Ezeket látta már?

Becsapós gyulladásokozó gócok: allergia, ízületi gyulladás, fogfájás oka is lehet ez

Betegségek
2024. szeptember 02. 09:04
gyulladás góc allergia ízület fogfájás

Előfordulhat, hogy nem tudunk meggyógyulni, vagy az átmeneti gyógyulást követően panaszaink újból megjelennek. Ilyen esetben az orvosok a betegség kiváltó okaként a szervezetben megbújó gócot is feltételezik.

A gócbetegség olyan kórfolyamat, amely során egy adott szerv vagy egy szervrendszer gyulladásos eredetű megbetegedése a szervezet egy távolabbi pontján, másodlagos betegség kialakulását idézi elő.

Hajhullás, ízületi fájdalom, allergia

A betegséget kiváltó idült (krónikus) gyulladást nevezzük gócnak. A góc általában tünetszegény, ahonnan a különböző baktériumok, és azok toxinjai a vér és nyirokkeringés útján jutnak el a szervezet védekezésére kevésbé képes területeire és ott betegségeket okoznak.

Szervezetünkben a leggyakrabban előforduló gócok, amelyek másodlagos megbetegedést válthatnak ki: a fogak, a mandulák, az arc és homloküreg, a középfül, a vakbél, a prosztata, a petefészek, az idült gyulladása.

Gócbetegség gyanúja merülhet fel az alábbi tünetek észlelésekor: foltos hajhullás, bőrproblémák (kiütések, ekcéma), ízületi fájdalmak, allergiák, bélgyulladások, stb.

A fog eredetű gócok között szerepelhetnek:

  • elhalt fogak, gyökérkezelt fogak: a gyökértömés nem megfelelő,
  • gyökérkezelt fogak: a gyökértömés ugyan jónak mondható, de a gyökércsúcs körül krónikus gyulladás alakul ki,
  • krónikus ínygyulladás: ilyenkor a fogfelszínén lévő lepedékben lévő baktériumok váltják ki és tartják fenn a gyulladást,
  • krónikus fogágygyulladás: a tasakok alakulnak ki, amely kiváló környezetet biztosít a gyulladást kiváltó baktériumok számára, visszamaradt foggyökér, állcsontban lévő előtörési tendenciát nem mutató fog (pl. bölcsességfog).

A szájüregi góc talaján kialakuló leggyakoribb szervi megbetegedések: szív- és érrendszeri megbetegedések, sokízületi, kötőhártya- és krónikus vesegyulladás, májtályog, bőrbetegségek (foltos hajhullás, ekcéma, pikkelysömör) légzőszervi betegségek (COPD, aspirációs pneumónia,tüdőtályog), emésztőrendszeri megbetegedés (gyomor- és nyombélfekély, Crohn-betegség), idegrendszeri betegségek (agyhártyagyulladás, agytályog), valamint a koraszülés.

Hogyan jelezheti a fogínyünk az agyvérzést vagy a diabéteszt?

Góckutatás

Góc gyanúja esetén az orvos a beteget különböző szakrendelésekre küldi, ahol góckutatást végeznek: fogászat, fül-orr-gégészet, belgyógyászat, nőgyógyászat, urológia. Amennyiben felmerül a fogászati góc gyanúja, akkor a fogazat és a szájüreg teljes vizsgálata és röntgenvizsgálat is szükséges. Gócos fog esetében a kezelés során elsősorban a fog megmentésére törekednek, az eltávolítás mellett csak a végső esetben döntenek.

Leggyakoribb megoldás a fog gyökérkezelése, de előfordul, hogy a korábban gyökérkezelt fog válik gócossá. Ilyenkor szóba jön a rossz gyökértömés cseréje vagy a gyökércsúcs eltávolítása. Az íny és a fogágy gyulladásánál fontos az ínyalatti és feletti fogkő eltávolítása. A radikalitást meghatározza a személy alapbetegsége. Azokat a fogakat, melyek nem tudnak előtörni (bölcsességfog, állcsontban maradt fog), és az állcsontok cisztás megbetegedéseit műtéti úton kell eltávolítani.

Összegezve

  • A gócbetegség egy kórfolyamat, amely másodlagos betegséget okoz.
  • A leggyakoribb gócbetegségek a fogak, a mandulák, az arc és a homloküreg, a középfül, a vakbél, a prosztata vagy a petefészek gyulladásai.
  • Ilyen tüneteknél gyanakodjon: hajhullás, bőrproblémák, ízületi fájdalmak, allergiák, bélgyulladások.
  • A szájüregi góc szív- és érrendszeri, bőr-, légzőszervi, emésztőrendszeri betegségeket is okozhat.
  • Az orvos gócbetegség gyanúja esetén különböző szakrendelésekre küldi a beteget a góckutatás elvégezése érdekében.

<KÖVETKEZŐ CIKK>

Szájpenész: oka, tünetei, kialakulása és kezelése



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: EgészségKalauz
# fog # gyulladt fog # Fogászat # fogászati góc # gyulladás

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés