegség kezelése továbbra is akkor a leghatásosabb, ha korai stádiumban észlelik.

A melanóma az emberi szervezetben előforduló egyik legsúlyosabb daganattípus, ami előrehaladott állapotban, rövid időn belül akár halált is okozhat. A bőr daganatos elváltozásainak gyakorisága, ezen belül a melanóma előfordulása az utóbbi tizenöt évben csaknem megduplázódott - adta hírül a Semmelweis Egyetem.

A Semmelweis Egyetem Bőr, – Nemikórtani és Bőronkológiai Klinikáján a tavalyi évben az új esetek száma meghaladta a háromszázat – mondta dr. Holló Péter.

A klinika igazgatója hozzátette, a jelentkezők száma folyamatosan növekszik, minden évben egyre több új beteget látnak el. A melanóma vagy melanóma gyanús elváltozásokat a lehető leggyorsabban műtéti úton eltávolítják, a szükséges kezelésekről a szövettani eredmény után döntenek.

További vizsgálatokkal pedig az is megállapítható, hogy a daganat okozott-e már áttéteket. A rendszeres, évente elvégzett szűrővizsgálattal a már korai stádiumban felismert betegség nagyobb eséllyel gyógyítható, így a rákmegelőző állapotból szakszerű kezeléssel nem alakul ki bőrrák. Az alapos önvizsgálat szintén elengedhetetlen része a megelőzésnek.

Amennyiben egy új elváltozás jelenik meg a bőrön vagy egy régi anyajegy alakja, formája, színe megváltozik, ebben az esetben azonnal orvoshoz kell fordulni – hívja fel a figyelmet dr. Holló Péter.

A legagresszívebb bőrdaganattípus kialakulásában több örökletes tényező is szerepet játszik, hiszen főként a világos bőrűeket, világos szeműeket veszélyezteti, illetve azokat, akiknek sok anyajegyük van, vagy a melanóma korábban előfordult már a családjukban. A genetikai tényezők mellett azonban a környezeti hatások is meghatározóak, hiszen a káros UV-sugárzás, a többszöri leégések száma összefüggést mutat azzal, hogy kinél alakul ki a betegség – mutat rá a szakember. Kiemeli: az immunrendszer állapota is nagyon fontos, szervezetünk legyengült védekezőrendszere számos betegségre hajlamosíthat, így a melanóma kialakulásával is összefügg.

Magas UV-sugárzás esetén kerüljük a direkt napfényt 11-15 óra között! Használjunk magas faktorszámú fényvédő készítményeket! Gyermekek és felnőttek is viseljenek sapkát és bőrfelszínt takaró ruházatot, illetve napszemüveget!

Ezekkel a megelőző intézkedésekkel csökkenthető a rosszindulatú bőrelváltozások előfordulása.

Ezek a melanoma főbb tünetei

A melanoma malignum szubjektív panaszt nem okoz, ritkán enyhe viszketés vagy vérzés kíséri. Leggyakrabban az ép bőrön keletkezik, ritkábban anyajegy (naevus) talaján alakul ki. A leggyakoribb gyanújele, ha új anyajegy alakul ki, vagy egy meglévő anyajegy hirtelen növekedni, viszketni kezd, begyullad, elszíneződik, sérülékennyé, vérzékennyé válik.

A melanoma normál anyajegytől való megkülönböztetését segíti az ún. ABCDE-szabály:

A – aszimmetria: szabálytalan alakú, és a felszíne göbös lehet;

B – határok (border): a melanomának egyenetlen, tépésszerű széle van;

C – szín (color): a melanomát kettő vagy több szín együttes megjelenése jellemzi;

D – átmérő (diaméter): a kockázatot jelentő anyajegyek átmérője általában nagyobb, mint 6 mm;

E – előrehaladás (enlargement): azok az anyajegyek, amelyek idővel megváltoztatják a színüket, megjelenésüket és/vagy a méretüket, nagyobb valószínűséggel alakulnak át melanomává.

Mikor forduljon orvoshoz?

Ha a fentebb felsorolt tüneteket tapasztalja, vagy bármilyen gyanús bőrelváltozást észlel, vagy a korábban meglévő anyajegye elszíneződik, vérzékennyé válik vagy érezni kezd, keresse fel a területileg illetékes bőrgyógyászati szakrendelést.

Olvasta már?

<KÖVETKEZŐ CIKK>

Ezek a melanóma első jelei - megelőzheti az áttéteket, ha időben felfedezi



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: Semmelweis Egyetem
# melanóma # melanoma malignum # bőrrák # bőrdaganat # daganattípus

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés