Ezeket látta már?

Ezt kell tudni a majomhimlő elleni oltásról

Betegségek
2022. június 02. 09:04
A majomhimlő egy nyállal, testnedvekkel terjedő vírus, amely lázzal, duzzadt nyirokcsomókkal és fájdalmas kiütésekkel jár, de általában enyhe lefolyású.

A Nemzetközi Oltóközpont tájékoztatást adott ki a majomhimlőről, miután itthon is megjelent a vírus.

Egyre több majomhimlős esetet regisztrálnak Európában és az amerikai kontinensen is nő a fertőzöttek száma. Kedden már Csehországból is megérkeztek az első majomhimlős esetről szóló hírek, így világszerte már 18 országban van jelen a betegség. Ennek kapcsán a Nemzetközi Oltóközpont összeállított egy anyagot arról, mit lehet tudni eddig a majomhimlőről.

Mi is az a majomhimlő?

A majomhimlő úgynevezett zoonózis, vagyis állatról emberre terjedő fertőzés. Elsősorban Közép- és Nyugat-Afrikában élő rágcsálók között terjedő és fennmaradó vírusról van szó, ami alapvetően a főemlősöket érinti.

A majomhimlő a himlőhöz képest újabb betegség, melyet 1958-ban azonosítottak először. Meglepő módon a majomhimlő nem főként a majmokhoz kötődő betegség. Nevét egy több évtizede Dániában kitört járványról kapta, amelyben laboratóriumi majmok betegedtek meg. A legelső emberi megbetegedést 1970-ben regisztrálták.

Hogyan terjed, mik a tünetek?

A betegek fertőzött állatokkal vagy az állatok testváladékaival (vérrel, nyállal) kerülnek kapcsolatba, a kórokozó belélegezve vagy a bőr apró sérülésein (harapás, karmolás) keresztül jut be a szervezetbe. A vírus emberről emberre leginkább testnedvekkel terjed a bőrön vagy a nyálkahártyán keresztül.

A fertőzés lappangási ideje igen hosszú, általában 5-15 nap, de akár 2-3 hét is lehet. A betegség tünetei:

  • az enyhe fejfájás,
  • izomfájdalom,
  • gyengeség,
  • és bőrelváltozások.

Az első tünetek könnyedén összetéveszthetőek más megbetegedéssel, pl. megfázással, vagy influenzával, hiszen a himlős megbetegedésekre jellemző kiütések a majomhimlő esetében 1-3 nappal a láz megjelenését követően jelentkeznek. A kiütések főként az arcon és a végtagokon hangsúlyosak, a bőr felszínétől kiemelkednek, váladékkal telik, majd idővel kifakadnak és leszáradnak. A tünetek több hétig, általában 2-4 hétig is eltarthatnak.

A majomhimlő kezelése

Jelenleg nincs specifikus kezelés a majomhimlőre, elsősorbán a tünetek elviselhetőbbé tétele a cél. Amerikai epidemiológusok szerint a szokásos háztartási fertőtlenítőszerek megölhetik a majomhimlő vírust, így a mindennapi higiéniának fontos szerepe van a megelőzésben.

A majomhimlő megelőzése

A Moderna preklinikai kísérletekben teszteli a majomhimlő elleni potenciális vakcinákat, miközben a betegség terjed az Egyesült Államokban és Európában.

Az Egészségügyi Világszervezet kedden közölte, hogy 131 igazolt majomhimlős esetet és 106 további gyanús esetet regisztráltak.

A Moderna nem válaszolt azonnal a majomhimlő elleni oltással kapcsolatos további részletekre vonatkozó kérésre.- számol be a hírról a Reuters.

Egy korábbi cikkben arról olvashatunk a Reuters oldalán, hogy az Egyesült Államokban már korábban jóváhagytak a hatóságok azt a himlő és majomhimlő elleni vakcinát amit most alkalmazni lehetne a betegség terjedésének megfékezésére. Az amerikai Járványügyi és Betegségmegelőzési Központ (CDC) adatai szerint több mint ezer adag áll rendelkezésre a vakcinából, de szükség esetén tudnák bővíteni a készletet.

Az oltás elsősorban azoknak lenne hasznos, akik biztosan érintkeztek majomhimlős betegekkel, az egészségügyben dolgoznak, a betegekkel szoros kapcsolatban állnak, vagy ki vannak téve annak a veszélynek, hogy súlyos lefolyású betegség alakulna ki náluk a majomhimlő miatt.

Európában eddig az alábbi országokban találtak majomhimlős esetet: Egyesült Királyságban, Spanyolországban, Portugáliában, Franciaországban, Belgiumban, Hollandiában, Olaszországban, Svédországban, Svájcban, Ausztriában, Szlovéniában és Csehországban is.

Ezt lehet tudni a magyarországi majomhimlő esetről

Magyarországon van a majomhimlő ellen vakcina?

Jelenleg se Európában, se Magyarországon nem áll rendelkezésre majomhimlő ellen kifejlesztett oltóanyag, így Oltóközpontunkban sem érhető el a betegség megfékezésére szolgáló vakcina, a médiában olvasható cikkek a fekete himlő elleni védőoltásra hivatkoznak.

Általános tévhit továbbá, hogy az MMR vagy Varicella oltások védettséget adnak az új kórokozóval szemben. A fekete himlő elleni oltás Magyarországon 1979-ig kötelező volt, ezt követően a gyártás a megbetegedések fokozatos eltűnése miatt Európa szerte leállt. A gyártás újraindításáról tárgyalások folynak, de egyenlőre sajnos nem elérhető ez a vakcina egy országban sem.

A Nemzetközi Oltóközpont a következőkkel zárta a majomhimlőről szóló tájékoztatóját:

Ugyanakkor ugrásra készen állunk: amint a helyzet változik, azonnal megtesszük a szükséges lépéseket az oltóanyag beszerzésére és erről időben tájékoztatni fogjuk önöket!

Források:

CDC

WHO

euronews

REUTERS

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: Nemzetközi Oltóközpont
# majomhimlő # kiütés # vírus # láz

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés