Ezeket látta már?

Lábszárfekélye van? Milyen terápia jöhet szóba?

Kezelés
2017. július 27. 10:39
Módosítva: 2017. július 27. 10:39
sebgyogyulas

A cukorbetegség rettegett szövődménye a lábszárfekély, amely sajnos életveszélyes állapotot is okozhat, ha otthoni praktikákkal próbáljuk gyógyítani, enyhíteni a fájdalmakat. Kihez fordulhat a beteg, és milyen terápiára számíthat?

A cukorbetegség számtalan szövődménnyel fenyeget, egyik közülük a lábszárfekély. A probléma kialakulásának háttere komplex, melyet a tartósan magas vércukorszint eredményez. Ugyanis a diabéteszes láb, a neuropáthia, a fertőzésekre való fokozott hajlam, a keringési zavar, a romló sebgyógyulási készség mind remek táptalajt szolgál a fekély kialakulásának.

Bár a legtöbben úgy gondolják, a probléma elsősorban a boka környékén jelentkezik, ám diabetes esetén leggyakrabban a lábfejen, lábujjaknál látható az elváltozás (természetesen a boka környékén is megjelenhet, bár ritkább).

Az állapotot az érintett terület érzékkiesése előre jelezheti, később pedig a gyógyulási hajlandóságot nem mutató sebek megjelenése és annak növekedése utal a problémára.

A sebgyógyulás legfontosabb elemei a seb tisztán tartása, a kötéscsere, a fertőtlenítés

A sebgyógyulás legfontosabb elemei a seb tisztán tartása, a kötéscsere, a fertőtlenítés

Forrás: EgészségKalauz


Túl nagy árat fizethet a "csodaszerekért"

Amennyiben valakinél megjelenik a fekély, úgy fontos, hogy mihamarabb keressen fel szakembert, és ne a különböző fórumokon ajánlott "csodaszerek" bűvöletének higgyen. Hiszen ha idejében nem kap megfelelő, szakszerű segítséget, akkor nem csak nagy fájdalmai lesznek a fekélytől, de a lába épségét is kockára teszi, hiszen terápia nélkül a probléma könnyen amputációhoz vezethet!

Éppen ezért még mielőtt kipróbál akár otthonában, akár máshol valamilyen módszert, fontos, hogy előtte konzultáljon orvossal, valamint hogy a szakember által javasolt kezelések mellett próbálkozzon mással - figyelmeztet dr. Arnold Dénes Arnold, a Cukorbetegközpont sebésze.

Kihez forduljon a beteg?

Bőrgyógyász? Háziorvos? Angiológus? Diabetológus? - teszik fel maguknak sokan a kérdést, hogy mégis kihez forduljanak panaszukkal. A válasz megválaszolása azonban bonyolult, hiszen maga a probléma igen komplex és sok területet foglal magában.

Az első lépés a diabetológussal való konzultáció, ugyanis a legfontosabb pillér a diabetes okozta fekély kezelésében a vércukor szintjének normalizálása, hiszen nélküle a cukorbetegség csak további pusztításokat végez a szervezetben. Ezzel egy időben magára a fekély kezelésére kell fókuszálni. Ehhez lényeges lépés a seb tisztán tartása, a kötéscsere, a fertőtlenítés, a sebgyógyulás elősegítése. Ezekben igen hatásosak az intelligens kötszerek, a mézes sebkezelés, valamint a lökéshullám terápia is.

Tudta, hogy az oxigén milyen hatással van a lábszárfekélyre? Olvasson tovább!

Hogy a fekélyt minél gyorsabban és eredményesebben lehessen kezelni, ahhoz igazi csapatmunkára van szükség, melyben több terület szakemberei vesznek részt: diabetológus, sebész, dietetikus, ortopédorvos, angiológus, bőrgyógyász, pedikűrös (az esetleges tyúkszemek, bőrkeményedések szakszerű eltávolítása érdekében), gyógytornász, illetve természetesen a beteg.

Hiszen a páciens aktív közreműködése is szükséges a terápia sikerességéhez, hiszen a kezeléshez az otthoni ápolás, önellenőrzés és nagyfokú odafigyelés elengedhetetlen.Látható tehát, hogy a cukorbeteg okozta fekély kezelése – főleg, előrehaladott állapot esetén - többrétegű, hiszen csakis így érhető el teljes gyógyulás és kerülhető el a probléma kiújulása.

Forrás: Cukorbetegközpont

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: EgészségKalauz
# diabétesz # lábszárfekély # lökéshullám terápia

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés