18+

Felnőtt tartalom

Elmúlt már 18 éves? Ezen az oldalon felnőtt tartalom található!

Ezeket látta már?

Drámai módon nőtt a pandémia alatt az alkoholhoz köthető halálozás

Betegségek
2022. március 25. 19:04
alkoholizmus, alkoholista, hormonzavar

A felnőttek egyre több alkoholt isznak az Egyesült Államokban. A koronavírus-járvány alatt 25 százalékkal nőtt az alkoholhoz kapcsolódó halálozás.

Egy frissen megjelent kutatásról számolt be a The New York Times, mely szerint a koronavírus-járvány első évében ugrásszerűen nőtt meg az alkoholhoz köthető halálesetek száma az Egyesült Államokban. Noha a járványt megelőző húsz év során is folyamatos emelkedés volt tapasztalható, az 1999 és 2019 közötti növekedés mértéke – évente átlagosan 3,6 százalék – eltörpül a 2019 és 2020 között tapasztalt 25 százalékos ugrás mellett. Míg 2019-ben 78,927 alkoholhoz köthető halálesetet regisztráltak, addig 2020-ban már 99,017 áldozatot követelt az ital - szúrta ki a vg.hu.

Miért isznak több alkoholt az amerikaik?

A növekvő alkoholfogyasztás hátterében a kutatás szerint több tényező is állhat. Többek között:

  • a koronavírus és a lezárások okozta stressz
  • a támogatói hálózatok leépülése
  • a kezelések nehezebb elérhetősége

Érdemes azonban megjegyezni, hogy már covid előtt is növekedett az USÁ-ban az alkoholhoz köthető halálozások száma.

Főleg a fiatal felnőttek az érintettek

Hogy mégis mekkora a probléma, jól jelzi, hogy a 65 évesnél fiatalabbak körében a szeszhez köthető halálok száma magasabb volt, mint a covidhoz köthető. A koronavírus miatt 2020-ban 16,6 százalékkal többen haltak meg, ehhez képest az alkoholhoz köthető halálozások száma 25 százalékkal emelkedett.

Alkohol: ezekhez a betegségekhez vezethet - olvasson tovább!

A korosztályok közül leginkább a 25 és 44 év közöttiek körében nőtt a szeszes italokhoz kapcsolódó halálozások száma. A 2021-es évről még nincsenek végleges adatok, de ami eddig rendelkezésre áll, arra utal, hogy az alkohol okozta halálozás továbbra is magas szinten marad.

Ezzel párhuzamosan a kamaszok körében az italozás visszaszorulóban van. A probléma súlyosságát mutatja az is, hogy az alkoholeladások mértéke is 1968 óta nem látott mértékben nőtt az Egyesült Államokban.

Az alkohol sok szervet károsíthat

Az alkoholfogyasztás a legtöbb károsodást talán a májnak okozza, az éveken keresztül tartó italozás a különböző májbetegségek első számú okozója, és olyan problémákat okozhat, mint a máj elzsírosodása, a májfibrózis és a májcirrózis. Emellett jelentős mértékben növeli például a máj daganatos megbetegedéseinek rizikóját. Ennek oka, hogy a máj felel a szervezetbe került alkohol lebontásáért, feldolgozásáért; ez a folyamat azonban a máj sejtjeinek károsodásával jár együtt, mely idővel krónikus gyulladást is okozhat.

Az alkohol emellett a szívet, valamint a vérereket is károsítja, hatására sokkal nagyobb az esély arra, hogy magas vérnyomás, szívbetegségek, agyvérzés alakuljon ki a szervezetben. A nagy mennyiségű alkoholos italt fogyasztóknak sokkal rosszabb a keringése, ugyanis az ereik falán úgynevezett plakkok gyűlhetnek össze, melyek lassítják, akadályozzák a vér áramlását, sőt akár teljesen meg is gátolhatják azt.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: vg.hu
# alkohol # koronavírus # covid # halálozás

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés