Ezeket látta már?

Hányan lehetnek, akiknek tényleg vigyázniuk kell a tejjel?

Tünet
2025. március 11. 19:54
laktóz tejcukor érzékenység tejfehérje allergia

Tejcukor-érzékenység, tejfehérje-allergia, laktózintolerancia - egyre többen kénytelenek megtanulni, mit is jelentenek ezek a szavak.

Az élelmiszer-allergiák előfordulása a világ különböző régióiban jelentősen eltérő lehet, amely gyakoriságát a globális és regionális életmódbeli, genetikai, valamint környezeti tényezők alakítják. Az élelmiszer-allergiák nemcsak a fejlett országokban, hanem a fejlődő régiókban is egyre nagyobb problémát jelentenek, és az ilyen típusú allergiás reakciók száma növekvő tendenciát mutat. Összességében világszinten több milliárd ember érintett valamilyen módon a tejjel kapcsolatos érzékenységben, de a súlyos allergiások aránya viszonylag alacsony.

A tejre való érzékenység vagy allergia tehát több embert érinthet, mint gondolnánk, de nem mindenki esetében jelenti ugyanazt a problémát. Nézzük meg a legfontosabb csoportokat:

  • Tejcukor-érzékenyek (laktózintoleránsok): a világ népességének körülbelül 65-70%-a rendelkezik valamilyen fokú laktózintoleranciával, különösen Ázsiában, Afrikában és Dél-Amerikában. Európában és Észak-Amerikában ez az arány alacsonyabb, 10-40% között mozog. Ez nem allergia, hanem a laktáz enzim hiánya miatt fellépő emésztési zavar, ami puffadást, hasmenést és görcsöket okozhat.
  • Tejfehérje-allergiások: ez egy valódi allergiás reakció, amely a tejfehérjék (főként a kazein és a savófehérjék) ellen irányul. Különösen csecsemők és kisgyermekek esetében gyakori, de a legtöbben kinövik az életkor előrehaladtával. A felnőtt lakosságban ez sokkal ritkább, kb. 1-3%-ot érint.
  • Egyéb tejjel kapcsolatos érzékenységek: egyeseknél nem allergia vagy laktózintolerancia, hanem egyéb emésztési vagy gyulladásos problémák (például irritábilis bél szindróma, Crohn-betegség) miatt válik problémássá a tej fogyasztása.

Mi a laktózintolerancia?

A laktózintolerancia a tejcukor (laktóz) lebontásának és emésztésének zavara, amely a vékonybélben termelődő laktáz enzim hiányából vagy csökkent működéséből adódik. A laktáz enzim feladata, hogy a laktózt két egyszerű cukorra, glükózra és galaktózra bontsa, amelyek a vékonybélben könnyen felszívódhatnak. Ha a laktáz enzim nem működik megfelelően, a laktóz emésztetlenül továbbhalad a vastagbélbe, ahol a baktériumok fermentálják, gázokat és egyéb anyagokat termelve, amelyek kellemetlen tüneteket okoznak.

A laktózintolerancia előfordulása

A laktózintoleranciával küzdőkkel a világ minden pontján találkozhatunk, azonban az ebben szenvedő emberek száma, gyakorisága földrajzi helytől függően jelentős különbségeket mutat. A WHO (World Health Organization) adatai szerint a laktózintolerancia előfordulása a világ különböző régióiban rendkívüli mértékben eltérhet, például Ázsiában és Afrikában az előfordulás több mint 70%-ra is emelkedhet, míg Európában, különösen Észak-Európában, ez az arány sokkal alacsonyabb, mindössze 5% körüli.

A laktózintolerancia az enzimhiányos állapot következménye, amely miatt az egyének nem képesek megfelelően emészteni a tejcukrot (laktóz), ami puffadást, hasi fájdalmat, hasmenést és egyéb bélrendszeri tüneteket okozhat. Magyarországon a becslések szerint a lakosság 10-35%-a szenved laktózintoleranciától.

- A tejcukor-érzékenység a napi étrendünket sokkal kevésbé kell, hogy befolyásolja ma már, mint mondjuk a tejfehérje-allergia vagy akár a glutén-érzékenység. Köszönhetően annak, hogy ma már szinte az összes tejterméknek könnyen beszerezhető a laktózmentes változata is, így a legtöbb bolt polcain külön jelölt helyen megtalálhatóak a tejcukor-mentes tejek, sajtok, tejfölök - mondta Dr. Németh Csaba, élelmiszer-mérnök, címzetes egyetemi tanár.

Mi a tejfehérje-allergia?

A tejfehérje-allergia az immunrendszer túlzott reakciója a tejben található fehérjékre, elsősorban a kazeinre és a tejsavóra. Ez egy IgE-mediált allergiás reakció, amely már csecsemőkorban jelentkezhet, és súlyos tüneteket is okozhat. A tejfehérje-allergia nem azonos a laktózintoleranciával, amely a tejcukor lebontásának zavara.

A tejfehérje-allergia előfordulása

A tejfehérje-allergia, amely az immunrendszer túlzott reakcióját váltja ki a tejfehérjékkel szemben, különösen a gyermekek körében gyakori, és a globálisan becslések alapján a gyermekek körében az előfordulás körülbelül 6%-ra tehető. A felnőttek körében ez az arány alacsonyabb, mindössze 1-2%-os. A tünetek közé tartoznak a bélrendszeri panaszok, bőrkiütések, légzőszervi problémák és anafilaxiás reakciók is, amelyek akár életveszélyesek is lehetnek. A WHO jelentése szerint az allergiás reakciók elkerülésére az érintett személyek számára a tej és tejtermékek teljes elkerülése javasolt, mivel a tejfehérje-allergia súlyos reakciókhoz vezethet. Magyarországon a tejfehérje-allergia előfordulásának aránya a gyermekek körében a világátlaggal megegyezően 6%-ra tehető.

- A tejfehérje mentes táplálkozás már jóval több odafigyelést igényel. Azonban hála a sok-sok tejtermék alternatívának, ma már számos tej-, sajt-, tejföl-helyettesítőt lehet találni az üzletekben. Ezek többsége növényi alapú. Azonban aki kerülné a magas szénhidrát bevitelt, ma már tojásfehérjéből készült túró-, sajtkrém-, gyümölcsös joghurt-alternatívákat is találhatunk a boltokban. Tehát a helyzet sokkal kedvezőbb mint pártíz évvel ezelőtt - folytatta Dr. Németh Csaba.

Érdemes-e kivizsgáltatni, miért jár kellemetlen tünetekkel a tej elfogyasztása?

Összeségében elmondható, hogy az élelmiszer-allergiák és ételérzékenységek, különösen a laktózintolerancia és a tejfehérje-allergia előfordulása globálisan és regionálisan jelentős különbségeket mutat. A különböző földrajzi helyek és életmódbeli tényezők meghatározzák ezen állapotok előfordulását és hatásait. Ha úgy érezzük, a tej emésztésével nehézségeink vannak, a pontos diagnózis felállítása érdekében a betegek számára orvosi konzultáció szükséges, mivel a két állapot tünetei hasonlóak, de eltérő mechanizmusok állnak a háttérben. Ez segíthet az étrendünk megfelelőbb kialakításában.

Ezért fontos az, hogy jól válassza meg, milyen tejet fogyaszt
Kapcsolódó cikk

Ezért fontos az, hogy jól válassza meg, milyen tejet fogyaszt

Felhasznált források:

  • Allergiakozpont.hu. (2020). Tejfehérje allergia a felnőttek 1-2%, a gyermekek 6%-ánál jelentkezik. (https://www.allergiakozpont.hu)
  • Laktozerzekeny.hu. (2020). Érdekességek a laktózintolerancia területi vonatkozásiban - Európa.
  • WHO. (2015). World Health Organization Report: Lactose Intolerance Prevalence.
  • WHO. (2020). World Health Organization Report: Food Allergy.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: EgészségKalauz
# ételérzékenység # ételallergiák # tejcukor-érzékenység # tejfehérje-allergia

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés