Ezeket látta már?

Achilles sarkunk: az Achilles-ín sérülés...

Itt a tavasz, sokféle sportot űzhetünk a szabadban is. A sportsérülések igen gyakori következménye az Achilles-ín gyulladása, sérülése, részleges vagy teljes szakadása.

Az Achilles-ín testünk legerősebb izma, feladata a lábfej lefelé és előremozdítása, a lábfej és a vádli közötti erőátvitel biztosítása. Az Achilles-ín, központi szerepet játszik az olyan mozgásokban, mint leülés, felállás, sétálás, futás, ugrás, ezért gyakran megsérül.

Achilles sarkunk: az Achilles-ín sérülés...

Sérülhet bemelegítés nélküli hirtelen megterhelésre, vagy amikor az ínban keletkezett gyakori mikrotraumák, hegesedések következtében az ín elveszíti szakítószilárdságát.

A lúdtalp, bokasüllyedés, statikai hibák, szakszerűtlen sportolás megnövelik az ín terhelését, ezzel megteremtve a krónikus gyulladás-, illetve sérülés kialakulásának lehetőségét.

A tünetek, a sérülés mértékének megfelelően, a nyomásérzékenységtől, a szakadás következtében fellépő heves fájdalomig és járásképtelenségig bármilyen formában jelentkezhetnek. Gyulladás esetén az Achilles-ín megduzzad, megvastagodik. Sérülés esetén a fájdalom általában a sarokcsonttól 4-6 cm-re vagy közvetlenül a tapadásnál jelentkezik, és terhelésre fokozódik. Az ín teljes szakadásakor a páciens, időnként hallható csattanás, roppanás kíséretében egy behúzódást (lyukat) érzékel az ín helyén. A járás, lábujjhegyre állás nehezített vagy kivitelezhetetlen.

A sérülést követően a sporttevékenységet folytatni tilos, az orvos érkezéséig tehermentesítés, felpolcolás, jegelés javasolt. Krónikus, lassan kialakuló panaszok esetén is fontos szakemberhez fordulni, mert a korai pontos diagnózis és speciális kezelés a gyógyulás szempontjából elsődleges.

Jó kondícióval, jó statikával, illetve rendszeres bemelegítéssel, nyújtással (stretching) a sérülések kockázata csökkenthető. Prevencióként, a mozgásprogramba testtartásjavító ingereket biztosító gyógytorna gyakorlatokat is érdemes beiktatni. A lazító, nyújtó gyakorlatok rendszeres végzése pedig javítja a mozgásminőséget, segíti az izomnövekedést, a gyors regenerálódást, megelőzi a sérüléseket.

Forrás: MTI
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához