Ezeket látta már?

Kezelhetőbbé vált az egyik legveszélyesebb daganat Magyarországon

melanoma , melanoma malignum, bőrrák, bőrdaganat, daganattípus

A betegség kezelése továbbra is akkor a leghatásosabb, ha korai stádiumban észlelik - ezekre a jelekre figyeljen oda.

Lényegesen meghosszabbodott az áttétes melanómás betegek túlélési esélye Magyarországon

Az elmúlt években ugyanis több új terápiás és kezelési lehetőséget vezettek be hazánkban – mondja dr. Holló Péter, a Semmelweis Egyetem Bőr-, Nemikórtani és Bőronkológiai Klinika igazgatója, aki hozzátette azt is: a betegség kezelése továbbra is akkor a leghatásosabb, ha korai stádiumban észlelik.

A melanóma az emberi szervezetben előforduló egyik legsúlyosabb daganattípus, ami előrehaladott állapotban, rövid időn belül akár halált is okozhat. A bőr daganatos elváltozásainak gyakorisága, ezen belül a melanóma előfordulása az utóbbi tizenöt évben csaknem megduplázódott - adta hírül a Semmelweis Egyetem.

A Semmelweis Egyetem Bőr, – Nemikórtani és Bőronkológiai Klinikáján a tavalyi évben az új esetek száma meghaladta a háromszázat – mondta dr. Holló Péter.

A klinika igazgatója hozzátette, a jelentkezők száma folyamatosan növekszik, minden évben egyre több új beteget látnak el. A melanóma vagy melanóma gyanús elváltozásokat a lehető leggyorsabban műtéti úton eltávolítják, a szükséges kezelésekről a szövettani eredmény után döntenek.

További vizsgálatokkal pedig az is megállapítható, hogy a daganat okozott-e már áttéteket. A rendszeres, évente elvégzett szűrővizsgálattal a már korai stádiumban felismert betegség nagyobb eséllyel gyógyítható, így a rákmegelőző állapotból szakszerű kezeléssel nem alakul ki bőrrák. Az alapos önvizsgálat szintén elengedhetetlen része a megelőzésnek.

Amennyiben egy új elváltozás jelenik meg a bőrön vagy egy régi anyajegy alakja, formája, színe megváltozik, ebben az esetben azonnal orvoshoz kell fordulni – hívja fel a figyelmet dr. Holló Péter.

A legagresszívebb bőrdaganattípus kialakulásában több örökletes tényező is szerepet játszik, hiszen főként a világos bőrűeket, világos szeműeket veszélyezteti, illetve azokat, akiknek sok anyajegyük van, vagy a melanóma korábban előfordult már a családjukban. A genetikai tényezők mellett azonban a környezeti hatások is meghatározóak, hiszen a káros UV-sugárzás, a többszöri leégések száma összefüggést mutat azzal, hogy kinél alakul ki a betegség – mutat rá a szakember. Kiemeli: az immunrendszer állapota is nagyon fontos, szervezetünk legyengült védekezőrendszere számos betegségre hajlamosíthat, így a melanóma kialakulásával is összefügg.

Magas UV-sugárzás esetén kerüljük a direkt napfényt 11-15 óra között! Használjunk magas faktorszámú fényvédő készítményeket! Gyermekek és felnőttek is viseljenek sapkát és bőrfelszínt takaró ruházatot, illetve napszemüveget!

Ezekkel a megelőző intézkedésekkel csökkenthető a rosszindulatú bőrelváltozások előfordulása.

Ezek a melanoma főbb tünetei

A melanoma malignum szubjektív panaszt nem okoz, ritkán enyhe viszketés vagy vérzés kíséri. Leggyakrabban az ép bőrön keletkezik, ritkábban anyajegy (naevus) talaján alakul ki. A leggyakoribb gyanújele, ha új anyajegy alakul ki, vagy egy meglévő anyajegy hirtelen növekedni, viszketni kezd, begyullad, elszíneződik, sérülékennyé, vérzékennyé válik.

A melanoma normál anyajegytől való megkülönböztetését segíti az ún. ABCDE-szabály:

A – aszimmetria: szabálytalan alakú, és a felszíne göbös lehet;

B – határok (border): a melanomának egyenetlen, tépésszerű széle van;

C – szín (color): a melanomát kettő vagy több szín együttes megjelenése jellemzi;

D – átmérő (diaméter): a kockázatot jelentő anyajegyek átmérője általában nagyobb, mint 6 mm;

E – előrehaladás (enlargement): azok az anyajegyek, amelyek idővel megváltoztatják a színüket, megjelenésüket és/vagy a méretüket, nagyobb valószínűséggel alakulnak át melanomává.

Mikor forduljon orvoshoz?

Ha a fentebb felsorolt tüneteket tapasztalja, vagy bármilyen gyanús bőrelváltozást észlel, vagy a korábban meglévő anyajegye elszíneződik, vérzékennyé válik vagy érezni kezd, keresse fel a területileg illetékes bőrgyógyászati szakrendelést.

Olvasta már?

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en is!

<KÖVETKEZŐ CIKK>

Ezek a melanóma első jelei - megelőzheti az áttéteket, ha időben felfedezi

Mi a Tünetkereső? Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ mappa

#bőrrák

Forrás: Semmelweis Egyetem
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához