Ezeket látta már?

Rákbetegség: mikor jelez a véres vizelet daganatot?

Tünet
2024. július 16. 07:34
vizelet, vizelet színe, rák, daganat, felfázás

A vizeletben megjelenő vér ijesztő, éppen ezért fontos kideríteni, mi okozza, és milyen kezelés szükséges.

Dr. Rákász István , az Urológiai Központ szakorvosa a gyakori okokat vette számba.

1. Húgyúti fertőzés

Bár a nőknél gyakoribb, a férfiakat is érintheti a húgyúti fertőzés, amelynek egyik tünete lehet a vér megjelenése a vizeletben. A fertőzés rizikófaktorai közé tartoznak a prosztataproblémák és a katéterezés is. Mindenképpen orvoshoz kell fordulni, ha gyakori és sürgető vizelési inger jelentkezik, ha a húgycsőben fájdalmas, égő érzés mutatkozik, ha a vizelet szaga, színe megváltozik, illetve abban a ritka esetben, ha a fertőzés a vesét is eléri, láz, hányinger, hányás, hátfájdalom jelenik meg.

2. Vese- és hólyagkő

Ha a vese szűrő és kiválasztó funkciójának egyensúlya felborul, a vizeletben apró kristályok jelenhetnek meg, amelyek nem tudnak feloldódni, így lassan kövekké formálódnak. A húgyhólyagban is kialakulhatnak kövek, amelyek gyakran a felső húgyutakból kerülnek oda. A kisebb kövek többnyire spontán tudnak ürülni a vizelettel, a nagyobbak azonban a vesében és/vagy a hólyagban maradnak, a véres vizeleten túl olyan panaszokat okozván, mint a derékfájdalom, a gyomorfájás, a megváltozott vizelet, a láz és a hányinger.

3. Túlzásba vitt fizikai aktivitás

Jellemzően a nagyon magas intenzitású erőkifejtés az, amely okozhatja a fizikai aktivitás után megjelenő véres vizeletet. Ennek rizikóját tovább növeli a nem megfelelő hidratáltság.

4. Prosztata megnagyobbodás

A megnagyobbodott prosztata nyomhatja a húgycsövet, ami vizelési nehézséghez vezethet. Ezt kompenzálandó, a hólyag erőteljesebben dolgozik az ürítés érdekében, ami károsodást, vérzést is okozhat. A prosztata megnagyobbodásnak természetesen más tünetei is vannak, többek közt a gyakori vizelési inger, a nehezen induló vizelés, a hólyag teltségérzete.

5. Nemrégiben lezajlott katéterezés

A vizelet-katéter egy rugalmas cső, ami segíti a vizelet ürítését a húgyhólyagból. Belső és külső katéterezésre is szükség lehet, és mindkét típusnál van kockázata annak, hogy bizonyos baktériumok bejutván a húgycsőbe elszaporodhatnak és húgyúti fertőzés alakul ki. Ennek pedig egyik ritkább tünete lehet a véres vizelet.

6. Glomerulonephritis

A glomerulusok a vesékben található hajszálér-gomolyagok, amelyeken keresztül kiválasztódik a vizelet. Heveny gyulladásuk súlyos tünetekkel járó, de többnyire jóindulatú betegség. Tipikus tünete a deréktáji fájdalom és vérvizelés, amely a vizelet-elválasztás csökkenéséhez, majd súlyos esetben a megszűnéséhez vezethet. A panaszok jelentkezésekor minél előbb orvoshoz kell fordulni, főként, ha légzési nehézség és központi idegrendszeri tünetek is jelentkeznek.

7. Bizonyos gyógyszerek

A véres vizelet megjelenésekor érdemes végiggondolni a gyógyszerszedést is, ugyanis egyes gyógyszerek okozhatnak ilyen tünetet. Főként a vérhígítók, a nem szteroid gyulladáscsökkentők, és egyes kemoterápia alatt szedett szerek bírnak ilyen hatással, ezért ha ilyen tünet jelentkezik, a kezelőorvosnak is be kell számolni róla, aki esetleg változtat a gyógyszerelésen.

8. Prosztatarák

A prosztatarák tünetei szerteágazóak, hiszen közéjük tartozhat a medencetáji fájdalom, a derékban, a belsőcombokban érzett fájdalom, a fájdalmas, esetleg vértartalmú ejakuláció, az étvágytalanság, a fogyás, és a véres vizelet is. Éppen ezért, ha bármilyen gyanús tünet felbukkan, minél előbb urológushoz kell fordulni.

9. Hólyagrák

A hólyagráknak kezdetben csak kevés tünete van, az egyik ezek közül, ha vér jelenik meg a vizeletben, vagy ha ez nem is látható, megváltozik a vizelet színe. Ennek természetesen ki kell deríteni az okát, különösen, ha vizelési nehézség és fájdalom, sürgető, éjszakai vizelési inger, vizelési képtelenség és általános, daganatra utaló panaszok jelentkeznek.

Csak a diagnózisra épülhet hatékony kezelés

- Elsősorban természetesen alapos kivizsgálással el kell döntenünk, mi okozza a vér megjelenését a vizeletben. Ha megvan a diagnózis, annak következményeként rendelhetünk el például antibiotikus kezelést, izomlazítókat, vesekő eltávolítást, vagy akár daganatellenes kezelést – ismerteti dr. Rákász István, az Urológiai Központ urológusa. – Természetesen minél előbb fordul egy páciens orvoshoz, annál előbb elkezdődhet a gyógyítás és jó eséllyel annál hamarabb szabadulhat meg ettől a panasztól.

Olvasta már?

<KÖVETKEZŐ CIKK>

Daganat: a beteg hangja alapján diagnosztizálható még a rák is?

EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: Urológiai Központ
# véres vizelet # hólyagrák # prosztata # derékfájás # vesekő # húgyúti fertőzés # vizelet

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés