Ezeket látta már?

Jól kezelhető gyermekkori betegség? Az akut limfoid leukémia

Betegségek
2010. május 18. 11:25
Módosítva: 2015. november 04. 13:49

Gyermekkori leukémia: genetika és orvoslás. A gyermekkori leukémia egyik fajtájának hatékonyabb gyógyítása, valamint a kezelés során keletkező mellékhatások esélyének csökkentése lehet annak a magyar tudósok részvételével folyó kutatásnak az eredménye, amelyről a világ egyik legtekintélyesebb szaklapja, a Nature Genetics online változata számolt be.

Akut limfoid leukémia, vagyis heveny nyiroksejtes fehérvérűség – ez annak a főleg gyermekkorban jelentkező betegségnek a neve, amellyel immár nyolc éve foglalkozik a Semmelweis Egyetem II. számú Gyermekklinikája, valamint a Genetikai, Sejt- és Immunbiológiai Intézet néhány kutatója. Falus András akadémikus, immunológus, aki a kezdetek óta segíti a munkát, az mta.hu-nak nyilatkozva azt mondta: az új kemoterápiás eljárásoknak köszönhetően az akut limfoid leukémia nagyjából az esetek nyolcvan százalékában gyógyítható. Nemzetközi vizsgálatok alapján a már gyógyult gyermekek több mint 70 százalékánál azonban a kezelés utóhatásaként évek múlva különböző betegségek jelentkezhetnek.

gyermekmento2-d000015A2bc82ab89afed

Forrás: Rákgyógyítás


Ezek gyakran olyan szív- vagy veseelégtelenségek, esetleg mozgásszervi betegségek, amelyek súlyos problémát jelentenek a korábban a leukémiát legyőző gyermekek számára.

- A citosztatikus gyógyszeres kezelésről tudni kell, hogy az másként hat egy-egy betegre - magyarázta Szalai Csaba kutatócsoport-vezető az mta.hu-nak. Mint mondta, éppen ezt a jelenséget vizsgálja az általuk segítségül hívott tudományág, a farmakogenomika. Azt tehát, hogy mi ennek az észlelt gyógyszerhatásnak és mellékhatásnak a genetikai oka. Szintén fontos annak a megállapítása, hogy van-e a leukémia kialakulására hajlamosító öröklődő genetikai hajlam, melynek meglétét sokáig vitatták.

Egy magyar kutatók közreműködésével a közelmúltban megalakult nemzetközi konzorcium arra a kérdésre kívánt választ találni, hogy vannak-e olyan, amúgy gyenge hatású, de gyakori genetikai variációk, amelyek befolyásolják a betegség kialakulását. Ezek megismerésével jobban meg lehet érteni a betegség kialakulásának egyéni mechanizmusait, amely szintén hozzájárulhat az egyénre szabott terápia kialakításához.

A Nature Genetics-ben megjelent publikációból az derül ki: valóban vannak olyan velünk született genetikai variációk, amelyek befolyásolják hajlamunkat a leukémia kialakulására. A konzorcium tagjai által eddig feltárt genetikai variációk az öröklődő hajlam 80 százalékáért tehetők felelőssé - nyilatkozta az mta.hu-nak Szalai Csaba. A magyar kutatók mindezek alapján azt remélik, hogy ha a kis betegek genetikai jellegzetességeit ismerik, akkor már előre, szinte személyre szabott kezelést tudnak biztosítani a számukra. Ezzel a módszerrel pedig nem csak a leukémia elleni küzdelem lehet hatásosabb, hanem csökkenthető a mellékhatás megjelenésének esélye is.

Szalai Csaba az általuk elért eredmények hátteréről szólva hangsúlyozta: a 19 kutató együttes munkájához nagy segítséget jelentett az a részletes és szisztematikus munkával összeállított, különböző eseteket feldolgozó adatbázis, amelyhez hasonló alapos és részletes a közös kutatásban részt vevő német, angol, spanyol és kanadai tudósok hazájában sincs. Mint mondta, ez jó alapot biztosít ahhoz az általuk hosszú távúra tervezett kutatómunkához, amelyet a Nature-cikk megjelenése után is folytatnak.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: Rákgyógyítás
# Daganatos betegségek # diagnózis # leukémia # terápia

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés