Ezeket látta már?

Irritábilis bél szindróma: ebben az esetben telefonos megoldás is van rá!

Betegségek
2023. december 17. 19:04
irritábilis bél szindróma, viselkedésterápia, IBS, puffadás, hasmenés, székrekedés, hasi görcs

Az IBS, vagyis az irritábilis bél szindróma nevű betegség kezelésében igen hatékonynak bizonyult a kognitív viselkedésterápia.

Az irritábilis bél szindróma (IBS) krónikus betegség, melyre a hasi fájdalmak és görcsök, a puffadás, a hasmenés és a székrekedés váltakozása a jellemző. Jelenlegi tudásunk szerint nem gyógyítható, de komplex terápiával általában jól kezelhető.

Hogyan kezelhető az IBS?

A terápia gyógyszerszedést, az életmód megváltoztatását és pszichológiai terápiát is magában foglalhat. A legjobb eredmények ezek kombinációjával érhetőek el, ám egy most megjelent kutatás szerint a kognitív viselkedésterápia (CBT) önmagában is jelentős mértékben csökkentheti a kellemetlen tüneteket.

Hazel Everitt professzor és kollégái arra voltak kíváncsiak, vajon a telefonos, illetve online terápiának is van-e olyan pozitív hatása, mint a személyes találkozóknak, valamint, hogy önmagában a CBT lehet-e olyan hatékony, mint a gyógyszeres kezelés. Emellett azt is igyekeztek kideríteni, a pozitív hatás hosszú távon is érvényesülhet-e. Korábban ugyanez a kutatócsoport már megállapította, hogy a viselkedésterápia a hagyományos gyógyszerezéssel kombinálva hatékonyabb, mint csak a gyógyszeres kezelés.

A kutatásba 558 önkéntest vontak be. A betegek mindegyikének erős tünetei voltak, annak ellenére, hogy hosszabb ideje kaptak gyógyszereket. A résztvevőket három csoportba osztották, vagy telefonos terápiában vettek részt, vagy internetes terápiában (minimális szakemberi támogatással), vagy pedig a korábbi gyógyszerezést folytatták, CBT nélkül. A résztvevőknek 12 és 24 hónap elteltével kérdőívet kellett kitölteniük a tüneteikről.

A viselkedésterápia hatékony telefonon is

Úgy találták, hogy 2 év elteltével a kognitív viselkedésterápia hosszú távon is javította a betegség tüneteit, függetlenül attól, hogy telefonon vagy interneten vettek részt benne a betegek. A telefonos terápiában részt vevők 71 százaléka, míg az online terápiás csoportban lévők 63 százaléka számolt be a kellemetlenségek csökkenéséről, szemben a hagyományos terápiát követőkkel, ahol az arány csak 46 százalék volt.

„Ez a felfedezés nagyon izgalmas és fontos, hiszen megváltoztathatja az IBS kezeléséről alkotott elképzeléseinket. A telefonos és az internetes viselkedésterápia sokkal kényelmesebb a betegeknek, hiszen nincs szükség személyes találkozókra. A pozitív hatások pedig hosszú ideig érvényesülnek” – mondta Hazel Everitt professzor.

Olvasta már?

<KÖVETKEZŐ CIKK>

Hasfájás, puffadás: ha hetente egyszer visszatérnek a tünetek, ez lehet a baj



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: The Lancet
# viselkedésterápia # IBS # irritábilis bélszindróma # kognitív viselkedésterápia # Kutatás

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés