Ezeket látta már?

Ezekre figyeljen méhnyakrák szűrővizsgálat előtt

Vizsgálat
2024. július 02. 22:04
Méhnyakrák szűrése hogy kell készülni vizsgálat

A méhnyakrák megelőzésének leghatékonyabb módja, ha a rákmegelőző állapotokat vagy a rák legkorábbi stádiumát idejében észreveszik és kezelik.

A 0. stádiumban felfedezett méhnyakrák túlélési aránya a kezelés után 100%! A méhnyakrák szűrése szempontjából a legfontosabb a rendszeres, évente végzett nőgyógyászati illetve citológiai vizsgálat! Minden nőnek ajánlott, hogy beszélje meg nőgyógyászával a rendszeres ellenőrző vizsgálatok ütemezését! A nőgyógyászati, illetve citológiai vizsgálatok kezdetének ajánlott időpontja: a 18. életév vagy a nemi élet megkezdésének időpontja, amennyiben az a 18. életév előtt kezdődött.

Méhnyakrák szűrése

A méhnyakrák, illetve a megelőző állapotok korai felismerésének legfontosabb eszköze a citológiai vizsgálat (ezt nevezi az amerikai irodalom Pap-tesztnek, amely kifejlesztőjének, George Nicholas Papanicolaounak a nevéből adódik). Európában ezzel együtt alkalmazzák a méhnyak közvetlen, nagyítóval történő vizsgálatát, az ún. kolposzkópos vizsgálatot.

A citológiai (Papanicolaou)-vizsgálat során sejtmintát vesznek a méhnyak felszínéről. A mintát mikroszkóppal vizsgálják, amely fertőzések, gyulladás és daganat kimutatására alkalmas. Az esetek 5-10%-ában fordul elő kóros eredmény, amely azonban a legtöbb esetben nem daganatot, hanem gyulladást vagy spontán gyógyuló elváltozást jelez.

A gyakorlatban előfordulhatnak álnegatív esetek (a vizsgálat nem mutatja ki a daganatos sejteket). Az évenként ismételt vizsgálat csökkenti az álnegatív esetek számát, ezért fontos a szűrésen való rendszeres részvétel!

Ezekre érdemes figyelni a vizsgálat előtt

Mit tehet valaki annak érdekében, hogy a citológiai vizsgálat minél megbízhatóbb legyen?

  • Ne a menstruáció idejére kérjen előjegyzést.
  • Ne végezzen hüvelyöblítést a vizsgálat előtti 48 órában.
  • Ne éljen házaséletet a vizsgálat előtti 48 órában.
  • Ne használjon tampont, fogamzásgátló habot, zselét, hüvelykrémet vagy más hüvelyi gyógyszert a vizsgálat előtti 48 órában.

2003 szeptemberében megkezdődött az országos méhnyakrák-szűrés. A 25-65 éves korosztály meghívólevelet kap és a behívást háromévente ismétlik meg. A fájdalommentes és mindössze 5-10 perces vizsgálat térítésmentes. Viszonylag egyszerű és rendkívül nagy hatásfokú, megbízható vizsgálóeljárásról van szó. Az e módszerrel rendszeresen évenként átszűrt nőkben a méhnyakrák előfordulása és a méhnyakrákos halálozás is drámai módon csökkent. Sajnos annak ellenére, hogy a szűrés ingyenes, a szűrendő korosztályba tartozó női népességnek csak mintegy fele vette és veszi azt igénybe.

Mit jelentenek a rövidítések a leleten?

A méhnyakrák-szűrés eredményét kétféle skálával értékelhetik. A P-skálával és a Bethesda-módszerrel.

P0: Meg kell ismételni a vizsgálatot, ugyanis a levett kenet értékelhetetlen vérzés, gyulladás, fixálási-festési hiba, kevés sejtszám vagy eltörött tárgylemez miatt.

P1: Ép laphám és hengerhámsejtek, nincs rosszindulatú folyamatra utaló sejtelváltozás. Ez elsősorban azoknál fordul elő, akik még nem élnek szexuális életet.

P2: A levett kenetben gyulladás és reaktív hám van jelen, de rosszindulatú elváltozásra utaló sejtelváltozás nincs. A legtöbb szexuálisan aktív nő esetében ez az eredmény.

P3: Fennáll a rákmegelőző állapot gyanúja. A normál hámsejtek mellett gyulladásos sejtek, HPV-fertőzésre utaló sejtek vannak jelen.

P4: Daganat vagy daganat megelőző állapot, a mintában daganatos sejtek láthatóak.

P5: Daganatos, rosszindulatú szövettani elváltozás mutatható ki.

A méhnyakrák-szűrés eredményét kétféle skálával értékelhetik

Az új szakmai iránymutatások alapján már a Bethesda-módszer szolgál a kenetek értékelésére. A Bethesda-besorolás azt is megmutatja, hogy laphám vagy mirigyhám eredetű, és enyhe vagy súlyos rendellenességéről van-e szó.

A Bethesda-rendszer lelete lehet:

  • Negatív
  • Egyéb elváltozás
  • Kóros

Negatív: ebben az esetben egy év múlva kontroll javasolt, diagnosztizált HPV esetén fél év múlva.

Egyéb elváltozás: nem kóros lelet, azonban enyhe jelek utalnak gyulladásra. Ebben az esetben is javasolt a évenkénti kontroll, igazolt HPV esetén fél évenkénti. A gyulladás sok esetben nem igényel kezelést, de panaszok vagy terhesség esetén indokolt lehet a terápia.

Kóros lelet: a sejtek általában még csak rákmegelőző állapotban vannak, de ilyen jelölés alatt találhatók az igazoltan daganatos sejtek is. Mindenképpen konzultáció, kezelés és kontroll szükséges. Gyakran HPV-szűrés is indokolt. Ha bizonyosan súlyosbodó rákmegelőző állapotot vagy daganatos sejteket mutatnak ki, mielőbb műtét szükséges.

A méhet érintő másik rákféleség, a méhtestrák korai felderítését szolgáló, tömegméretben alkalmazható speciális rákszűrési eljárás sajnos nem létezik. A fent leírt citológiai vizsgálat az esetek egy részében a méhtestrák felderítését is eredményesen szolgálhatja.

Mikor ajánlott a méhnyakszűrés?

A méhnyakrák szűrővizsgálata (citológia) a nemi élet megkezdésétől vagy 18 éves kortól évente ajánlott. A nemi szerveket a nőgyógyász manuálisan (kézzel) és műszerrel is megvizsgálja, valamint hüvelyi ultrahangot is végez. A vizsgálatok célszerűségével kapcsolatban felső korhatárt nem állapítanak meg, ezt a nő és kezelőorvosa együtt dönthetik el. A humán papillomavírus kimutatására szolgáló HPV-tipizálás elvégzésére akkor kerül sor, ha a citológiai lelet rendellenes sejteket ír le, amelyek felvetik rákmegelőző állapot gyanúját.

Olvasta már?

KÖVETKEZŐ CIKK>

Két módszer, amit bármikor bevethet a méhnyakrák ellen

EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: EgeszségKalauz/Daganatok.hu
# méhnyakrák # daganat # rákszűrés # tumor # Élet Erő Expo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés