Ezeket látta már?

Pillanatnyi figyelemzavar vagy demencia? Ezek a betegség korai jelei

figyelemzavar demencia korai jelei

A betegség elsősorban a 65 év feletti korosztályt érinti, de fiatalabb korban is kialakulhat.

Az Egészségügyi Világszervezet adatai szerint világszerte több mint 55 millió ember küzd demenciával. A demencia nem csupán a gondolkodás, az érzelmek és a társas készségek hanyatlását jelenti, hanem korlátozza a társas életet és a teljesítőképességet is. Általában az agy bizonyítható betegségével társul. Évente több mint 10 millió új esetet diagnosztizálnak. A leggyakoribb formája valószínűleg az Alzheimer-kór, amit 20%-kal követ az érrendszeri demencia.

Sokan tapasztalnak olykor-olykor feledékenységet, ez azonban nem azonos a demenciát jellemző memóriazavarral. A „nem találom a kulcsom”, „nem emlékszem, bezártam-e az ajtót” típusú pillanatnyi figyelemzavar fáradtság vagy valamilyen hangulatzavar következménye.

A demencia okozta memóriazavarhoz a gondolkodással kapcsolatos (kognitív) tünetek és nem kognitív, pszichés tünetek is társulnak. Kognitív tünet a beszéd, a cselekvés, a felismerés vagy a végrehajtási funkciók zavara, amely befolyást gyakorol a beteg mindennapi önellátására.

A betegség lefolyása során jelentkező pszichés tünet lehet valamely affektív zavar

  • depresszió
  • szorongás,
  • apátia (társas és érzelmi visszahúzódás), 
  • pszichózis
  • hallucináció,
  • agresszivitás,
  • agitáció
  • hiperaktivitás (pl. elkóborlás, helytelen tárgyhasználat).

Ezek a korai jelek segíthetnek a demencia felismerésében

Ha hozzátartozóján a demencia jeleit észleli, feltétlenül forduljon a háziorvoshoz, és segítségével keresse fel a lakóhelyéhez legközelebb található demenciacentrumot. A betegség kórismézését követően rendszeresen egyeztessen ideggyógyásszal arról, hogy a hanyatlási folyamat során milyen tüneti segítség adható a beteg számára.

Rövid távú memóriazavarok

A memóriazavarok a demencia korai jelei lehetnek - ezek a változások eleinte finomak és általában a rövid távú memóriára korlátozódnak. A demenciában szenvedő képes lehet emlékezni évekkel ezelőtt történt eseményekre, de elfelejti, hogy mit reggelizett. Egy másik gyakori tünet az, hogy nem emlékszik, hová tett bizonyos tárgyakat vagy belép egy szobába, de nem tudja, miért is akart ott tenni. Szintén előfordulhat, hogy elfelejti, mit kellett volna tennie az adott napon.

Kommunikációs nehézségek

A gondolatok kommunikációjának nehézsége egy másik korai demencia tünet. A demenciában szenvedők nehezen fejezik ki magukat, nem találják a gondolataikat kifejező, megfelelő szavakat. Előfordulhat, hogy egy mondat közepén elakadnak, és nem tudják, hogyan folytassák. A beszélgetés kihívást jelent a beszélgetőtársnak is, hiszen a szokásosnál tovább tart, amíg a másik sikerrel kifejezi gondolatait vagy érzéseit.

Hangulatváltozások

A hangulatváltozások, a depresszió, a szorongás gyakori jelenség a demencia korai szakaszában. Ilyenkor az érintett idegesebbé válik, aggódónak tűnik, könnyen kiborul, ha a megszokott rutinja megváltozik, vagy ismeretlen helyzetbe kerül. A hangulati változások közepette a családtagok egyfajta személyiségváltozásnak lehetnek tanúi, ami lélekben számukra is megterhelő.

Apátia, kedvetlenség, érdektelenség

Az apátia gyakori jel a korai demenciában. A demencia miatt az érintett beteg elveszítheti érdeklődését korábban kedvelt dolgok, hobbik iránt, elkerüli a barátait, családtagjait is.

Összezavarodás

A demenciában szenvedők gyakran összezavarodhatnak, nehezen emlékeznek visza arcokra, helyzetekre - olykor egyáltalán nem is tudják, hogy épp milyen napot, hónapot írunk, és ők maguk hol vannak. Ez a zavartság az egyik legfeltűnűbb demencia jel: ez már a családtagok és barátok figyelmét is felhívja arra, hogy valami nagyobb probléma áll fenn.

Nehezen veszi fel a szálakat, elvész a történetek fonalában

Mivel a demenciában szenvedők gyakran nehezen értik meg a hallott szavak jelentését, illetve nehezen képesek követni a beszélgetéseket és a tévéműsorokat. Sok idős ember úgy véli, hogy ez a korral jár, de fontos, hogy az orvosok kivizsgálják a tüneteket.

Mi a demencia?

A demencia olyan krónikus idegrendszeri betegség, amely során visszafordíthatatlan elváltozások jönnek létre az agyban, ami szellemi hanyatláshoz vezet. A betegség részeként megjelenő tünetek közé tartozik a memóriazavar, valamint a gondolkodás, figyelem és végrehajtó funkciók zavara. Ezek a tünetek jelentős zavart okoznak a beteg mindennapi életében, beleértve a társas és munkahelyi funkciókat is.

A demencia kezdete

A demenciának számos formája létezik, amelyek az ideggyógyászati tünetek és a kiváltó ok szerint is csoportosíthatók.

Kezdetben a beteg önállóan képes ellátni mindennapi teendőit és a munkáját, csak enyhe memóriazavar és a bonyolultabb problémák kezelésének nehézsége észlelhető. Ez az állapot az ún. enyhe kognitív zavar, amely nem felel meg a demencia kritériumainak.

Az ezt követő szakaszok a következőkkel jellemzők

  • Enyhe demencia: egy-egy területen nyilvánvaló, de enyhe károsodás észlelhető, amely korlátozza a mindennapi tevékenységet és a munkavégzést. A beteg nem igényel állandó felügyeletet, jól ismert környezetében egyedül is boldogul.
  • Közepes demencia: a beteg folyamatos felügyeletet igényel, több tevékenységében fizikai segítségre van szüksége.
  • Súlyos demencia: a beteg mindennapi működésében, a személyi higiénia ellátásában is fizikai segítségre szorul. A betegség utolsó szakaszában az alapvető mozgásos képességek (járás, nyelés) is károsodnak.

Megelőzés: mit lehet tenni a demencia ellen?

Fontos, hogy a demencia nem az időskor természetes velejárója, hanem egy betegség. A betegség kialakulásában közrejátszó, módosítható tényezőkmegelőzhetők a szív- és érrendszer védelmével, ami magában foglalja az egészséges táplálkozást, a rendszeres testmozgást, a dohányzás mellőzését, és az alkoholfogyasztás mértékének korlátozását.

A demencia megelőzésének másik módja az agyat serkentő mindennapi tevékenységekbe való aktív részvétel (például rejtvényfejtés, tanulás stb.), ami hozzájárulhat a szellemi egészség megőrzéséhez. A demencia korai felismerésével és az időben megkezdett kezeléssel lassítható a hanyatlás folyamata, és csökkenthetők a betegség tünetei.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en is!

<KÖVETKEZŐ CIKK>

Mi a demencia tünete, és mikor kell miatta orvoshoz menni?

Mi a Tünetkereső? Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ mappa

demencia

Forrás: Healthline
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához