Ezeket látta már?

Ha kedves az immunrendszere, szedjen ősszel probiotikumot!

Betegségek
2021. november 09. 23:04
vitaminpótlás, prebiotikum, probiotikum, pre- és probiotikum, bélflóra, antibiotikum

Ősszel nemcsak vitaminpótlásra van szükség, hanem a bélflóra „táplálására”, helyreállítására is. Miért? Mutatjuk az okát.

Mert a bélflóra fontos szerepet játszik immunrendszerünk készenléti szinten tartásában, ehhez pedig pre- és probiotikumok bevitelére is szükség van. Lássuk, mikor és hogyan érdemes a pre- és probiotikumokat alkalmazni!

A helytelen étkezés és életmód, a stressz, bizonyos gyógyszerek fogyasztása (például antibiotikumok), a beleinkben lakó, jó baktériumok nagy számú pusztulásához, a kórokozók elszaporodásához vezethetnek, ez pedig felboríthatja az egészséges bélflóra egyensúlyt. Ennek következménye, hogy immunrendszerünk legyengül és fogékonyabbak leszünk a fertőzésekre.

Így segít a probiotikum az ellenálló képességben

A probiotikumok (a görög 'pro bios' = 'az életért‘ kifejezésből) alatt ma válogatott élő mikroorganizmusokat, pl. tejsavbaktériumokat értünk (lactobacillusok). Természetes formájukban tejsavas erjedéssel készült fermentált élelmiszerekben vannak jelen. Probiotikum szedésével tehát a hiányzó baktériumtörzseket telepíthetjük be a szervezetünkbe.

Ezeknek a hasznos baktériumoknak a táplálékai a prebiotikumok. Könnyen belátható, hogy a betelepített baktériumtörzseket "etetni is kell", ezért érdemes prebiotikumot tartalmazó élelmiszereket vagy étrend-kiegészítő készítményeket fogyasztani. Természetes prebiotikum a csicsókában vagy a cikóriában található inulin. Ma már a két összetevőt egyesítő termékek is kaphatók, ezeket hívjuk szimbiotikumoknak.

Járványos időszakokban immunerősítés céljából pre- és probiotikum együttes szedése ajánlott.

A bélflóra támogatásával ugyanis a vitaminok is könnyebben és hatékonyabban felszívódnak, így ellenálló képességünk is fokozódik.

Sőt! Mivel az olyan jó baktériumok, mint a Lactobacillusok és a bifidobaktériumok segítik a belek és a gyomor méregtelenítését, erősítik a sejteket, így meggátolhatják egyes rákkeltő enzimek képződését is. Emellett az egészséges bélflóra képes olyan betegséget okozó baktériumok fejlődését is gátolni, mint például a szalmonella vagy az E. coli.

Ezért kell pre- és probiotikum is az antibiotikum mellé

Amikor antibiotikumokat szedünk, a gyógyszer hatóanyagai nem válogatnak a jó és a rossz baktériumok között, ennek pedig az a következménye, hogy nemcsak az utóbbiak pusztulnak el, hanem bélflóránk hasznos tagjai is.

Az ilyen esetben okozott károk azonban megelőzhetők vagy orvosolhatók. A legbiztosabb megoldást az jelenti, ha már a fertőzésre felírt gyógyszer szedésének időtartama alatt, majd a gyógyulást követően még legalább egy-két hétig folyamatosan használunk probiotikumokat.

Az indokolatlan antibiotikumszedés többet árt, mint használ. Olvasson tovább!

Milyen betegségeknél segíthet a probiotikum?

  • Fertőzések esetén kiszorítják a kórokozó baktériumokat, megakadályozzák a gombák kóros elszaporodását és a gátolják a vírusok károsító hatását is.
  • Emésztési zavaroknál enyhítik vagy megszüntetik a hasmenést, a puffadást, a rossz leheletet, gyulladásos bélbetegségeknél hatásos kiegészítő terápiát jelenthetnek.
  • Csökkenthetik a felső légúti és az élelmiszerallergiás betegek panaszait.
  • Atópiás dermatitiszben szenvedő betegeknél javulást hoznak a bőrtünetekben.
  • Hatékonyak lehetnek visszatérő hüvelyfertőzések kezelésében.

Rostok, pro- és prebiotikumok: így segíthetnek a rákmegelőzésben - kattintson!

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: EgészségKalauz
# vitaminpótlás # prebiotikum # probiotikum # pre- és probiotikum # bélflóra # antibiotikum

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés