Ezeket látta már?

Macskaharapás: ismeretlen kórokozó fertőzte meg, miután megharapta egy kóbor macska

kóbor macska macskaharapás fertőzés kórokozó tünetei

Ledöbbentek a tudósok: a cica egy egy olyan baktériumfajtával fertőzte meg a férfit, amivel eddig még soha sem találkoztak.

A férfi fájdalmas kétoldali kézduzzanat miatt ment a sürgősségi osztályra és kért segítséget, 8 órával azután, hogy egy elvadult kóbor macskától több harapást szerzett be. Több harapása, horzsolt sebe is volt, környező cellulitisz jele nélkül - számolt be a Science Alert tudományos portál. Az esettanulmány az Emerging Infectious Diseases -ben jelent meg.

A kórházban a sebet kitisztították, povidon-jód oldatban fürdették meg, majd bekötözték, és emlékeztető adag tetanusz vakcinát is kapott a férfi. Elbocsátották, és orális doxiciklin-, ciprofloxacin- és metronidazol-kezelést kapott, lévén a kórtörténetében penicillin-allergia szerepelt.

24 órával később visszatért a sürgősségi osztályra a bal kis- és jobb középső ujjában kialakuló hajlítóhüvely-fertőzés, valamint mindkét alkar gyulladása miatt.

A férfi bal kezén a kis és középső ujjak fájdalmasan megduzzadtak, alkarjai szintén feldagadtak és vörösek lettek. (A beteg írásos beleegyezését adta az eset közzétételéhez, mellékelt klinikai fényképhez.) A férfi bal kezén a kis és középső ujjak fájdalmasan megduzzadtak, alkarjai szintén feldagadtak és vörösek lettek. (A beteg írásos beleegyezését adta az eset közzétételéhez, mellékelt klinikai fényképhez.) Forrás: nc.cdc.gov

Az orvosoknak sebészeti úton kellett eltávolítaniuk a sérült szövetet a sebei körül

A beteg három különböző antibiotikumot is kapott intravénásan, vankomicint, ciprofloxacint és metronidazolt, a műtét után 5 napig orális doxiciklint és metronidazolt kapott, így végül teljesen felépült.

Mindeközben a kórház orvosai elemezték a sebből vett mintákat, s a protokollnak megfelelően próbálták kideríteni, hogy pontosan milyen kórokozó fertőzte meg a férfit.

Ekkor jött a meglepetés

A fertőzés oka egy eddig ismeretlen baktériumtörzs volt. Az új baktériumfaj a Globicatella nevű gram-pozitív baktériumnemzetségbe tartozik, egyik közeli rokona a G. sulfidfaciens. Utóbbi számos antibiotikummal szemben rezisztens, és a tapasztalatok alapján félő, hogy az új faj is rendelkezik ezzel a képességgel.

A macskaharapás a zoonózisos fertőzés gyakori forrása

A felfedezés rávilágít a macskák szerepére, mint a még fel nem fedezett, humán patogén potenciállal rendelkező baktériumfajok hordozóira. A macskaharapások, macskakarmolások kezelésére jelenleg javasolt antimikrobiális gyógyszeres kezelések várhatóan elbánnak a leírt Globicatella fajokkal.

Mi a zoonózis?

Zoonózisnak azokat a betegségeket, illetve fertőzéseket nevezik, amelyek állatról emberre, illetve emberről állatra átvihetők. A kórokozók lehetnek vírusok, baktériumok, gombák vagy protozoonok (állati jellegű egysejtűek).

A zoonózisok közé tartoznak bizonyos féregfertőzések, valamint egyes prionbetegségek is, melyek ezeken a módokon kerülhetnek át fertőzött állatról emberre, illetve a fertőzött emberről állatra:

  • közvetlen kontaktus (direkt zoonózis) útján, vagy
  • közvetítőn, úgynevezett vektoron, például szúnyogokon vagy kullancsokon keresztül, vagy
  • a környezetből felvéve (szaprozoonózis) ez a fertőzött állat vagy ember szervezetéből kiürült kórokozók közvetlen vagy vízből, talajból, porból való felvételével történhet, vagy
  • állati eredetű élelmiszerek (pl.: tej, hús, tojás stb.) elfogyasztásával.

Veszélyesek a macskaharapások?

A macska harapása veszélyes lehet más állatokra és az emberekre is. Minden macska baktériumokat hordoz a szájában, amelyek szöveti fertőzéseket okozhatnak a harapott sebekben. Az egyik leggyakoribb baktérium a nagy patogenitású Pasteurella multocida . A fertőzött macskaharapás okozta seb vörös, duzzadt és fájdalmas lesz. A seb helyétől és mélységétől függően a baktériumok elterjedhetnek a környező szövetekben, és cellulitisznek nevezett állapotot okozhatnak. A baktériumok a véren keresztül a test más területeire is eljuthatnak, és vérmérgezésnek nevezett állapotot okoznak.

A fertőzött emberek influenzaszerű tüneteket tapasztalnak, lázasak lesznek, és ritkán, ha nem kérnek megfelelő orvosi kezelést, az állapotukba bele is halhatnak. A gyermekek, az idősek, a betegek és az immunszupprimált egyének különösen ki vannak téve a súlyos fertőzések kialakulásának macskaharapás esetén.

Mit tegyek azonnal, ha megharap egy macska?

  • Azonnal mossa le a sebet folyó víz alatt legalább 5 percig. 
  • Kerülje a seb erőteljes dörzsölését, illetve erős fertőtlenítőszerek vagy egyéb vegyszerek használatát, mivel ez károsíthatja a szöveteket és késlelteti a sebgyógyulást. 
  • Tisztíthatja a sebet enyhe szappanos oldattal vagy enyhe sóoldattal (keverjen el 1 teáskanál konyhasót 2 csésze vízben). 
  • A vérzés ellenőrzése a sebre gyakorolt ​​közvetlen nyomással nedvszívó kötszer vagy kötszer segítségével.
  • A lehető leghamarabb orvoshoz kell fordulnia. A legtöbb macskaharapás kis szúrásnak, felületi karcolának tűnhet, de ahhoz a kis sérülés is elég, hogy a patogén baktériumokat mélyen a bőrbe juttassa. Kezelés hiányában 24-48 órán belül súlyos fertőzés alakulhat ki.

Olvasta már?

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en is!

<KÖVETKEZŐ CIKK>

Feléledt egy veszélyes középkori betegség - elszigetelik az új megbetegedőket

Mi a Tünetkereső? Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ mappa

fertőző betegség

Forrás: Emerging Infectious Diseases
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához