Ezeket látta már?

Nagyobb az esélye a cukorbetegségre ha, este vagy váltott műszakban dolgozik

cukorbetegség, diabétesz

Svájci kutatók bebizonyították az összefüggést a hasnyálmirigy sejtjeiben lévő biológiai óra zavara és a 2-es típusú diabétesz között.

A napi biológiai óra - a cirkadián ritmus - segítségével a szervezet "számít" a földi élet szabályos időszakonként ismétlődő változásaira és alkalmazkodik hozzájuk. A szervezet szinte minden sejtjében van molekuláris "óra", hogy a nappalok és éjszakák váltakozásának 24 órás ciklusához igazítsa és szabályozza az anyagcsere működését.

Egyre több a bizonyíték arra, hogy a belső óra zavarai, amelyek a gyakori időzónaváltásokból, a rendszertelen munkaidőből vagy az öregedésből származnak, jelentősen befolyásolják az anyagcsere-betegségek, köztük a 2-es típusú diabétesz kialakulását. Ezek a zavarok akadályozhatják a hasnyálmirigy Langerhans-szigeteiben található sejtek hormontermelő működését. Ezek a sejtek választják ki a vércukor szabályozásában szerepet játszó inzulint és glukagont.

A Genfi Egyetem (UNIGE) és a Genfi Egyetemi Klinikák (HUG) kutatói összehasonlították 2-es típusú diabéteszesek és egészséges emberek hasnyálmirigysejtjeit. Elsőként igazolták, hogy a betegek Langerhans-szigeteinek sejtjeiben sérült a biológiai óra, ami együtt járt a hormonkiválasztás zavarával. A nobiletin nevű, citromhéjból kivont vegyület segítségével a kutatóknak sikerült "kijavítaniuk" az elromlott biológiai órát és részben helyreállítani a szigetsejt működését.A tudósok az amerikai tudományos akadémia lapjának (PNAS) aktuális számában írtak a diabétesz kezelésének erről az innovatív útjáról.

2 évvel ezelőtt az egyetem kutatócsoportja rágcsálóknál már kimutatta, hogy a hasnyálmirigysejtek cirkadián ritmusának megzavarása károsította az inzulin- és glukagontermelést, ezzel elősegítette a cukorbetegség kialakulását.

"Amikor laboratóriumban emberi hasnyálmirigysejtek tenyészetében mesterségesen megzavarták a biológiai órát, a két kulcshormon kiválasztása is sérült. A következő lépés az volt, hogy megnézzük ugyanezt betegek hasnyálmirigysejtjeiben" - mondta Volodymyr Petrenko, az új tanulmány vezető szerzője.

Olvasta már?

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en is!

<KÖVETKEZŐ CIKK>

Így vezethet cukorbetegséghez a nikotin és a dohányzás

Mi a Tünetkereső? Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ mappa

Cukorbetegség

Forrás: MTI
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához