Ezeket látta már?

Friss koronavírus hírekma

Covid okozta depresszió, szorongás: ennyire krónikus a baj

depresszió, szorongás, covid, koronavírus, omikron, vírus, járvány, poszt covid

A covid járvány miatti depresszión, szorongáson csak rontott az omikron megjelenése. Mikor lesz ennek végre vége?

A járvány elhúzódásával a szorongásnak és a depressziónak egyre gyakoribbá válik a krónikus változata. Amellett, hogy az embereknek szembe kell nézni a koronavírus okozta egészségügyi problémákkal, egyre nehezebb feladat kezelni a sok korlátozó intézkedést, és az ezzel járó változásokat.

Közel 2 év telt el azóta, hogy a koronavírus és annak velejárói felforgatták a megszokott hétköznapi életünket. 2021 novemberében már azt hittük, hogy a járvány enyhül, de megjelent a vírus omikron változata, ami talán fertőzőbb, mint az eddigi bármelyik variáns. Ekkor jött a jogos kérdés: mikor lesz ennek végre vége? A járvány miatt egyébként is megugrott a depressziósok és a szorongásban szenvedők aránya, és ezeken a számokon az omikron megjelenése csak rontott.

Létezik egy Mentális Betegségek Nemzeti Szövetségének (NAMI) nevezett szervezet, amelynek adataiból kitűnik, hogy a segítséget kérők száma 2019-hez képest 2020-ban 27 %-kal, 2020-hoz viszonyítva pedig a tavalyi évben még további 23 %-kal növekedett.

A szorongást gyakran a bizonytalanság gerjeszti

A covid járvány általánosságban vett kiszámíthatatlansága növelhette, növelheti a mentális problémák kialakulását. Egy amerikai szociális munkás, Greg Hansch a NAMI egyik vezető munkatársaként kifejtette aggodalmát az idősebbek iránt, ugyanis ők nagyobb valószínűséggel szenvedik el a járvány negatív hatásait. Egyrészt a veszélyeztetettebb korosztályba tartoznak, másrészt az is rosszul érinti az időseket, hogy az óvintézkedések miatt kimaradnak olyan fontos eseményekből (születésnapok, évfordulók, esküvők, unokák születése, karácsony, stb.) amelyeken a covid előtti időkben természetes volt a jelenlétük, mindenféle félelem nélkül részt vehettek az ünnepségeken, találkozókon.

Az emberek belefáradtak a covid miatti korlátozásokba

Katherine Gold, a Michigani Egyetem Orvostudományi Karának docense orvosként azt látja, hogy a covid járvány kimerítette az embereket. Mindenki kezd belefáradni az elszigeteltségbe, a vírustól való félelembe, korlátozásokba, egyre többen szoronganak, feszültebbek emiatt. És ez már nem csak azokra jellemző, akiknek meglévő mentális betegségük van, hanem általánosságban véve mindenkire.

A koronavírus járvány alatt/miatt kialakulhatnak mentális egészségügyi problémák. Ezeknek vannak bizonyos kockázati tényezői, amik miatt jelentkezhet depresszió, szorongás. Egyes szakértők szerint a helyzet súlyosbodásáért a következő 2 dolog tehető felelőssé:

  • elszigeteltség
  • folyamatos stressz

Az elszigeteltség negatív hatásai

Egy kifejezetten idősekkel foglalkozó pszichiáter (Dr. Reza Hosseini Ghomi) azt mondja, hogy egyre több idős betegénél tapasztal depressziót és szorongást. Ez az orvos megítélése szerint néha az elszigeteltséggel járó magány következménye is lehet, ami mellesleg egy 2020-as jelentés szerint 50 %-kal növeli a demencia kockázatát is. A páciensek lelkiállapotának romlásában a szomorúság mellett szerepet játszhat a reménytelenség is, miszerint „Ó, ennek soha nem lesz vége!”. Ezek a dolgok kihathatnak az alvásra, sokaknak sajnos az ezzel kapcsolatos gondokkal is meg kell küzdeniük.

Ahogy szokás mondani: az emberek társas lények. Szükség van szociális életre, kapcsolattartásra, mert a hosszan tartó magány pszichológiai és fizikai leépülést eredményezhet. Emellett ez a 2 dolog is szoros kapcsolatban áll egymással: a pszichológiai leépülés felgyorsíthatja a fizikait, és fordítva. Jelentette ki a New York-i Egyetem pszichiátriai professzora, Dr. Samoon Ahmad.

A folyamatos stressznek komoly következményei lehetnek

Az emberi szervezet elég rugalmas ahhoz, hogy még a mélyen traumatikus eseményekből is teljesen felépüljön. Ez a felépülési folyamat azonban nehezebb, ha a stressz nem múlik. Sokan már hónapok óta feszültek, ami a problémát krónikussá (folyamatossá) teszi. Ennek súlyos következményeképp az immunrendszer gyengülhet, nagyobb eséllyel alakulhatnak ki más egészségügyi panaszok, betegségek.

Ez is érdekelheti:

A covid-járvány kirobbanása és a körülötte kialakult helyzet kétségkívül sok stresszt okozott a világ minden táján. Az omikron variáns megjelenésével pedig az embereknek nem volt ideje regenerálódni az előző covid-hullámokból, így még többen tapasztalhatják magukon a stressz-zavarokhoz köthető leggyakoribb tüneteket:

  • az adott traumához kapcsolódó negatív gondolatok, álmok
  • társadalmi visszahúzódás: a traumával kapcsolatos tárgyak, helyek, emberek kerülése
  • negatív hozzáállás
  • hipervigilancia: állandó éberség érzése, amikor az illető könnyen megriad
  • alvási nehézség
  • kevés energia

Az is előfordulhat, hogy az illető kábítószerrel vagy alkohollal próbálja gyógyítani magát. Egy American Psychological Association (APA) által készített 2021. februári felmérésben a felnőttek 23 %-a számolt be arról, hogy többet ivott a koronavírus járvány első évében a korábbi éveikhez képest. Ezzel többek között az a gond, hogy az esetleg enyhíteni kívánt szorongáshoz hasonlóan a nagy mennyiségű alkohol fogyasztása is ugyanúgy ronthatja az immunrendszer működését, valamint súlyosabbá teheti az idősebb felnőttek körében gyakran előforduló betegségeket, mint például a magas vérnyomást, szívbetegségeket.

Testi-lelki egészségmegőrző tippek

Fontos a szakmai segítség bármilyen mentális probléma leküzdését érintően, azonban van néhány dolog, amire Ön is odafigyelhet annak érdekében, hogy javítson lelkiállapotán:

  • Kapcsolattartás: természetesen a személyes találkozók, beszélgetések teszik az embert igazán boldoggá. Ugyanakkor a teljes elszigeteltségből adódó magányon egy videobeszélgetés is sokat segíthet, ha a személyes találkozás nem megoldható.
  • Egészséges életmód: a mentális egészség megőrzésében fontos szerepe van a kiegyensúlyozott étrendnek, a megfelelő testmozgásnak, és emellett a meditáció is pozitív hatással bír.
  • Az agy aktív használata: amennyiben ideje engedi, előnyös lehet új készségek megtanulása, melyek szabad idejében lefoglalják a gondolatait, és a folyamatos sikerélmény pozitív hatással lehet lelkiállapotára.
  • Optimális egészségi állapot szinten tartása: a jelenlegi covid járvány alatt sokan félnek orvoshoz menni a szokásos szűrésekre amiatt, nehogy ott fertőződjenek meg. Azonban az óvintézkedéseket betartva sokkal több előny származik abból, ha szükség esetén kivizsgáltatja magát az illető, elkerülve ezzel az esetlegesen már kialakult betegségek súlyosbodását, vagy nem diagnosztizálását.
  • Segítségnyújtás: amellett, hogy mindenkinek jól esik a törődés, a saját lelkiállapot is javulhat, ha egy rászorulónak akár pár jó szóval segítséget nyújt, szebbé teszi a napját. Ezzel elterelve kicsit saját gondolatait is a problémáiról.

Dr. Szabó Linda

gyógyszerész

Forrás: aarp
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához