Ezeket látta már?

Méhnyakrák: miért olyan sok az áldozat!?

Betegségek
2011. február 01. 12:23
Módosítva: 2016. augusztus 29. 22:18

Az Európai Méhnyakrák Megelőzési Hét egy nemzetközi kezdeményezés, amelyet 2011-ben immár ötödik alkalommal hirdetnek meg azzal a céllal, hogy felhívják a lakosság, a szakma és a döntéshozók figyelmét arra, hogy ma már egyetlen nőnek sem kellene méhnyakrákban meghalnia. Ez a rosszindulatú daganatos betegség ugyanis ma már védőoltással és rendszeres szűréssel megelőzhető.

Az európai programsorozat célja a valódi párbeszéd a méhnyakrákról az egészségügyi dolgozók, a nőgyógyászok, a politikusok, a média és a közvélemény körében. Emellett olyan programokkal kívánja az Európai Méhnyakrák Szövetség felhívni a figyelmet a megelőzés fontosságára, mint az ingyenes szűrések, online aláírásgyűjtés vagy ingyenes telefonvonal, ahol a betegséggel kapcsolatban kérdéseket lehet feltenni - adta hírül a Magyar Ökumenikus Segélyszervezet.

lany-no-tini-d00000CE3098c19290324

Forrás: EgészségKalauz


A méhnyakrák ma még mindig a második leggyakoribb halálok a 45 év alatti nők között Európában, noha a védőoltás és a szűrés együttes alkalmazásával kivédhető, illetve időben felismerhető és gyógyítható ez a betegség. A méhnyakrákot a humán papillomavírus (HPV) rákkeltő típusai okozzák.

A fertőzés nagyon gyakori: becslések szerint a szexuális életet élő nők több mint 80 százaléka megfertőződik a vírussal valamikor az élete során. A HPV fertőzés azonban nem egyenlő a méhnyakrák kialakulásával: a legtöbb HPV-fertőzés 12-18 hónap alatt megszűnik a szervezet természetes immunvédekezése következtében. A tartós fertőzések azonban tünetmentesen, hosszú évek alatt méhnyakrák kialakulásához vezethetnek. Egy korábban átvészelt HPV-fertőzés után nem alakul ki megfelelő védettség, így a nők életük során többször is megfertőződhetnek HPV-vel.

Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) adatai szerint a méhnyakrák évente 270 ezer nő halálát okozza világszerte, az új méhnyakrákos betegek számát pedig évi 500 ezerre becsülik. Európában mintegy 30 ezer nő veszti életét a súlyos betegségben évente, azaz minden 18. percben meghal egy nő méhnyakrákban, illetve minden esztendőben 60 ezer új méhnyakrákos esetet diagnosztizálnak.

Magyarországon az Európai Unió viszonylatában is súlyos a helyzet. Hazánkban tavaly több, mint 400 nő halt meg a betegségben, pedig ha időben felfedezik, akkor ezek az esetek valószínűleg gyógyíthatók lettek volna. A lakosság védőoltási és szűrési hajlandósága messze elmarad a nyugat-európai átlagtól.

A szervezett szűréseken a behívott nők 6-6,5 százaléka vesz részt évente, annak ellenére, hogy a vizsgálat fájdalommentes és Európában szinte egyedülállóan térítésmentes, továbbá az útiköltséget is visszatéríti az OEP. Hazánkban hetente kilenc nő meghal méhnyakrákban, míg az észak- és nyugat-európai országokban csak évi néhány ilyen haláleset történik. A felvilágosító kampány célja, hogy minden nő, életkorra való tekintet nélkül tudatában legyen annak, hogy a védőoltás és a rendszeres szűrés együtt jelenti a leghatékonyabb módját a méhnyakrák elleni védekezésnek.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: Rákgyógyítás
# Daganatos betegségek # diagnózis # méhnyakrák # terápia # vírusfertőzés

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés