Ezeket látta már?

Kell-e oltás, ha már átestem a COVID-on?

Betegségek
2021. április 26. 13:59
koronavírus oltás, vakcina, covid19

Sokan kérdezik ezt, hiszen ha egyszer már elkaptuk a koronavírust, akkor elvileg védettnek kellene lennünk a fertőzéssel szemben - vagy mégsem? A válasz röviden: nem.

Bővebben: Tracy Hussell immunológus, a Manchesteri Egyetem gyulladásos betegségekkel foglalkozó egyetemi tanára szerint néhány immunológiai alapvetés megértése után egyértelművé válnak a válaszok.

A koronavírus elleni vakcinák ugyanis mind azt a célt szolgálják, hogy immunválaszokat váltsanak ki azokra a fehérjékre, amelyeknek a segítségével a vírus megtámadja a sejteket. Akár vírusvektoros vakcinákról van szó, akár a vírus mRNS-ével dolgozó oltásokról, a kívánt végeredmény ugyanaz: az immunrendszer ismerje fel a SARS-CoV-2-re jellemző fehérjét, és egy későbbi fertőzés esetén állítson elő antitesteket és T-sejteket.

Kell-e oltás, ha súlyos volt nálam a COVID?

A Manchesteri Egyetem szakértője szerint annak is jót tehet az oltás, aki már átesett a koronavírus okozta betegségen. Rendelkezésre állnak már tudományos bizonyítékok esetekről, amikor a kórházban kezelt koronavírus-fertőzötteknél olyan súlyos tünetek alakultak ki, hogy az immunválasz gyengült, és az immunológiai memória sem működött megfelelően.

Kell-e oltás, ha enyhe tüneteim voltak a koronavírus-fertőzés alatt?

Az ellenkező esetben – amikor valaki nagyon enyhe tünetekkel vagy tünetek nélkül vészeli át a fertőzést – is szükség lehet a vakcinára, mert lehetséges, hogy az immunrendszer el sem jutott odáig, hogy megjegyezze a vírust.

Ez is érdekelheti:

Koronavírus: kaphatok-e oltást, ha vérplazmával kezeltek?

Ha monoklonális antitestekkel vagy a víruson átesettek vérplazmájával kezelték a koronavírus-fertőzés alatt, akkor 90 napot kell várni, mielőtt COVID-19 elleni oltást kapna - javasolja a CDC, az amerikai betegségellenőrzési és megelőzési központ.

Összefoglalva a válasz arra a kérdésre, hogy aki átesett koronavírus-fertőzésen, annak kell-e oltás: Igen. Ez azért van, mert a szakértők még nem tudják, mennyi ideig védett a szervezet attól, hogy újra megbetegedjen a COVID-19-ből való felgyógyulása után.

Sajnos, még akkor is van esély arra, hogy megint megfertőződjünk a COVID-19-et okozó vírus valamelyik új mutánsával, ha már felépültünk a fertőzésből.

Csak néhány olyan betegség van, amelynek megléte esetén nem ajánlott a koronavírus elleni vakcina beadás, erről Szlávik János beszélt, a cikket itt olvashatja.

Forrás:

https://www.cdc.gov/coronavirus/2019-ncov/vaccines/facts.html

https://qubit.hu/2020/12/17/annak-is-erdemes-beadatni-az-oltast-aki-mar-atesett-a-covid-19-en

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: egeszsegkalauz.hu
# koronavírus oltás # Covid-19 # vakcina # immunitás # védettség

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés