Ezeket látta már?

Koronavírus: ezért viszik mint a cukrot a magyarok az ellenanyag-tesztet

Betegségek
2021. március 29. 13:05
antigén-teszt, koronavírus, covid, védettségi igazolás

Az is kaphat védettségi igazolványt, ha valaki vélhetően átesett a fertőzésen, de nem tudott erről, vagy nem készült erről teszt, és utólag elvégzett ellenanyag-vizsgálat igazolja a fertőzésen való átesését is.

Egyre többen érdeklődnek az ellenanyagszint-mérés iránt, amely azt mutatja ki, hogy a COVID-19 fertőzés hatására IgG ellenanyag megtalálható-e a szervezetben és milyen mennyiségben.

„Míg korábban a határátlépéshez és utazáshoz, karanténkiváltáshoz szükséges PCR- és antigéntesztek iránti érdeklődés volt jellemző, a jövőben az ellenanyag-szintmérés iránti igény erősödésére számítunk. Ezt tulajdonképpen bárkinek érdemes elvégeztetni. A szakértők szerint ugyanis a koronavírus-fertőzésen jóval többen átestek, mint a tesztelt, igazolt esetek. Nekik a a védettségi igazolvány kiváltásához érdemes ellenanyag-vizsgálatot végeztetni. A beoltottak pedig megtudhatják, hogy a vakcina hatására kialakult-e a védelem a szervezetükben, illetve ez a vizsgálat kimutatja, hogy a gyógyult fertőzötteknél kialakult-e a védettséghez elegendő immunválasz” – fejtette ki Dr. Menyhárt Orsolya, az Affidea Magyarország járóbeteg-szakellátás orvosigazgatója.

Információk a védettségi igazolványról

Magyarországon az oltottak, illetve az igazolt COVID-19 fertőzésen átesettek automatikusan megkapják a kormányzattól a védettségi igazolványt postán. Az erről szóló rendelet így fogalmaz: „háromféle módon lehet igazolni a koronavírus elleni védettséget: ha valaki megkapta a védőoltást, vagy igazoltan átesett a koronavírus-fertőzésen, illetve, ha valaki vélhetően átesett a fertőzésen, de nem tudott erről vagy nem készült erről teszt és utólag elvégzett ellenanyag-vizsgálat igazolja a fertőzésen való átesését is.”[1]

Előbbi két esetben tehát ingyenesen és automatikusan küldi az igazolványt a kormányhivatal, ha valaki azonban csak sejti, hogy koronavírusos lehetett, de erről nincs pozitív tesztje, ő ellenanyag-szintméréssel igazolhatja a védettséget, és 3000 forintért kérheti az igazolvány kiállítását utólag a kormányablakoknál.

Pontosan mit mutat ki az ellenanyag-teszt?

Mint ismeretes a koronavírus fertőzés nyomán kétféle ellenanyag termelődik a szervezetben: az IgM a korai, illetve a késői IgG, előbbi pár hétig, míg utóbbi valószínűleg hónapokig, esetleg évekig mutatható ki a szervezetben. A vizsgálat során vénás vért vesznek a pácienstől, majd laborban határozzák meg, hogy a késői ellenanyagból mennyi van jelen a pácines szervezetében, és az a szint elegendő-e a védettség kialakulásához. Aki átesett a fertőzésen vagy megkapta a védőoltást, nagy valószínűséggel megfelelő ellenanyag-szinttel rendelkezik a védettséghez.

Kinek ajánlott az ellenanyag-teszt?

A teszt alkalmas lehet a tünetmentes, vagy szegényes tünetekkel bíró személynél az esetleges fertőzés utólagos igazolására, azaz lezajlott betegség későbbi kimutatására. Ha valaki védőoltást kapott, akkor a teszttel az is ellenőrizhető, hogy az oltás hatására megfelelő-e a szervezetben az ellenanyag-termelés. Tulajdonképpen mindenkinek érdemes ellenőriztetni, hogy átesett e a koronavírus-fertőzésen, a szakemberek szerint ugyanis jóval többen lehettek betegek, mint az igazolt esetszám.

Ez is érdekelheti:

Koronavírusos tüdőgyulladás: ezek a tünetek

Ledöntötte a COVID? Ezt a gyógyszert gyorsan írassa fel a háziorvossal

Ennyire védenek a mostani oltások az új mutánsok ellen

Mit kell tudni a vénás ellenanyagszintmérésről?

Az Affidea Magyarországnál a vizsgálatot vénás vérből végzik, az eredményt a páciens mintavétel után 24 órán belül kézhez kapja, amennyiben ezt a laborkapacitás lehetővé teszi. Az ellenanyag-szintmérést 16 éves kor felett végezhető el, 16-18 éves kor között szülői engedélyhez kötött.

Az Affidea jelenleg nem fogad tesztelésre olyan pácienseket, akiknek COVID-19 fertőzésre utaló tüneteik vannak, így láz, hasmenés, száraz köhögés, szaglás és ízlelés elvesztése, zavartság, hányás, fáradékonyság, gyengeség, fulladás, fejfájás és nehézlégzés. Szintén nem vehetik igénybe a szolgáltatást azok, akik hatósági karanténban vannak, kontakt személlyel való érintkezés miatt önkéntes karanténba vonultak, szoros kontaktba kerültek bizonyítottan koronavírussal fertőzött személlyel.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: Affidea
# koronavírus # covid # teszt # antigén gyorsteszt

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés