Ezeket látta már?

Tudta, hogy agyvíz is folyhat az orrunkból? Ilyenkor fordulhat elő

Betegségek
2024. szeptember 22. 15:04
nátha megfázas sárgás zöldes orrváladék agyvíz

Mire utalhat az orrváladék színének, állagának változása? Mikor kell orvoshoz fordulni a náthával?

Az orrunkban található nyálkahártya folyamatosan termel váladékot (még akkor is, ha teljesen egészségesek vagyunk), ennek ugyanis nagy szerepe van a kórokozók és irritáló anyagok elleni küzdelemben, illetve abban, hogy a nyálkahártya kellően nedves maradjon. A ragacsos váladékba ugyanis beleragadnak azok az apró, idegen részecskék, melyeket belélegzünk, és utána ezeket vagy kifújjuk, vagy pedig egyszerűen lenyeljük.

Előfordulhat azonban, hogy valamilyen inger hatására a váladéktermelődés növekszik. Ilyen inger lehet például az allergia, vagy a felső légúti fertőzések. A fokozott működés pedig nemcsak a váladékmennyiség növekedésével, de orrdugulással, légzési nehézségekkel, orrviszketéssel és más tünetekkel is együtt járhat. Természetesen az is gyakori jelenség, hogy a fokozott váladéktermelődés csak rövid ideig tart és minimális, múló kellemetlenséget okoz – jól ismerik ezt például azok, akik szeretik a csípős, fűszeres ételeket!

Árulkodó orrváladék

A váladék színe, állaga és mennyisége egyaránt árulkodhat az egészségi állapotunkról – persze, önmagában nem lehet ezt pontos diagnosztikai eszköznek tekinteni. A normális, egészséges emberekre jellemző váladék tiszta, áttetsző, a mennyisége, sűrűsége azonban egyénenként változó lehet. Az életmódunk is megváltoztathatja a váladék színét: a belélegzett anyagok (pl. por vagy fűszerek), illetve a dohányzás is az átlagosnál jóval sötétebb orrváladékkal járhat együtt.

Allergiás betegség esetében a váladék mennyisége a sokszorosára nő, híggá, vízszerűvé válik (vagyis, tényleg „folyhat” valakinek az orra). A tejszerű, zavaros váladék általában fertőző betegség jele. Az orr nyálkahártyája a vírusok, baktériumok hatására ugyanis nemcsak megduzzad, de be is gyulladhat, emiatt lassabban távozik a váladék, vagyis besűrösödik, még mielőtt kifújnánk az orrunkat.

A sárga vagy zöldes árnyalat is fertőzésre utal, ám a közkeletű tévhittel ellentétben nem lehet ez alapján megállapítani, hogy vírusos vagy bakteriális eredetű a fertőzés. A sárgás-zöldes árnyalatú, sűrű, nehezen eltávolítható takony csak azt jelzi, hogy a szervezetünk felvette a harcot a fertőzést okozó mikrobák ellen, így a váladékban egyre nagyobb mennyiségű elhalt fehérvérsejtet, illetve kórokozót találunk.

Jóval ritkább, hogy az orrváladék nagyon sötét barna, szinte fekete színű. Ezt a legtöbb esetben gombás fertőzés okozza, és főként azokat veszélyezteti, akiknek az immunrendszere nem működik megfelelően (pl. immunszupresszáns gyógyszert szednek, transzplantáltak, esetleg súlyos, krónikus betegségben szenvednek vagy HIV-fertőzöttek). A gombás sinusitis tünetei lehetnek a sötét orrváladék mellett a fej- és arcfájás, az arc feldagadása, a látászavarok is.

Taknyos vagyok, menjek orvoshoz?

Önmagában a megnövekedett mennyiségű orrváladék nem indok arra, hogy orvoshoz menjünk vele, sokkal fontosabb, hogy milyen egyéb tünetek kísérik azt. Érdemes orvoshoz fordulni, ha allergiára gyanakszunk, mert ez a betegség gyógyszerekkel jól kezelhető, és a kellemetlen tünetek jelentős mértékben csökkenthetőek.

A felső légúti fertőzések esetében akkor menjünk mindenképpen orvoshoz, ha magas lázunk van, nagyon gyengének érezzük magunkat, ha az orrdugulás-orrfolyás mellett nagyon köhögünk, fáj a torkunk vagy a mellkasunk, illetve ha 5-7 napon belül nem javul, vagy egyenesen romlik az állapotunk. Az idősebbek (60 éven felüliek), illetve a kisgyerekek esetében még jobban oda kell figyelni ezekre a tünetekre! Akkor is forduljunk orvoshoz, ha a taknyosság mellett fáj az arcunk, a szemünk környéke (és a fájdalom előre hajolva fokozódik).

Agyvíz is folyhat az orrunkból

Nagyon ritkán, de előfordulhat, hogy amit hígabb orrváladéknak hiszünk, valójában az agyi-gerincvelői folyadék (agyvíz, liquor), mely az orrüregen keresztül szivárog. Ez akkor történhet meg, ha az agyvelőt védő membrán megsérül, például egy baleset vagy műtét következtében, így a folyamatosan termelődő, híg, áttetsző agyi-gerincvelői folyadék nem felszívódik, hanem egyszerűen „elfolyik”.

A szivárgás általában csak az egyik orrlyukból történik. Az agyi-gerincvelői folyadék szivárgásának tünete lehet még a fejfájás, a látás-, illetve a hallászavarok, a hányinger vagy hányás, a nyaki merevség, a fény- vagy hangérzékenység. Ha az agyvíz szivárgására gyanakszunk, haladéktalanul forduljunk orvoshoz!

Összegezve

  • Az orrváladék színe és állaga változásai fontos jelek lehetnek az egészségi állapotunkról.
  • Az átlagosnál jóval sötétebb orrváladékot okozhatja a belélegzett por vagy fűszerek, valamint a dohányzás.
  • Allergiás betegség esetén a váladék mennyisége nő, híggá, vízszerűvé válik.
  • Fertőző betegség jele lehet a tejszerű, zavaros váladék, valamint a sárga vagy zöldes árnyalat.
  • Orvoshoz kell fordulni, ha magas láz, erős köhögés vagy egyéb tünetek jelentkeznek a nátha mellett, főleg idősek és kisgyermekek esetében.
Becsapós gyulladásokozó gócok: allergia, ízületi gyulladás, fogfájás oka is lehet ez
Cikkajánló

Becsapós gyulladásokozó gócok: allergia, ízületi gyulladás, fogfájás oka is lehet ez



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: egeszsegkalauz.hu
# orrdugulás # orrfolyás # taknyosság # orrváladék # nátha # Megfázás # köhögés

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés