Ezeket látta már?

Daganatos és autoimmun betegek Covid-19 elleni oltása – szabad-e, hatásos-e?

Betegségek
2021. október 04. 14:00
covid-19, koronavírus, rák, daganatos betegek, autoimmun, reuma, lupus, immunrendszer, mellékhatás

A Covid-19 elleni védőoltások mellékhatásaitól való félelem fokozott azoknál, akik súlyos alapbetegséggel küzdenek, például rákos betegek vagy autoimmun kórképpel küzdenek.

A daganatos és autoimmun betegek oltása során a Covid-19 elleni védőoltások mellékhatásaitól való félelemnél nagyobb veszélyt jelent az, hogy immungyengeség miatt nem alakul ki náluk a kellő mértékű immunvédelem, vagyis, a beadott vakcina nem hat az elvárt mértékben.

A tapasztalat azonban azt mutatja, hogy bizonyos oltóanyagok esetükben is biztonsággal használhatók, és a mellékhatások náluk sem gyakoribbak, mint az egészséges személyeknél.

Vagyis, az oltás kapcsán nem biztonságossági kérdésekről van szó. Ami viszont valós problémát okoz, az sokkal inkább a hatásossággal kapcsolatos. Számos beteg, hiába kapja meg a Covid-19 elleni védőoltását az előírt séma szerint, nem alakul ki nála a szükséges immunvédelem. Mindez azzal magyarázható, hogy a gyenge immunrendszerű egyéneknél, akiknél a fehérvérsejtszám és a limfocitaszám kórosan alacsony, nem képződik elegendő mennyiségű ellenanyag.

Ez is érdekelheti:

Jelen esetben az, hogy nem képződik kellő mennyiségű ellenanyag, vagyis nem véd a vakcina a kívánt mértékben a megfertőződéstől, nem a vakcina „hibája”,- az okok az immunrendszerben, pontosabban az immunrendszert befolyásoló/gyengítő krónikus megbetegedésben, illetve a beteg által szedett, immunrendszert gyengítő gyógyszerekben keresendők. USA-beli felmérések alapján a felnőttek 3 %-a szed olyan gyógyszert, aminek a szedése kisebb-nagyobb mértékben csökkentheti a Covid-19 elleni védőoltás hatékonyságát.

Gyógyszerek, amik lerombolhatják a Covid-19 elleni vakcinák hatását

A következő gyógyszerek befolyásolhatják negatívan az immunműködést és a Covid-19 oltást követően kialakuló immunvédelmet:

  • A daganatos betegek kemoterápiás kezelésének egyik gyakori mellékhatása az immunrendszer működésében főszerepet játszó fehérvérsejtek számának az átmeneti csökkentése. Fehérvérsejtek hiányában pedig hiányos az immunvédelem.
  • Akik új szervet kaptak/kapnak, azoknak egész életükön keresztül szedni kell immunrendszert befolyásoló, ún. immunszuppresszáns hatóanyagú gyógyszert (pl. ciklosporin, takrolimusz), annak a megakadályozására, hogy a szervezet kilökje a beültetett szervet. A szervtranszplantációt követően szedett gyógyszerek célzottan elnyomják az immunrendszer aktivitását.
  •  Gyakori, hogy az immunszuppressziót szájon át adagolt szteroidokkal (pl. prednizolon, dexametazon) valósítják meg. A gyulladáscsökkentő szteroidok tartós, nagy dózisú szedése vagy intravénás alkalmazása is vezethet a vakcinák hatékonyságának a csökkenéséhez.
  •  Autoimmun betegeknél alkalmazott gyógyszerek is vezethetnek ahhoz, hogy nem alakul ki a kellő mértékű, Covid-19 elleni védelem,- hiába kapta meg a beteg az oltási sort előírás szerint. Tehát, a reumatoid arthritisesek vagy a lupusban szenvedők gyulladáscsökkentő gyógyszerei is okolhatók a koronavírus elleni vakcinák hatékonyságának az esetleges csökkenéséért.

Mi a helyzet a hazánkban is alkalmazott vakcinákkal?

A hazánkban is alkalmazható oltások alkalmazási előírásából kiderül, hogy például a daganatos betegeknél az immunrendszert gyengítő gyógyszeres kezelés (a kemoterápiák, a szteroidos kezelések ide sorolhatók) kontraindikációt jelent legalább egy-egy hónappal az oltás beadása előtt és után a Szputnyik V oltás szempontjából. Vagyis, azoknál a betegeknél, akik a megelőző vagy a következő hónapban immunrendszert gyengítő gyógyszeres kezelést kapnak, ellenjavallt a Szputnyik V.

A tapasztalat azt mutatja, hogy az mRNS alapú vakcinákat (Pfizer, Moderna) gyakorlatilag bárkinek beadják (kizáró tényező csupán az anafilaxiás reakció). Tévedés azonban azt hinni, hogy a Pfizer vagy Moderna vakcina esetén az immunválasz garantált.

Nemrégiben jelent meg egy közlemény, ami különféle gyógyszeres kezelések alatt álló szklerózis multiplex betegeknél vizsgálta a Pfizer vakcina hatásosságát. Azt találták, hogy az okrelizumabbal kezelt páciensek jelentős részénél nem alakult ki a humorális immunválasz, mindössze az okrelizumab-kezeltek 22,7 %-ánál lehetett igazolni a védő antitest-titert. A fingolimoddal kezeltek szklerózis multiplex betegeknél pedig gyakorlatilag elmaradt a humorális immunválasz. Ez utóbbit azzal magyarázták, hogy a kezelt betegeknél igen alacsony volt a limfocita-szám (a vérben található, az immunvédekezésben szerepet játszó sejtek száma). Vagyis, hiába oltották a betegeket a Pfizer vakcina két adagjával, nem váltak védetté a Covid-19-cel szemben.

Ezért fontos beszélni a kezelőorvossal

Egyre több betegség és gyógyszeres terápia vonatkozásában jelennek meg az orvosok számára készült javaslatok, irányelvek,- konkrét betegségekre, konkrét gyógyszeres kezelésekre vonatkozóan. Az ezekben megfogalmazott útmutatások nemzetközi vizsgálatokon alapulnak.

Ezekből kiderül, hogy javasolt-e bizonyos gyógyszeres terápiák alatt a Covid-19 elleni oltás felvétele, vagy - a beteg érdekeit szem előtt tartva - előnyben részesítendő a gyógyszeres terápia folytatása, és csak annak a befejezése után javasolt a vakcina felvétele. Szükség esetén szóba jöhet az a verzió is, hogy a gyógyszeres terápiában pár hét/hónap szünetet tartanak, és beadható a vakcina.

Aki immunrendszerre ható gyógyszert, vagyis immunszuppresszánst, rákellenes gyógyszert, autoimmun betegsége kezelésére szolgáló gyógyszert szed, annak érdemes a kezelőorvosával (pl. onkológus, immunológus) is egyeztetni arról, hogy miként, mikor veheti fel a Covid-19 elleni vakcinát.

Ugyancsak javasolt megbeszélni a kezelőorvossal azt, hogy kérje-e valaki a „harmadik oltást”, és ha igen, akkor milyen időzítéssel,- természetesen a gyógyszeres és egyéb kezeléseit is figyelembe véve.

Dr. Budai Marianna PhD.

szakgyógyszerész

Forrás:

(1) www.pharmindex-online.hu gyógyszerinformációk; 2021. szept. 30.

(1) https://www.healthline.com/health-news/these-prescription-drugs-may-reduce-efficacy-of-covid-19-vaccines

(2) https://journals.sagepub.com/doi/full/10.1177/17562864211012835

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: Shutterstork.com
# Covid-19 # koronavírus # rák # daganatos betegek # autoimmun # reuma # lupus # immunrendszer # mellékhatás

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés