18+

Felnőtt tartalom

Elmúlt már 18 éves? Ezen az oldalon felnőtt tartalom található!

Ezeket látta már?

Szívinfarktus férfiaknál: már a hálószobában lehetnek előjelei - erre figyeljen!

Betegségek
2025. február 23. 07:04
merevedési zavar, oka, szívbetegség, infarktus

Ha egy férfi merevedési zavar miatt fordul urológushoz, előfordulhat, hogy a kivizsgálás után kardiológiai vizsgálatot ajánlanak neki. Mi lehet ennek az oka? Hogyan függhet össze az erektilis diszfunkció a szív-érrendszeri betegségekkel?

Dr. Bőhm Tamás, a Kardioközpont kardiológusa válaszolt a kérdésekre.

Merevedési zavar cukorbetegség, hormonprobléma miatt is kialakulhat

Merevedési zavarnak vagy erektilis diszfunkciónak (ED) nevezik azt az állapotot, amely kapcsán nem alakul ki vagy marad fenn az erekció a szexuális aktus során. Egy-két sikertelen próbálkozás után még nem kell megijedni, de ha 3-6 hónapnál tovább is jelen van a zavar, az mindenképpen kivizsgálást igényel. Nem ritka problémáról van szó, ami miatt az érintettek jó esetben urológushoz fordulnak. (Rossz esetben nem keresnek segítséget vagy rendelnek valamilyen ellenőrizhetetlen „gyógyszert” a netről.)

Az urológus elvégezi az alapvető fizikális vizsgálatot, valamint kérhet célzott laborvizsgálatot is. Az urológiai kivizsgálás során – amelynek része a végbélen át történő tapintásos vizsgálat és szükség esetén az ultrahang vizsgálat is - olyan fizikai okok után kutat az orvos, amelyeknek a merevedési zavar lehet (az egyik) tünete. Ilyen lehet például a prosztata megnagyobbodás, prosztatagyulladás. Előfordulhat, hogy a laborvizsgálat során magas vércukorszintet állapítanak meg, ilyenkor diabetológus bevonásával ki kell deríteni, nem cukorbeteg-e az illető. A cukorbetegség ugyanis az idegek és az artériák károsodását is okozhatja, ezért a cukorbeteg férfiak 35-50%-a tapasztalja a merevedési zavart.

Ugyancsak felmerülhet az eredmények ismeretében, hogy hormonális probléma áll az erektilis diszfunkció mögött. Ilyen esetben az endokrinológus jár utána a hormonháztartás működésének – például a tesztoszteron és az ösztrogén hormonok szintjének.

Mikor szükséges a kardiológiai vizsgálat?

A vizsgálatok és a kikérdezés során felmerülhet az urológusban a kardiológiai vizsgálat szükségessége. Ha például kiderül, hogy magas vérnyomással, magas koleszterinszinttel, túlsúllyal él a páciens, jellemző rá a mozgásszegény életmód és a dohányzás, akkor nyilvánvaló, hogy érintik őt az érszűkületet okozó rizikófaktorok. Ezek mind negatív hatással vannak az erekre, ami miatt kevésbé hatékony a véráramlás a szív saját ereiben, a koszorúerekben és a szervekben, így a péniszben is.

– ismerteti dr. Bőhm Tamás, a Kardioközpont kardiológusa. - A fizikai okok miatt bekövetkező merevedési zavar az esetek döntő többségében érelmeszesedés eredetű és megjelenésével előre jelzi a koszorúér-betegség kialakulását, ami pedig további szívbetegségek, például szívinfarktus, szívelégtelenség, stroke megjelenéséhez vezethet.

A terápiánál sok szempontot figyelembe kell venni

Számos oka lehet a merevedési zavarnak – a pszichés tényezőktől, a krónikus betegségeken át az alkoholfüggőségig -, éppen ezért minden esetben urológusnál kell kezdeni a kivizsgálást, aki szükség esetén további szakorvoshoz irányít. Ha kiderül, hogy a merevedési zavar kiváltó oka szív- és érrendszeri elváltozás, arra van szükség, hogy az urológus és kardiológus együtt döntsön a megfelelő kezelésről. Erre azért is van szükség, mert a terápiánál figyelembe kell venni az alkalmazott gyógyszerek esetleges kölcsönhatásait is. A merevedési zavar megszüntetésére szolgáló gyógyszerek ugyanis kölcsönhatásba léphetnek a szív- és érrendszeri problémákra felírt készítményekkel, módosíthatják egymás hatásait, illetve mellékhatásokat idézhetnek elő. Előfordulhat például, hogy bizonyos vérnyomáscsökkentők éppen kiváltói a merevedési zavarnak.

- hangsúlyozza Bőhm doktor. - Az olyan esetekben, mint például egy lezajlott szívinfarktus vagy stroke, különösen nagy körültekintést igényel az erektilis diszfunkció kezelése, ezért mindenképpen ajánlatos a kardiológiai konzultáció és a személyre szabottan legjobb megoldás megtalálása. Mindemellett minden esetben olyan életmód is ki kell alakítani, amellyel hosszú távon is csökkenthetők a szív-érrendszeri betegségekhez és következményesen a merevedési zavarhoz vezető rizikófaktorok.

Összegzés

  • A merevedési zavar háttérben lehet cukorbetegség, hormonális probléma vagy érszűkület is.
  • Urológiai kivizsgálás során szükség lehet kardiológiai vizsgálatra.
  • Magas vérnyomás, magas koleszterinszint, túlsúly és dohányzás esetén ajánlott a kardiológiai vizsgálat.
  • Az érelmeszesedés és a merevedési zavar előre jelzi a koszorúér-betegség kialakulását.
  • A merevedési zavar kezeléséhez körültekintés és személyre szabott megoldás szükséges, figyelembe véve a szív- és érrendszeri problémákat.
Mellkasi fájdalom lefekvéskor: szívelégtelenség, stressz vagy reflux okozza?
Kapcsolódó cikk

Mellkasi fájdalom lefekvéskor: szívelégtelenség, stressz vagy reflux okozza?

EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: Kardioközpont
# infarktus # szívbetegség # merevedési zavar # szívinfaktus

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés