Ezeket látta már?

Esküdt ellenségeink: ezek a hétköznapi dolgok mind a májat veszik célba!

Betegségek
2024. július 14. 07:49
májkárosító szer dohányzás alkohol paracetamol gyógyszer

A máj sokféle, létfontosságú funkciót ellátó szervünk, ezért figyelnünk kell arra, hogy melyek a fő károsítói. Olyan dolgok is szóba jöhetnek, amit minden nap használunk.

Ha közös pontot szeretnénk keresni az édességek, a cigaretta, vagy a paracetamol között, akkor mindhárom a máj ellensége. Ez a lista nem teljes, mutatjuk a főbb károsító tényezőket:

Alkoholfogyasztás

A máj legnagyobb „rosszakarója” az alkohol, hiszen egy pohár sör, vagy egy-két pohár vörösbor ebédre, vacsorára nem tűnik nagy mennyiségnek, pedig már ez is káros, ha rendszeresen fogyasztjuk. Egy nemzetközi tudományos folyóiratban megjelent felmérés szerint az alkoholfogyasztás egészségre gyakorolt hatása egyértelmű: a toxicitás már az első gramm alkoholnál kezdődik.

Ha nem is érezhető a részegség, az alkoholfogyasztás rendszeres időközönként történő ismétlődése az, ami árt a májnak, mert nincs elég ideje a májnak regenerálódni a köztes időben. Ami rövid távon gyulladást okoz, középtávon májfibrózist, ami szinte minden krónikus májbetegségben megjelenik. Hosszú távon a májzsugor és a májrák a végzetes következmény, ha a beteg nem hagy fel az alkohol rendszeres fogyasztásával.

Zsír és a cukor

A túl sok cukor is terhelt a májat, zsírrá alakítja át a cukrot, ugyanis ha a máj meghaladja cukortárolási kapacitása határait, zsírtermelésbe kezd. A zsír nagy dózisban megtámadja a májat. Adott esetben egy tábla csokoládé annyi bajt okozhat a májnak, mint egy pohár vörösbor.

Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) a cukrok bevitelének az energiafogyasztás 10%-a alá csökkentését ajánlja, illetve az egészségre nézve az 5%-os mérséklés még hasznosabb lenne. (Ebbe az ajánlásba beletartoznak a monoszacharido – pl. glükóz, fruktóz - és a diszacharidok pl. szacharóz, kristálycukor.) Az ajánlott mennyiség 25 grammnak (kb. 6 kávéskanálnyi cukornak) felel meg naponta. Míg köztudottan az édes üdítők, sütemények vagy csokoládék túl sok cukrot tartalmaznak, addig az iparilag feldolgozott élelmiszerekben a rejtett cukrokat is érdemes figyelni a tájékoztatókon. (Pl. a pizza, fehér kenyér, felvágott, ketchup, egyéb szószok.)

Túlsúly és elhízás

A test hízásával növekszik a máj is. Érdemes a testtömeg index (BMI) alapján kiszámítani egyénre szabottan, hogy a veszélyeztetett csoportba tartozik-e. Már 5-10%-os kezdeti súlyvesztés lehetővé teszi a májban lévő zsír mennyiségének csökkentését. Ahhoz, hogy visszanyerjük, vagy megőrizzük ideális testsúlyunkat, vegyük észre az éhség és a jóllakottság jeleit.

Tanácsos segítséget kérni dietetikustól, táplálkozási szakembertől, hogy alakítsuk át az étrendet. Ha érzelmi problémák is befolyásolnak táplálkozásunkat, pszichológus tanácsát is kérjük ki.

Dohányzás

A számos rákbetegség okozója a dohányzás és a májat sem kíméli. Ne felejtsük: soha nem késő abbahagyni. Kérjünk segítséget, ez növeli a leszokás sikerének esélyét. A dohányzás felgyorsítja a krónikus/idült májbetegség cirrhosisba (májzsugorba) való átmenetét.

Gyógyszerfogyasztás

A gyógyszerek szintén károsíthatják a májat, heveny vagy krónikus májbetegség jelentkezhet. Ilyen lehet pl. az antibiotikumok, antidepresszánsok, epilepszia ellenes szerek vagy különösen a paracetamol szedése. Ez utóbbi a májban bomlik le, és a megszabott dózis nagymértékű túllépésekor esetén közvetlen mérgező hatás következtében a májsejtek elhalását okozhatja.

Összegzés

  • Az alkohol, a túl sok cukor és a dohányzás károsíthatja a májat.
  • Az alkoholfogyasztás hatása egyértelműen toxikusnak tekinthető, még kis mennyiségben is.
  • A túl sok cukor bevitele átalakíthatja a májat zsírrá, ezáltal károsíthatja azt.
  • A testtömeg index alapján érdemes figyelni a testtömeg növekedését, mivel jelezheti a máj növekvő terheltségét.
  • Dohányzás és bizonyos gyógyszerek (például paracetamol) is károsíthatják a májat.

Olvasta már?

<KÖVETKEZŐ CIKK>

Mennyi alkohol károsítja a májat? Jóval kevesebb, mint gondolná!



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: EgészségKalauz
# májkárosító # májvédelem # gyógyszerfogyasztás # zsírmáj # alkohol # dohányzás # elhízás # májzsugor # táplálkozás # orvostudomány # máj # zsírok # paracetamol

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés