Ezeket látta már?

Gének - és a daganatok agresszivitása

Betegségek
2011. március 29. 10:46
Módosítva: 2015. november 04. 13:49

A gének ki- és bekapcsolása szabályozza a daganatok agresszivitását. A Memorial Sloan-Kettering Rákközpont kutatói egy újfajta módszer segítségével képesek megjósolni, melyik emlőrák fog szétterjedni a szervezetben, melyik nem.

A Science Translational Medicine március 23-i számában megjelent tanulmány azzal foglalkozik, miként lehet elkülöníteni egymástól az agresszív, és a kevésbé agresszív emlőrákokat. Dr. Timothy A. Chan és munkatársai szerint nem elég a kromoszómákban zajló változások feltérképezése, ugyanis a sejtek "epigenetikus mintázata" határozza meg azt, hogy melyik gén van bekapcsolt, melyik kikapcsolt állapotban. Az epigenetikus mintázatot olyan környezeti faktork is képesek befolyásolni, mint az étrend, a stressz, fennálló betegségek, illetve a környezet szennyezettségének mértéke.

daganatos-ct-felvetel-280x2-d000007E2ef37e282f765

Forrás: Rákgyógyítás


A felfedezés a remények szerint új diagnosztikus és szűrő-eszközök fejlesztéséhez vezethet, valamint befolyásolja a gyógyszerstratégiát is. Továbbá segíthet azonosíthatni azokat a tényezőket, melyek befolyásolják a daganatok kialakulását és azok viselkedését. A legtöbb daganatos beteg halálát nem az elsődleges daganat okozza, hanem inkább a kialakuló áttétek, emiatt a daganat agresszivitásának felismerése, és az esetleges áttétgátló kezelés alkalmazása igen nagy jelentőségű.

A nagy nemzetközi összefogásban végzett vizsgálat során a kutatók több altípusba tartozó (hormonpozitív, negatív, áttéteket képző, illetve nem képző) daganatokat gyűjtöttek, majd megvizsgálták a daganatok metilációs mintázatát. A gének egy fontos szabályozó funkciója a módosító hatású metiláció, mely végeredményben a ki- és bekapcsolást végzi. Ennek alapján az egyik csoport magas metilációs szintet mutatott, míg a másik alacsony szintet.

A magas metilációs szintű csoport genetikailag viszonylag stabilnak bizonyult, és ezek inkább hormonális pozitivitást mutattak. Ezzel szemben az alacsony metiláció mintegy fele-fele arányban tartalmazott hormonpozitív, és negatív daganatokat. Az eredményeket függetlenítve a hormonális állapottól, a magas metilációs állapot jobb várható kimenetellel járt, mint az alacsony.

A munkacsoport jelenleg azt kutatja, mi idézi elő ezeket a változásokat, melyeket az emlőn kívül még vastagbélrákban és egy speciális agydaganatban, glioblasztómában is vizsgálnak.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: Medipress
# Daganatos betegségek # Diagnosztika # genetika # genetikai betegségek

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés