Ezeket látta már?

Szepszis: ilyen ártalmatlannak tűnő betegségeknek is ez lehet a vége

szepszis, kórház, kutatás

A kórházi adatok azt mutatják, hogy a gyilkos állapot sokkal gyakoribb, mint azt korábban gondolták.

Egy új, svéd tanulmányban megjelent adatok azt mutatják, hogy a szepszis a kórházi betegeknél sokkal gyakoribb, mint azt korábban sokan hitték. A kutatók most azon dolgoznak, hogy feltérképezzék a helyzetet egész Európában.

A dél-svédországi Skåne megyében 2016-ban végzett kezdeti kutatások megkongatták a vészharangot, amikor megállapították, hogy a szepszis előfordulási gyakorisága a vártnál jóval magasabb – 750/100 000 felnőtt. Most ugyanabban a régióban új kutatásokat használnak kísérleti projektként, mielőtt a csapat egy hasonló, egész Európát lefedő tanulmányba kezdene.

Azt találták, hogy a szepszis a kórházi kezelések 4 százalékában volt jelen és a betegek 20 százaléka három hónapon belül meg is halt.

"Ez olyan gyakorivá teszi a szepszist, mint a rák. Hasonló negatív, hosszú távú következményekkel, és olyan halálos kimenettel, mint például egy hirtelen jött szívroham. A szepszist túlélők háromnegyede olyan hosszú távú szövődményeket is tapasztal, mint például a veseproblémák és kognitív nehézségek."- mondta Adam Linder vezető szerző közleményében.

A szepszis arányát korábban nehéz volt nyomon követni, ahogyan a társszerző, Lisa Mellhammar kifejtette:

„Az orvosok diagnosztikai kódok segítségével osztályozzák a betegeket. Mivel a szepszis egy fertőzésből eredő másodlagos diagnózis, az állapot jelentősen aluldiagnosztizált, mivel gyakran az elsődleges betegség diktálja a diagnosztikai kódot.”

A kutatók véleménye szerint a vérmérgezést járványnak kell tekinteni. Emiatt az Európai Szepszis Szövetséggel közösen dolgoznak munkájuk következő szakaszán.

Mi az a szepszis?

Ahogy Mellhammar elmagyarázta, a szepszis másodlagos állapot – ez történik, amikor egy meglévő fertőzés kikerül az irányítás alól, és a szervezet immunrendszere megtámadja az egyébként egészséges szöveteket. Szinte minden fertőzés, beleértve az olyan gyakori vírusfertőzéseket, mint az influenza és a Covid-19, szepszishez vezethet, még akkor is, ha maga a fertőzés kezdetben nem tűnt olyan súlyosnak.

A szepszises esetek többségét bakteriális fertőzések okozzák , gyakran a tüdőben, a húgyutakban, a bőrben vagy a gyomor-bélrendszerben.

Ha gyanítja, hogy bakteriális fertőzése van, fontos, hogy mielőbb orvoshoz forduljon, hogy megfelelő kezelést kaphasson, és a lehető legjobb esélye legyen megelőzni a szepszis kialakulását. Szepszis gyanúja esetén létfontosságú az időben történő kezelés, mivel a tünetek nagyon gyorsan súlyosbodhatnak.

Mik a szepszis tünetei?

A szepszist nehéz észrevenni, de vannak olyan jelek, amelyekre figyelni kell.

  • Zavartság, tájékozódási zavar vagy elmosódott beszéd
  • Gyors szívverés vagy gyenge pulzus
  • Láz, hidegrázás vagy nagyon hideg érzés
  • Nyirkos vagy izzadt bőr
  • Sápadt, foltos vagy kék/szürke bőr, az ajkak vagy a nyelv – ez könnyebben látható a kézfejen vagy a talpon mélyebb bőrtónus esetén
  • Légszomj
  • Kiütés, amely nem halványul el, amikor megnyomja
  • Extrém fájdalom vagy kényelmetlenség

A szepszisben szenvedők gyakran rendkívül rosszul érzik magukat. A túlélők a „közelgő végzet” érzéséről vagy a halálfélelemről beszéltek.

Csecsemőknél vagy nagyon kisgyermekeknél a következőket is észlelheti:

  • Túlzott álmosság
  • Nem válaszol a szokásos módon
  • A sírás másképp hangzik, mint általában
  • Zajos vagy gyors légzés

Nem minden szepszisben szenvedő személynél jelentkeznek ezek a tünetek.

Ha kétségei vannak, a legjobb, ha bízik az ösztöneiben, és gyorsan sürgősségi orvosi ellátást kér, tudatva a kezelővel, hogy szepszisre gyanakszik. Ez különösen akkor fontos, ha tudja, hogy a páciens nemrégiben fertőzést szenvedett, vagy ha valaki más volt kitéve potenciálisan fertőző betegséggel.

A svéd tanulmány szerzői hangsúlyozták a szepszissel kapcsolatos tudatosság növelésének fontosságát.

"Bár a szepszis ellátása javult az elmúlt években, javítanunk kell diagnosztikai módszereinket a betegek korábbi azonosítása érdekében" - mondta Linder.

Olvasta már?

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en is!

<KÖVETKEZŐ CIKK>

Trombózis: ennél az 5 tünetnél jobb, ha hívja a mentőket!

Mi a Tünetkereső? Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ mappa

koronavírus

Forrás: jamanetwork
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához