Ezeket látta már?

Egyre több a cukorbeteg - mit tehetünk?

Betegségek
2012. április 28. 09:05
Módosítva: 2015. november 04. 13:49

Diabéteszfórum: a következő 20 évben megkétszereződhet a cukorbetegek száma! Cselekvés hiányában a következő 20-25 évben világszerte, így Magyarországon is megkétszereződhet a cukorbetegek száma - mondta Jermendy György, a Magyar Diabetes Társaság vezetőségi tagja az MTI-nek.

Dr. Jermendy György képviselte Magyarországot Koppenhágában a dán EU-elnökség keretében tartott kétnapos tanácskozáson, az Európai Diabétesz Vezetői Fórumon. A rendezvényen a cukorbetegséggel foglalkozó szakemberek áttekintették a jelenlegi helyzetet, továbbá megvitatták, hogy mit lehetne tenni a betegség megfékezésére.

no-cukorral-d00000D8022f5c55d38ed

Forrás: Napidoktor


A cukorbetegek száma egyre növekszik - hangsúlyozta a szakember. Mint kifejtette, Magyarországon mintegy 700 ezer diagnosztizált cukorbeteg van, a becslések szerint viszont nagyjából ugyanennyien lehetnek azok, akiknél még nem azonosították a betegséget, s szintén 700 ezer körüli lehet azok száma, akiknek a vércukorértékei már emelkednek, ők a "cukorbetegség előszobájában" vannak.

Jermendy György utalt arra, hogy e betegségnek két alaptípusa van: az 1-es típusú a gyermekkorban, serdülőkorban azonosított, míg a 2-es típusú a felnőtt- vagy időskori cukorbetegség; a cukorbetegek mintegy 90-95 százaléka az utóbbi körbe tartozik. A serdülőkori cukorbetegséggel küzdők is egyre többen vannak, de a szakemberek szerint ennél is aggasztóbb, hogy a 2-es típusú cukorbetegek száma az utóbbi időben "meredeken növekszik", és ez a tendencia várhatóan a jövőben is folytatódik.

Jermendy György leszögezte, hogy ennek oka egyértelműen a helytelen életmód, a helytelen táplálkozással összefüggésben kialakuló testsúlygyarapodás, elhízás. Közlése szerint ebben a dániai fórumon egyetértettek az uniós szakértők is, így leszögezték: "most van itt az ideje annak, hogy tegyenek valamit, és visszaszorítsák a cukorbetegséget. Ennek kulcsa pedig a megelőzés, az elhízás elleni küzdelem - hangsúlyozta a szakember.

Az orvos elmondta: a 2-es típusú cukorbetegség és az ahhoz társuló szövődmények - például szívinfarktus, szélütés, alsó végtagi érszűkület - kezelése gyógyszerelési, gazdasági szempontból is komoly terhet jelentenek össztársadalmi szinten. A becslések szerint a cukorbetegség és a szövődmények kezelése évente több mint 174 milliárd forintjába kerül a magyar adófizetőknek, ez meghaladja a magyar GDP 0,65 százalékát - hangsúlyozta a szakember.

Kitért arra is, hogy az európai szakértőkkel együtt ismét leszögezték: minden országnak ki kell dolgoznia a saját nemzeti diabéteszprogramját. Jermendy György hozzátette, ezt a tervet a Magyar Diabetes Társaság 2011-ben kidolgozta, de annak életbe lépéséhez és működtetéséhez jelentős anyagi forrásokra lenne szükség, s egyelőre nem tudni, ez honnan lesz meg.

cukorbeteg-magyar-adat-d00001150b914115b09b8

Forrás: MTI


Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: MTI
# Cukorbetegség # elhízás # érbetegségek # Stroke # szívinfarktus

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés